Пiар достатку не добавить

28.09.2004

      Показник інфляції за підсумками 2004 року перевищить 10 відсотків. Про це заявив голова Бюджетного комітету Петро Порошенко у Верховній Раді під час обговорення проекту бюджету на наступний рік. За словами голови комітету, вартість споживчого кошика в Україні вже зросла майже вдвічі. «Жодним чином збільшення заробітної плати на десять відсотків не поліпшить ситуацію, якщо реально якість життя населення знизилася», — зазначив Петро Порошенко. На думку депутата, одним із головних чинників збільшення інфляції є зростання цін на паливно-мастильні матеріали. За даними народного депутата, дизельне пальне, яке забезпечує потреби села, в деяких районах дорожче, ніж бензин марки А-95. Петро Порошенко назвав курс гривні останнім бар'єром на шляху інфляції. Упродовж другого тижня гривня дешевшає стосовно долара, а це означає, наголосив депутат, що навздогін почнуть підвищуватися й ціни.

      Нацбанк, у свою чергу, закликав населення не переводити кошти з гривневих депозитів на валютні й заявив, що він готовий суттєво збільшити дозволений обсяг таких операцій на готівковому ринку. Заступник голови правління НБУ Олександр Шлапак повідомив, що комерційним банкам буде продано стільки валюти для підкріплення їхніх кас, скільки буде потрібно, аж до мільярда доларів. За словами пана Шлапака, комерційні банки збільшили і продовжують збільшувати обсяги готівкової валюти, яку ввозять. Виконуючий обов'язки директора департаменту валютного регулювання НБУ Микола Мельничук запевнив, що НБУ до 28 вересня оголосить граничні обсяги з банківських операцій, пов'язаних із купівлею валюти на міжбанківсьому валютному ринку для наступного продажу на готівковому ринку. Раніше ці граничні обсяги було встановлено на рівні, адекватному обсягу придбаної іноземної валюти у фізичних осіб через каси й обмінні пункти. Тепер цю межу встановлюватиме НБУ в оперативному порядку, не реєструючи своє рішення в Мін'юсті.

      Поки що ж про те, скільки валюти продано, можна судити з повідомлень НБУ. Скажімо, обсяг цих операцій за підсумками торгів на українському міжбанківському ринку 22 вересня становив 113 мільйонів доларів. На лiквiдацiю коливань на валютному ринку, як повiдомило агентство УНIАН, НБУ використав 33 млн. доларiв. Розрахунок був такий: зв'язати надлишкову ліквідність банківської системи і знизити ціну на долар, як пояснює у своєму інтерв'ю голова НБУ Сергій Тигіпко (див. сьогоднішє число «УМ», стор. 4). Унаслідок цього обмінний курс трохи знизився. Це стало помітним уже минулої п'ятниці, однак ситуація через дві доби знову почала виходити з-під контролю: готівковий долар купували за 5,34 грн., зате продавали за 5,43 грн., тобто маневрували на маржі.

      Пан Тигіпко пообіцяв, що впаде й ціна на пальне, хоча, мовляв, при цьому належить робити поправку на те, що відбувається на світовому ринку. Тим часом середня ціна ф'ючерсів на нафту на Нью-йоркській товарно-сировинній біржі сягнула 48,88 долара за барель. Дивно на цьому тлі виглядає прогноз російського міністерства економічного розвитку і торгівлі щодо зниження цін на бензин з 1 жовтня цього року — це пов'язують із сезонними коливаннями цін. Можливо, така версія має право на існування, тому що і в Україні подібне спостерігалось у жовтні минулого року — тоді роздрібні ціни на нафтопродукти знизилися від 0,8 до 9,1відсотка. Однак цього року дата 1 жовтня не обіцяє Україні цінової стабільності на ринку енергоносіїв, тому що саме з цього моменту експортне мито на російську нафту збільшиться до 87,9 долара за тонну. У Росії експерти ламають голову над тим, якою має бути інфляція. Називають різні цифри: від 15 до 20 відсотків, а проте уряд РФ iз цього приводу заявив про рівень інфляції у 10 відсотків до кiнця 2004 року. Нагадаємо, в Україні на наступний рік уряд передбачає рівень інфляції 6,2 відсотка. Утім ці розрахунки залежать від світових цін на енергоносії, які завжди становили відчутну проблему для української економіки.

      Про чергове збільшення Росiєю експортного мита говорили кілька тижнів тому, щоправда, сподівалися до останнього, що цього не станеться. Однак, судячи з реакції Президента Леоніда Кучми, мито таки піднімуть. Наприкінці минулого тижня Леонід Кучма нагадав урядові про обіцянку створити фонд паливно-мастильних матеріалів, доручивши профінансувати закупівлі нафти і нафтопродуктів у Державний матеріальний резерв. Крім того, глава держави видав розпорядження, щоб Кабінет Міністрів активізував переговори з урядом РФ та керівниками російських нафтових компаній про ціни та експортне мито на нафту. Леонід Кучма також ініціює тимчасове зниження акцизної ставки та інших платежів на ввезення в Україну нафти і нафтопродуктів. Мабуть, це, з-поміж іншого, також примусило Прем'єр-міністра Віктора Януковича перервати свою передвиборчу поїздку і впритул зайнятися проблемою з пальним. За повідомленням агентства «Інтерфакс-Україна», вчора глава уряду мав зустрітися з керівником компанiї «Лукойл» Вагітом Алекперовим.