Добро спецпризначення: як на Кіровоградщині створили центр для допомоги дітям з особливими освітніми потребами
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Cвоїм правом на одержання виплат від Німеччини остарбайтери або їхні правонаступники мають можливість скористатися лише до 30 вересня 2006 року. Це передбачено новими змінами до Закону ФРН «Про заснування Федерального фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє», прийнятими нещодавно бундестагом. Виплата жервам нацизму за рахунок коштів вищезгаданого фонду в Україні здійснюється вже три роки. За словами голови правління Українського національного фонду «Взаєморозуміння і примирення» Ігоря Лушнікова, законом ФРН передбачено здійснення виплат двома частинами: спочатку 65 відсотків призначеної суми, а потім — 35 відсотків. В Україну перші кошти надійшли наприкінці липня 2001 року. А вже 17 листопада 2003 року фонд «Взаєморозуміння і примирення» завершив цей перший етап виплат. Гроші одержали понад 469 тисяч осіб.
До речі, за вищезгаданим німецьким законом, правонаступники особи, яка одержала 65 відсотків призначеної суми і померла, повинні звернутися по виплату до Українського фонду протягом 6 місяців від дня смерті цього свого родича.
«Згідно з вимогами закону ФРН, — каже Ігор Лушніков, — на другому етапі виплат (35 відсотків) першими гроші отримують колишні в'язні концтаборів, гетто, колишні примусові працівники промисловості (категорії, які однозначно визначені законом ФРН) та їхні особливі правонаступники (в першу чергу чоловік, дружина і діти; при їх відсутності — онуки; якщо й таких немає — брати та сестри жертви). Перший список другої хвилі реципієнтів цих відшкодувань направлено в Німеччину в лютому. Кошти надійшли в Україну в травні й до кінця цього року мають бути виплачені зазначеним категоріям».
Iз січня 2005 року розпочнеться друга частина виплат колишнім примусовим працівникам сільського господарства, сфери соціальних послуг, дітям, депортованим разом із батьками та народженим у неволі. До речі, постраждалим, які одержують найменшу суму (а це колишні примусові працівники сільського господарства, сфери соціальних послуг та діти), за рішенням спостережної ради «Взаєморозуміння і примирення», при виплаті 35 відсотків до визначеної суми буде здійснено доплату.
Останній циркулярний список жертв нацизму — згідно із затвердженим німецькою стороною графіком — буде направлено до Німеччини у квітні 2005 року. У цілому ж Законом ФРН «Про створення Федерального фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» передбачено виділення коштів для здійснення виплат громадянам колишніх республік Радянського Союзу, в тому числі й України, які в роки Другої світової війни постраждали від націонал-соціалістських переслідувань, на загальну суму 1 мільярд 724 мільйони німецьких марок. Ці гроші видаватимуть «на руки» в євро за нинішнім курсом валют.
За документальними свідченнями, Україна була однією з тих країн, що найбільше постраждали у роки війни не тільки за матеріальними збитками, а й за кількістю людських жертв: так, із 8 мільйонів примусових працівників, яких використовував Третій рейх, майже 3 мільйони були з України.
Починаючи з 2000 року, уряди причетних країн — Німеччини та Австрії — виплачуть кошти тим, хто за часів нацистського режиму перебував на примусових роботах у цих державах. У кожній iз цих країн створено спеціальні фонди та прийнято відповідне законодавство, що регулює виплати. Щодо австрійських остарбайтерів, то, за словами заступника голови правління УНФ «Взаєморозуміння і примирення» Євгена Максимчука, практично всі постраждалі отримали передбачені виплати на суму понад 83 мільйони євро. Ці гроші отримало близько 42 тисячі осіб. Залишилися декількасот справ осіб (переважно про спадкоємців померлих жертв рабської примусової праці), які впорядковують документи на отримання виплат. Тут часто виникають проблеми зі свідоцтвом про спадщину: коли більше одного спадкоємця, то починається вирахування пайової частки кожного з них. До речі, за австрійським законом, спадкоємці мають право на одержання виплати, якщо їхній постраждалий від нацизму родич помер після 15 лютого 2000 року.
Відтепер австрійський фонд розгортає нову програму допомоги: так, спільно з Австрійським товариством ортопедії було проведено гуманітарний проект ендопротезування суглобів. Уже сім осіб було прооперовано у клініках Австрії, документи ще трьох осіб — на розгляді австрійської сторони.
Наразі ведеться робота з утілення ще одного гуманітарного проекта. Так, колишні остарбайтери зможуть пролікуватися чи оздоровитися у санаторіях України за австрійські гроші. Складають списки людей, які потребують санаторно-курортного лікування, лікуванння органів слуху, зору, серцево-судинних та інших операцій. Цей проект розповсюджується лише на жертв рабської примусової праці, які перебували на роботах в Австрії, а не на спадкоємців. Лікування здійснюватиметься лише за призначенням лікаря. Щоправда, тут виникає чимало проблем. Приміром, 78-річна Марія Новицька, яка перебувала на примусових роботах в Австрії, має шанс на операцію на очах за рахунок австрійської сторони. Але в її віці та за станом здоров'я ця операція може мати певні ускладнення. Тому жінка вагається. Її дочка каже, що лікування, яке пропонують австрійці, все одно не вийде безплатним, адже у будь-якому разі українським лікарям доведеться давати хабарі. Більшість жертв нацизму — люди поважного віку, складні операції дехто може просто не пережити.
Є варіант санаторно-курортного лікування, але знову ж: часто літнім людям потрібен хтось супроводжуючий. Це австрійською стороною враховано. Якщо постраждалий є інвалідом І групи або, за висновком лікарів, є особою, яка потребує стороннього догляду, то виділяють і кошти для супроводжуючої особи.
Простіше кажучи, більшість людей воліли б отримати допомогу від австрійців «живими» грішми. На жаль, для самих постраждалих грошової компенсації у разі відмови від хірургічного лікування або санаторно-курортного оздоровлення не передбачено.
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Проєкт системи оповіщення Полтавської територіальної громади обійдеться місцевому бюджету в 1 копійку. >>
Снайпер підрозділу активних дій ГУР МО України з позивним “Лектор” знищив російського окупанта кулею калібру .338LM на відстані 2069 метрів. >>
Одразу після оприлюднення скандального розслідування "Української правди" щодо вимагання грошей і знущання над військовими у 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ головнокомандувач Олександр Сирський призначив перевірку. >>
Ледь не щомісяця сироварка Лідія Корсун із Лазірок Лубенського району на Полтавщині дивує своїх покупців новими смаками й кольорами домашніх сирів. >>
Виконуючи бойове завдання в суботу, 14 грудня, загинув льотчик 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України. >>