Ми ніколи не дізнаємося насправді, де уряд Януковича взяв мільярд гривень, аби дати передвиборчого хабара в руки пенсіонерам. Ми бачили тільки, як Віктор Федорович театрально грюкнув кулаком по столу і — о диво! — державні мішки розв'язалися. А може, й не державні. Можливо, це — чийсь кредит Януковичу, повертати який він зобов'язався, коли його посадять у президентське крісло, і тоді-то він точно зможе розв'язати перед своїми благодійниками державні мішки... Ми бачили також, як Віктор Федорович невміло перехрестився, підтверджуючи в такий спосіб рівненчанам, що підвищення пенсій не є його популістською передвиборчою обіцянкою. А втім, це ліричний відступ. Отже, Прем'єр грюкнув кулаком — мовляв, не обкрадайте пенсіонерів, а потім проголосив пенсійний рай, пообіцявши пенсію на рівні прожиткового мінімуму. До речі, чиновники від цих слів ледь інфаркту не нажили. У профільних міністерствах годі було дочекатися від них якихось коментарів до заяв Януковича. Вони самі були вкрай здивовані прем'єрськими обіцянками і чекали «тексту згори», аби його озвучити. «Текст» не забарився. Микола Азаров «від імені і за дорученням» роз'яснив громадянам, що не варто дослухатися до тих скептиків, які стверджують, що для України знайти щомісяця додатковий мільярд гривень пенсіонерам — мрія на кшталт польотів на Марс. Мовляв, обіцянки Віктора Януковича — то виважений, фінансово підкріплений крок. Що ж, ніхто краще міністра фінансів не знає закамарків нашого державного гаманця. І сумніватися в цьому, тобто не довіряти його словам, — ну це вже просто не мати совісті. Зокрема, громадської. Тому що Микола Азаров виступив не лише як урядовець, а як свідомий громадянин: усі свої фінансові викладки він скріпив тезою про необхідність віддавати моральні борги людям старшого покоління. Теза відома і давно вже в нашій країні сприймається як стилістична фігура — не більше.
А з іншого боку, пенсіонеру нашому дуже хочеться одержувати ті 284 гривні щомісяця. І немає йому різниці, в який спосіб йому ці гроші дадуть. Залишається сподіватися, що пенсіонер наш — «горобець стріляний» і чорту душу не продасть, тобто підвищення пенсії сприйме й справді як повернення «моральних боргів», а не як передвиборчий хабар і проголосує в жовтні на свій власний розсуд.
* * *
Останніми днями читачі «УМ» так настійливо зверталися до редакції з проханням розповісти в подробицях про підвищення пенсій, що ми підготували відповіді на найбільш поширені запитання.
Що будемо одержувати?
Громадяни, розмір пенсій яких (разом із доплатами, надбавками) не досягає прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, одержать державну допомогу (щомісячну). Розмір цієї допомоги визначатимуть для кожного індивідуально. Приміром, пенсія у вас 160 гривень. Вам доплатять 124 гривні (160+124=284 гривні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб). (Пояснимо: державна допомога не є частиною основної пенсії, яку призначають залежно від заробітку та трудового стажу. А тому з підвищенням основної пенсії розмір допомоги зменшуватиметься на відповідну кількість гривень).
Хто одержить?
11,4 млн. пенсіонерів, які одержують пенсію за Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А також військовослужбовці, чорнобильці всіх категорій, науковці, журналісти, діти-інваліди та інваліди з дитинства, регресники.
Коли виплачуватиметься допомога?
Допомога призначена з 1 вересня. Отож до кінця цього місяця виплатять вересневі кошти — додатково. А гроші за жовтень одержуватимуть разом з основною пенсією. Так само і в подальшому. Ніяких додаткових документів для одержання допомоги в Пенсійний фонд подавати не потрібно.
Хто не одержить допомогу?
Будуть і такі — громадяни, які впродовж життя били байдики, не заробили собі трудовий стаж і сьогодні животіють на соціальну пенсію.
Кого обмежать в одержанні допомоги?
Громадян, котрі не мають достатнього для призначення трудових пенсій стажу (тобто чоловіки, які працювали менше 25 років, і жінки, які трудилися менше 20 років). Розмір допомоги для них не перевищуватиме 152 гривні.
Звертаємо увагу. Розмір допомоги не враховуватиметься при визначенні права на субсидію. Адже в органах соцзахисту звертатимуть увагу лише на розмір основної пенсії (284 грн. — сума допомоги).
Олена СОЛОДКО.