В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Робота та «нагальні справи» нікуди не втечуть, а занедбане здоров’я відновлювати важко... (з сайта vidomosti-ua.com.)
— Засилля комп’ютерних технологій, «суцільні» телефонні розмови, небажання (або й нездатність) відключитися від цих досягнень цивілізації бодай на якусь годину робить свою справу, — розповідає столичний лікар-терапевт Марія Світловська. — Людина стає заручником прогресу і хронічного поспіху: робота — дім — супермаркет — робота... Людина добровільно бере на себе все дедалі більше зобов’язань: додаткові приробітки, «вовка ноги годують», а на відпочинок часу майже не залишається... Відтак не може розслабитися, забути про «вічні» проблеми — навіть під час сну. Виникає безсоння, дратівливість, перепади настрою, хронічна втома.
За словами лікаря, багато хто добровільно потрапляє у пастку хронічної втоми, хоча й не підозрює, звідки проблема. Прагнення кар’єрного зростання за будь-яку ціну, гроші (адже що більші запити, то й еквівалент витрат зростає) — і людина крутиться як білка в колесі. І потрапляє у замкнене коло, коли про відпочинок уже навіть не йдеться. «Нині про хронічну втому говорять багато, але не всі й не завжди сприймають її всерйоз, — наголошує лікар. — Дехто з моїх колег і досі скептично говорить про цей діагноз. А наслідки такого «хронічно втомленого» стану дуже серйозні: погіршення імунітету, психічні розлади, навіть онкологія, що здатна розвинутися на тлі постійного фізичного і психологічного виснаження».
Людина, яку зачепив СХВ, найчастіше нарікає на слабкість, апатію, недосипання, не може сконцентруватися на роботі. У неї також погіршується пам’ять, зменшується увага, уповільнюється мозкова діяльність. У когось симптоматика розвивається повільно й особливо не докучає довгий час, а комусь стає зле досить швидко.
— Щойно виникли проблеми і підозри на синдром хронічної втоми, необхідно відразу звертатися по допомогу лікаря, — радить Марія Світловська. — Насамперед необхідно дати організму відпочинок. Адже якщо не звернути увагу на перші симптоми, невдовзі з’явиться невмотивована агресія, тривожність, безпричинний страх і тремтіння рук, неспокійний сон. Звідси кілька кроків до депресії і навіть психічних проблем. Аби уникнути таких катастрофічних наслідків, за будь-яких умов — просто беріть відпустку і «відключайтеся» повністю від проблем. Робота та «нагальні справи» нікуди не втечуть, а занедбане здоров’я відновлювати важко.
Лікар радить кілька шляхів виходу з ситуації. Наприклад, можна спробувати масаж, оздоровчу гімнастику, медитацію, дуже допомагають заняття з йоги. Необхідно також подбати про харчування: раціон має бути насиченим вітамінами і мікроелементами. У разі потреби варто порадитися з психологом.
Хронічна втома відчутно посилюється після фізичного і розумового навантаження. Основна ознака недуги — відчуття постійного виснаження, слабкість, яка з’являється після звичної роботи (раніше людина цього за собою не помічала). Причиною СХВ лікарі вважають також вірусні інфекції і стреси. Підтвердити діагноз часом непросто: медики й досі не дійшли спільного знаменника щодо діагностики і лікування хронічної втоми. Полегшення симптомів захворювання і є основною терапією недуги.
— Часто при подібних симптомах призначають заспокійливі ліки. Але з такими препаратами слід бути обережними. Організму, навпаки, необхідно «зібратися з силами», а заспокійливі ще більше розслабляють, — зауважує пані Марія. — При надмірному нервовому збудженні допоможуть рослинні чаї — з м’ятою, мелісою, а також настоянка валеріани — курсом два тижні, по півсклянки тричі на добу за півгодини до їди.
І найголовніше: не пускайте все на самоплив і порадьтеся з досвідченим фахівцем. Тільки так зможете швидко та ефективно позбутися цього надокучливого симптому.
Уперше синдром хронічної втоми описав американський психіатр Ендрю Ллойд 1984 року. Доти захворювання просто констатували як певний стан, що полягає у підвищеній утомлюваності, поганому настрої, зниженому імунітеті, надмірній дратівливості, поганому сні, зниженні працездатності, погіршенні пам’яті.
Аби організм міг швидше подолати СХВ, лікарі радять займатися спортом, чергувати розумову працю з фізичною. Не відкладайте відпустку, мандруйте. З ліків при хронічній утомі варто застосовувати адаптогени: екстракти ехінацеї, лимонника, женьшеня. А також доповнювати щоденний раціон лимоном, курагою, ізюмом, гранатом. Не обійтися також без комплексних вітамінів та мікроелементів.
За спостереженням лікарів, найчастіше СХВ вражає представників найбільш нервових професій — лікарів, шахтарів, журналістів. У зоні меншого емоційного ризику — продавці, банкіри, вчителі, інженери, бухгалтери, листоноші. А найспокійніші професії — у священиків, астрономів, бібліотекарів та музейних працівників.
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>