Точкою відліку, від якої рахує роки українська служба Радіо «Свобода», є 16 серпня 1954 року, коли в ефір вийшла перша програма українською мовою (тоді ще це називалося Радіо «Визволення»), яка мовила на простори Радянського Союзу. По наш бік «залізної завіси» їх вважали ворожим голосом, запроданцями США. Олександр Народецький, теперішній директор української служби «Свободи», згадує, що коли у 1964 році почав слухати ті передачі, то пережив шок: «Тоді я не повірив вухам своїм. Я не вірив, що десь люди можуть говорити вголос інакше, ніж у СРСР. Звісно, не мислилось тоді, що прийде час — і я сам сидітиму перед мікрофоном». Не мислилося певно, що прийде ще інший час і у «демократичній, не тоталітарній» Україні, на 13-му році її незалежності, коли ту саму «Свободу» прикриють. Сталося це якихось півроку тому. Але радіо продовжує працювати, спритні слухачі, як у роки «совка», вперто шукають його позивні на коротких хвилях або «ефемках». Просто де жавю якесь, чи все вертається на круги своя? Я не належу до того покоління, але пам'ятаю, як моя бабуся виловлювала заборонену інформацію, ніби крадучи її, тому не прагну такої фальшивої ностальгії.
Але сьогодні на українській «Свободі» не беруть дурного до голови — у них свято, яке розпочалося вчора на західних теренах України. «Львів — це наш бастіон і завзятий слухач», — задоволено жартує Ірина Халупа, заступник директора служби і виконуюча обов'язки керівника київського бюро. Як підтвердеження тому — нагорода Олександра Кицери, слухача-ветерана із 30-річним стажем. Сьогодні святкування докотяться і до Києва — спочатку зустріч зi студентами Київського університету (завтра — Могилянки), а потім прийняття. Крім празьких гостей — Олександра Народецького (який, до речі, 25 років, за його висловом, живе в українській редакції) та президента корпорації Радіо «Вільна Європа»/Радіо «Свобода» Томаса Байна — очікують на приїзд Джефрі Гіршберга, члена ради директорів радіомовлення США, в обов'язки якої входить спостереження за міжнародними радіослужбами Сполучених Штатів. «Для нашої служби це потрібний друг, позаяк, зважаючи на скорочення бюджету всіх відділень, непогано мати такого лобіста», — розповідає пані Халупа
Пікантна подробиця урочистостей — славнозвісної Ганни Стеців-Герман на них не буде. Екс-керівник київського бюро, яка змінила «Свободу» на крісло прес-секретаря Януковича, надіслала редакції привітання і повідомила, що, на жаль, буде відсутня через поїздку. Наразі її обов'язки у Києві виконує досвідчена Ірина Халупа, яка останній місяць безвідривно тут працює. Її кар'єра на «Свободі» почалася 14 років тому: «Це було 24 вересня, — повела пані Ірина і тут похопилася, що і у неї, виявляється, також особистий ювілей. — Це було зовсім інше радіо, віддалене від України. Це була, так би мовити, пасивна журналістика. У 1995 році, коли наше радіо переїздило із Мюнхена до Праги, була можливість обрати Україну, я так і зробила». Сьогодні найбільшим конкурентом свого радіо Ірина Халупа вважає телебачення, але втішається, що для багатьох «Свобода» залишається надійним джерелом інформації.
«Україна молода» приєднується до числених привітань радіоколегам на «Свободі» і бажає їм многая літа.
ХВИЛІ «СВОБОДИ»
Вінницька область: радіо «Такт», 103,7 FM
Івано-Франківськ: радіо «Вежа», 107 FM
Одеса: радіо «Маяк», 765 AM
Сімферополь: Trans-M-Radio 102,3 FM — мовить на весь Крим
Сокаль: радіо «Сокаль», 101 FM
Тернопіль: радіо «Тон», 103,5 FM
Ужгород: радіо «Світ», 104,7 FM