Монографія з прицілом на майбутнє

18.09.2004

      Якщо стан сучасного книговидавництва люди знаючі нерідко називають катастрофічним, то ситуація з видавництвом мистецтвознавчої літератури — це катастрофа в кубі. Оскільки поява книги такої тематики сьогодні є явищем надзвичайно рідкісним і прирівнюється до великого дива. Саме таке диво сталося нещодавно в Національній музичній академії імені Чайковського, яка спромоглася видати грунтовну монографію «Академія музичної еліти України» обсягом понад 600 сторінок. Відтепер вся інформація про цей навчальний заклад є систематизованою і доступною.

      Підозрюю, що з'явитися вона мала дещо раніше: у грудні минулого року цей навчальний заклад відзначив своє 90-річчя, тож такий подарунок до ювілею був би досить доречним. Але з різних, не виключено, що й фінансових причин презентацію затримали майже на рік. За вкладеними силами, часом та душею ця книга також може наблизитися до певних видавничих рекордів. Одних лише фотоілюстрацій тут вміщено близько півтисячі, а в останні дні перед виходом «Академії музичної еліти України» її упорядники, як зізнався директор видавництва «Музична Україна» Анатолій Андрійчук, працювали буквально цілодобово.

      Інформація сформована у трьох основних розділах. Перший присвячений архівним матеріалам, які стосуються різних етапів розвитку консерваторії. У другому йдеться про особливості навчального процесу закладу, поява якого ознаменувала початок систематизованої вищої музичної освіти в Україні. Третій висвітлює педагогічну та наукову діяльність митців, які не лише є випускниками академії, а й сформували тут свої авторські школи, які зараз є всесвітньо відомими. Якщо перелічити людей, якими зараз має пишатися академія — то цей список може реально складатися із сотень прізвищ. Глієр, Ревуцький, Лятошинський, Штогаренко, Паторжинський, Вериківський, Кошиць — всі вони були причетними як до слави цього навчального закладу, так і, відповідно, до появи цієї монографії. До речі, слава Музичної академії є, без перебільшення, світовою — наразі тут навчаються студенти з 23 країн.

      Задумав цю книгу ще ректор Олег Тимошенко, який очолював Музичну академію донедавна. А вже доводив справу до логічного заверешення Володимир Рожок, який став «за пюпітр» цього навчального закладу буквально кілька місяців тому.