Провладні телевізійні канали та газети захлинаються, співаючи оди Прем'єр-міністру: мовляв, тепер наші пенсіонери заживуть заможно, адже уряд уже найближчим часом «підтягне» пенсії до рівня прожиткового мінімуму. Уявіть лише: українські пенсіонери отримуватимуть 284 гривні та 69 копійок — і ні копійкою менше! Це майже удвічі більше, ніж наразі отримує більшість пенсіонерів. Відтак три чверті людей літнього віку в нашій державі матимуть «шалені» гроші. Україна після підвищення мінімальних пенсій вийде за цим показником у лідери серед країн СНД, більше того — середній рівень пенсій у нашій країні майже дожене середній рівень пенсії у Росії (він наразі найвищий у країнах СНД). Словом, усі будуть жити достойно. Це обіцяє сам Віктор Янукович!
Сенсаційну заяву про підвищення пенсій Віктор Федорович зробив під час поїздки на Житомирщину і тепер, подовжуючи своє турне, у кожному населеному пункті наголошує на своєму жестові «доброї волі». Так, у Кіровограді, повідомляє УНІАН, Янукович заявив, що підвищені до прожиткового мінімуму пенсії люди отримуватимуть уже з 1 жовтня. До кінця вересня будуть здійснені усі необхідні перерахунки. Віктор Янукович інтригує, що це підвищення не буде останнім: уряд планує і в подальшому працювати над зростанням зарплат і пенсій. Гроші отримають лише ті пенсіонери, рівень пенсії яких зараз складає менше 284, 69 гривні. А таких, за даними Пенсійного фонду України, 11 мільйонів осіб — 70 відсотків від усього числа пенсіонерів.
Звісно, підвищення пенсій — справа благородна, от тільки тут виникає «нескромне» запитання: а де ж візьмуться гроші? Як заявив заступник міністра фінансів Сергій Макацарія, на таке підвищення лише цього року треба додатково вишукати щонайменше мільярд гривень щомісячно. Сьогодні державі виплата пенсій щомісяця «влітає» у 2,9 мільярда гривень. У держави є фінансові ресурси для такого підвищення пенсій, кажуть в уряді. Підстава для таких оцінок — динамічне зростання економіки цього року. Кабмін запевняє, що гроші знайдуться. Чиновники нагадують: ось цього року, мовляв, значна частина понадпланових прибутків від приватизації (більше 8 мільярдів гривень) пішла на підвищення соціальних виплат. А у 2005 році, за даними Фонду держмайна України, прибутки від приватизації становитимуть не більше 4,5 мільярда гривень. Ось і підстрахуємося. А ще кошти перераховуватимуть за цільовим призначенням із держбюджету.
За законом про пенсійне забезпечення, ще з жовтня 2003 року діє норма, згідно з якою, мінімальна пенсія за віком не може бути нижча від рівня прожиткового мінімуму. Але існує обмовка: такий рівень добробуту населенню держава забезпечить з моменту стабілізації економіки, а розмір мінімальної пенсії буде коригуватися, виходячи з реальних можливостей бюджету та Пенсійного фонду. Щось у нашій країні, шановні панове, так різко стало хороше жити. І що дивно: якраз мало не за місяць до виборів Президента України. Не за один же день добробут держави так зріс. Так чому ж було раніше не підняти пенсії удвічі?
Нагадаємо, це вже третє підвищення пенсій з початку року: спочатку «накинули» по 10—15 гривень, потім уряд увів цільові надбавки до 30 гривень. Але рейтинг кандидата №1 особливо від того не виграв. Тому нинішня влада вирішила зірвати «джек-пот». Щоправда, тут із попереднім підвищенням пенсій не усе гаразд: Прем'єр-міністр Віктор Янукович звернувся з поданням до Президента Леоніда Кучми, в якому пропонує звільнити заступника голови Пенсійного фонду України Анатолія Боніславського, повідомляє УНІАН. Анатолій Боніславський начебто був причетний до здійснення відрахувань із 30-гривневих надбавок до пенсій, нижчих за прожитковий рівень. Прем'єр підкреслив, що спеціально створена більше тижня тому комісія досконало вивчила це питання і дійшла висновку, що це була не просто помилка, а умисна помилка. Нагадаємо, з запровадженої урядом 30-гривневої надбавки до пенсії здійснюються відрахування, які в деяких регіонах сягнули 10 гривень. У зв'язку з цим Прем'єр доручив створити комісію і впродовж тижня розібратись, чому проводилися відрахування, та висунув вимогу звільнити тих співробітників Пенсійного фонду, які були причетні до злощасних відрахувань. Водночас, як пояснив заступник голови комітету ВР з питань фінансів Сергій Терьохін, «підвищуючи пенсії, уряд зробив дуже просто: віддав надбавки до пенсій як доповнення, подарунок пенсіонерам. А згідно із законом, якщо джерело прибутку — не пенсія від Пенсійного фонду, а якісь подачки Кабміну, то з них ідуть нарахування до Пенсійного фонду та до інших соціальних фондів — загалом 39,5 відсотка. Тому чиновники, які виконували абсолютно безглузду «постанову про 30 гривень», вчинили законно. І карати треба лише того, хто підписав цей документ».
Що ж до нового сенсаційного підвищення пенсій, то його, до речі, Кабмін планував здійснити у 2005 році, але майбутні вибори вiдіграли свою роль. Пенсіонери — добрий десяток мільйонів громадян — потужний електорат. Експерт з питань пенсійної реформи, кандидат економічних наук пан Борис Надточій у коментарі «Телекритиці» висловив таку думку щодо «ходу конем» Прем'єра: «Офіційна версія походження джерела фінансування збільшення пенсій — за рахунок приватизації. Тому, мовляв, внесено зміни у законодавство про Державний бюджет на цей рік, які дають можливість підвищити мінімальну пенсію — до прожиткового мінімуму. Але приватизаційні гроші — це тимчасові надходження, які не здатні забезпечити постійне покриття витрат на виплату пенсій. Для цього потрібні стабільні надходження відрахувань від зарплати. Тому тільки-но закінчаться приватизаційні кошти, почнуться знайомі проблеми із заборгованістю з пенсій. І доведеться знову кликати Ющенка, як у 2000 році, аби він дав раду цій проблемі. Вже зараз Пенсійний фонд відчуває дефіцит коштів для виплати пенсії протягом тижня. У фонді немає запасу коштів навіть на кілька днів». «Крім того, це збільшення руйнує ідеологію самої пенсійної реформи, адже воно не потягне перерахунку всіх пенсій, у результаті матимемо ту ж саму зрівнялівку: і ті, хто нічого не робив, і ті, хто працював тяжко, отримають 284 гривні. До того ж таке вкидання грошей негайно позначиться на цінах, вони підстрибнуть, і все стане на свої місця», — робить висновок пан Надточій. А підвищення цін уже зараз відчутно б'є по гаманцеві: різко подорожчали продукти харчування, особливо м'ясні, зросла вартість долара США. Ціну популізму Віктора Януковича вже починаємо відчувати.