«Яким судом ви судите, таким і вас судитимуть», — сказано було на горі Єлеонській. А якщо суд третейський? Що з того суддівства може вийти? Наразі складно сказати. Відомо лише те, що днями Міністерство юстиції зареєструвало перший в Україні постійно діючий незалежний третейський суд. Про це повідомляє прес-служба Міністерства юстиції України.
Отже, порахуємо. Державна судова система у нас — «чотириповерхова»: існують суди першої інстанції (районні або місцеві), апеляційні суди, касаційні (ця ланка була запроваджена новим законом про судочинство, прийнятим 7 лютого 2002 року, проте фактично вона так і не запрацювала). Четверта складова — це Верховний Суд. Як зазначалось не раз і не два чиновництвом усіх рангів та «мастей», гідно утримувати таку систему державі вельми складно. Саме тому в наших судах не те що звукозаписуючої апаратури немає, але й канцелярських скріпок не дорахуєшся.
Проте створюється іще одна судова ланка. Щоправда, недержавна, а отже, така, що не буде нічого відмінусовувати із загальнодержавних грошей. Приміром, перший третейський суд, за інформацією міністра юстиції Олександра Лавриновича, було створено при Всеукраїнській громадській організації «Ліга юридичного захисту інтересів споживачів». Після перевірки Мін'юстом установчих документів, що були подані на реєстрацію, постійно діючий незалежний третейський суд отримав свідоцтво №1.
Зрозуміло, що такий суд розглядатиме тільки конфлікти між сторонами у цивільній сфері. Покладатися чи ні на рішення такого суду (або все-таки йти у суди державні) — вирішуватимуть самі сторони. А поки що з'являються нові бажаючі завести собі власне маленьке правосуддя. Так, на сьогодні в Мін'юст подано на розгляд установчі документи ще одного третейського суду. Згідно із законодавством, реєстрація відбувається протягом п'ятнадцяти днів з моменту подачі відповідної заяви.
Як уже повідомлялося, Міністерство юстиції здійснює реєстрацію третейських судів, відповідно до повноважень, покладених на Мін'юст Законом «Про третейські суди», що був ухвалений Верховною Радою 11 травня 2004 року. За визначенням, третейський суд є позасудовим правовим механізмом розгляду цивільних спорів та справ.