Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Фірташ готовий їхати додому. Як зустріне його Україна? (з сайта zn.ua.)
Рік тому у Відні український мільярдер був арештований місцевою поліцією за запитом ФБР. Правоохоронні органи США звинуватили Фірташа в тому, що він у змові з групою осіб давав хабарі чиновникам в Індії, щоб отримати право добувати титан у штаті Андра Прадеш. За даними слідства, Фірташ вів переговори з індійськими чиновниками і віддавав розпорядження про виділення їм коштів в обмін на преференції у наданні дозвільних документів. За інформацією Мін’юсту США, Фірташ намагався дати хабар у розмірі 18,5 мільйона доларів, сподіваючись згодом отримати 500 мільйонів прибутку від продажу видобутого титану.
Власне, Америка «наклала оком» на Фірташа ще у 2006-му. Можливо, індійські оборудки Фірташа мало б цікавили Сполучені Штати, якби один iз підлеглих Фірташа не намагався продати сумнівний титан низцi компаній iз Чикаго. А якщо конкретно, то флагману американського авіабудівництва — корпорації Boeing. Відтак США отримали шанс «заполучити» Фірташа, однак 30 квітня 2015-го, після дев’ятирiчного «полювання» на потенційного підозрюваного, американці таку можливість втратили. І слід зауважити, що з власної вини.
Заслухавши сторону обвинувачення, суддя зазначив, що спочатку запит на арешт Фірташа від американської влади надійшов у листопаді 2013 року. Однак був скасований буквально через кілька днів. Потім, 27 лютого 2014-го, до Відня надіслали новий запит аналогічного змісту. В зв’язку з чим у американської сторони було запрошено додаткову інформацію — зокрема про те, що послужило причиною відкликання першого запиту. Суд Відня попросив у правоохоронців США надати доступ до заяв двох анонімних свідків, на свідченнях яких багато в чому ґрунтується обвинувачення, але не отримав вичерпних роз’яснень.
Якщо обвинувачення підготувалось до цього судового процесу досить погано, то лінія захисту була, навпаки, представлена досить потужно. Фігурант справи заручився підтримкою команди з двох десятків адвокатів, у числі яких були колишній радник Білла Клінтона Ленні Девіс і екс-міністр юстиції Австрії Дітер Бохмдотфер.
На суді також були присутні голова керуючої компанії українських облгазів Олександр Притика, колишній начальник охорони Фірташа і нардеп від «Опозиційного блоку» Іван Мирний, керівники фірташевського холдингу «Інтер Медіа Груп» Ганна Безлюдна і Єгор Бенкендорф, віце-президент УЄФА Григорій Суркіс та інші впливові персони.
Що стосується лінії захисту, то вона була вибудувана вкрай нестандартно. По суті, про індійський титан не прозвучало ані слова. Єдине, що у своїй промові Дмитро Фірташ заперечив будь-яке давання хабарів. «Щоб давати хабарі, потрібно мати якусь вигоду з цього. Ми ніякої вигоди не отримували. Ми не отримували ліцензію, ліцензію отримувала держава. Ми не давали хабар», — цитує слова Фірташа видання «Главком».
А далі про хабарі забули зовсім. Фірташ та його команда юристів зробила все можливе, аби представити обвинуваченого жертвою суто політичних ігор. Сам Фірташ наголосив на розбіжностях, які він мав з екс-Президентом Віктором Януковичем, і на тому, як iще у 2012 році він замислився над кандидатурою його можливого наступника. Саме тому Фірташ і взявся за фінансування Віталія Кличка та його «УДАРу». Однак сталося так, що президентське крісло врешті-решт дісталося не Кличку, а Петру Порошенку, що Фірташ також вважає своєю особистою перемогою. (За це його, мовляв, і переслідують Сполучені Штати, які нібито робили ставку на іншого кандидата — Арсенія Яценюка).
Інформація про певний зв’язок із Фірташем Порошенка та Кличка не є новиною в українському політикумі, проте досі вона ще не мала підтверджень iз вуст «головного героя» цієї історії. Схоже, що таке трактування подій задовольнило не тільки австрійського суддю, а й американське обвинувачення, представниця котрого відмовилася від можливості поставити Фірташу бодай якесь запитання.
Історія з Фірташем завершилася відмовою США в екстрадиції. На радощах мільярдер пообіцяв повернутися в Україну якнайскоріше. «Якщо дадуть дозвіл їхати зараз — поїду зараз. Я радий тому, що сталося. Щиро. З першої хвилини вірив, що правосуддя буде нормальним. Суд розібрався в ситуації», — заявив він.
Цілком iмовірно, що Фірташ справді повернеться в Україну. Схоже, він готує цьому відповідний ґрунт: ним уже презентовано «Агентство з модернізації України», котре займатиметься, зокрема, залученням інвестицій в українську економіку. Оглядачі жартують про те, що Дмитру Фірташу відкрито шлях не так до української в’язниці, як до українського парламенту. Де він, можливо, врешті-решт і опиниться.
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Дональда Трампа привітав російський лідер володимир путін зі вступом на посаду президента США і заявив, що готовий до діалогу щодо війни рф проти України. >>
Майк Волтц, який стане радником новообраного президента США Дональда Трампа одразу після інавгурації, озвучив три «ключові частини» плану Білого дому щодо припинення війни росії проти України. >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Служба безпеки та ДБР задокументували нові факти підривної діяльності колишнього народного депутата України, який переховується за кордоном та публічно виправдовує збройну агресію рф. >>
Скориставшись підробленим висновком військово-лікарської комісії колишній керівник КП "Київський метрополітен" незаконно виїхав з України. >>