Нещодавно у музеї КПІ відбулося нагородження переможців «Всеукраїнського юнацького водного призу» — національного етапу міжнародного конкурсу, який щороку проходить у Стокгольмі в рамках Всесвітнього водного тижня. У престижному шведському конкурсі участь беруть більше тридцяти країн планети. Тут визначають найкращу наукову розробку, найкращий молодіжний проект, найефективніше використання води у промисловості. У кожній категорії обирають єдиного переможця, якого вітає член королівської родини. У юнацьких змаганнях розглядаються оригінальні проекти юнаків та дівчат віком від 15 до 20 років. Найкращому вручається блакитна кришталева крапля і 15000 доларів США Її Королівською Високістю Крон-Принцесою Швеції Вікторією. За десять років участі у цьому поважному форумі українським учасникам, на жаль, не вдалося удостоїтися подібної честі, проте поспілкуватися з однодумцями, розширити власний світогляд та познайомитися з цікавими ідеями зарубіжних ровесників для них є само по собі нагородою.
Конкурс — за нестандартні ідеї
Володарями гран-прі «Стокгольмського юнацького призу», як правило, стають першокурсники відомих іноземних вишів, діти заможних батьків, які вкладають у проекти та дослідження своїх нащадків чималі кошти. Проведення «Всеукраїнського юнацького водного призу» повністю відбувається на спонсорських засадах і ентузіазмі українських організаторів, проте рівень робіт наших конкурсантів дає підстави пишатися ними. Спонсорами цього року були Dow Europe GMBH, ТОВ «НВО «Екософт», Посольство Швеції в Україні, організатором — громадська організація WaterNet. Під патронатом профільних міністерств на базі хіміко-технологічного факультету НТУУ «Київський політехнічний інститут» за участі шанованої професури протягом останніх десяти років на конкурс залучено понад півтори тисячі юнацьких дослідницьких проектів, присвячених водним питанням.
У будь-якого конкурсу є мета. У цього — залучити якомога більше молоді до протидії забрудненню природних вод, навчитися економити питну воду, зосередити здібних юнаків та дівчат на пошуках нестандартних ідей у вирішеннях водні проблем.
Запаси чистої води на планеті стрімко зменшуються. У світі це викликано зміною клімату, тому сьогодні інтенсивно ведуться пошуки методів очистки природних і стічних вод. В Україні ситуація обтяжена ще й економічними та екологічними проблемами. Незважаючи на велику кількість річок, ми за міжнародною класифікацією є однією з найменш забезпечених водою країн у Європі. Питне водопостачання України на 80% здійснюється за рахунок поверхневих вод, від якості яких залежить санітарне та епідеміологічне благополуччя країни. При цьому, як зазначає громадська організація WaterNet, із 3832 проб води лише 12,7% повністю відповідають нормативам питної води.
Кришталева крапля визнання
Отож екологічні проблеми рік, озер та морів, раціональне використання води у комунальній сфері, промисловості, енергетиці, вплив техногенної діяльності людини на стан водних ресурсів, очищення їх від забруднень — такий далеко не повний перелік завдань, які намагаються вирішити учасники конкурсу, борючись за кришталеву краплю, якою нагороджують тільки самих-самих. Лідер «Всеукраїнського юнацького водного призу—2014» Михайло Литовченко з Дніпропетровська переміг, запропонувавши установку для отримання енергії з морських чи океанічних хвиль. Проект позаминулого року Зеновії Швайко зі Львова «Автономний пристрій для захисту водойм від замору риби» теж зробив її переможницею і викликав цікавість у Швеції щодо практичного втілення, оскільки їхня промисловість приділяє риболовецькій галузі велику увагу. Лідер цьогорічного конкурсу Олександр Махньов — iз Луганська, минулого літа переїхав до Києва, вступив до ліцею НТУУ «КПІ» і уже тут продовжив своє дослідження. Перемогу Олександр здобув за проект «Робот для обстеження радіаційного забруднення акваторій». Він разом із науковим керівником не тільки сконструював інноваційний прилад, а й випробував його у водах Чорнобильської АЕС. Цей винахід може досліджувати віддалену радіометрію навіть на мілководді, у водоймищах із рясною підводною рослинністю, використання яких призупинено. Розробка Олександра відкриває нові можливості для дослідження радіоактивно забруднених річок і знижує ризик опромінення людей, які ними користуватимуться.
Володаря гран-прі «Всеукраїнського юнацького водного призу» Олександра Махньова, дипломантів, що посіли друге і третє місця, Артема Осмоловського та Назарія Кордупеля привітав Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція в Україні Андреас фон Бекерат і вручив їм нагороди за перемогу в національному етапі. Олександр Махньов, виступаючи перед журналістами, подякував організаторам і зазначив, що конкурс дав йому можливість проявити себе, тепер він збирається у серпні до Стокгольма разом зі своїм «Роботом».