Після обшуку помешкання оператора кримськотатарського телеканалу ATR Ескендера Небієва і затримання його 20 квітня в окупованому Російською Федерацією Криму в рамках «справи 26-го лютого», через дві доби за рішенням Київського районного суд Сімферополя чоловіка заарештували на два місяці.
«Я вважаю, що в арешті Ескендера Небієва є політичний підтекст. Це вже не перше затримання у так званій справі 26 лютого, але співробітника ATR затримують вперше, — заявив Ленур Іслямов, власник телеканалу, який припинив мовлення 1 квітня, бо йому російська влада у Криму не видала лізензії. — Навіть у березні 2014 року, коли у Крим входили російські війська, ми висвітлювали, що відбувалося в аеропорту Бельбек, у силовиків зберігалося розуміння того, що кожен виконує свою роботу і професійний обов’язок журналіста — висвітлювати важливі події».
Нагадаємо, 26 лютого 2014 року під кримським парламентом зібралися кілька тисяч прихильників кримськотатарського Меджлісу і «Русского единства». Організаторами заходу були голова Меджлісу Рефат Чубаров і лідер «Русского единства» Сергій Аксьонов. У зіткненні двоє людей загинули. Слідчий комітет Росії тоді порушив за цим фактом кримінальну справу, було заарештовано декілька осіб.
Друзі Ескендера Небієва вважають, що непрямою причиною його арешту міг стати запис в соціальній мережі щодо перемоги сімферопольського боксера Олександра Усика. Вранці 19 квітня — після перемоги українського боксера над росіянином Андрієм Князєвим — Набієв написав: «Пропоную зустріти Усика з Києва! З квітами, плакатами... Давайте покажемо, що Сімферополь пишається ним, що ми його любимо і цінуємо». Тоді як глава кримського регіонального відділення партії «Справедлива Росія» Олександр Юр’єв запропонував заборонити в’їзд на півострів «баламуту» Усику, який не визнає анексію Криму.
У Мінінформполітики України констатують, що майже щотижня в Криму ФСБ та Слідчий комітет РФ своїми діями знищують свободу слова, позбавляючи кримських журналістів права на професію. Затримання Ескендера Небієва у відомстві назвали одним з прикладів системного тиску на кримських журналістів, блогерів та на незалежні кримські ЗМІ.