Сьоме березня, дев’ятий день після загибелі російського опозиціонера Бориса Нємцова став символічним (як усі ми пам’ятаємо, нинішня влада РФ дуже полюбляє всілякі символи, визначні дати, сакральні жертви й тому подібні забобони). Саме в цей особливий у християнській традиції поминальний день Слідчий комітет Росії оголосив, що у справі про вбивство Бориса Нємцова затримано перших підозрюваних. Згодом їх кількість зросла до п’яти, і всі — вихідці з Кавказу.
«Головним» серед затриманих виявився заступник командира батальйону «Північ», який входить до структур МВС Чечні, 28-річний Заур Дадаєв. Він фактично одразу визнав свою провину у причетності до вбивства Нємцова, а також нібито повідомив слідству, що діяв у парі з Алхановим, який раніше підірвався на гранаті в Грозному. Рішенням Басманного суду Москви Дадаєва залишено за ґратами до 28 квітня — саме до цієї дати встановлено термін слідства у справі про вбивство Нємцова.
З огляду на традиції російського правосуддя, нескладно було спрогнозувати, що запитань у цій справі залишиться значно більше, ніж буде дано відповідей. Після затримання Дадаєва у блозі лідера Чечні Рамзана Кадирова з’явився запис під заголовком «Він був справжнім патріотом». У тексті Кадиров наголошує, що знав Заура «як справжнього патріота Росії», який служив у полку у складі 46-го ОБРОН ВВ МВС РФ у званні лейтенанта і обіймав посаду заступника командира батальйону, був нагороджений орденом Мужності, медалями «За відвагу», «За заслуги перед ЧР», подячним листом глави Чечні тощо. «Я твердо переконаний, що він щиро відданий Росії, був готовий віддати за Батьківщину життя. Мені незрозумілі справжні причини і мотиви звільнення Заура з лав ВВ МВС Росії. Кажуть, пояснював хворобою матері», — зазначив чеченський очільник. І додав, що Заур, за словами його знайомих, — «глибоко віруюча людина» та, «як і всі мусульмани, був вражений діями (журналу) «Шарлі» і коментарями на підтримку друку карикатур».
Наголосивши, що Дадаєв «і кроку не міг зробити проти Росії», Кадиров водночас фактично «підказав» слідству тему, згадавши про карикатури на пророка Мухаммеда у французькому журналі «Шарлі ебдо». Нагадаємо, однією з перших версій слідства щодо мотивів убивства Нємцова було ймовірне обурення ісламістів його реакцією на теракт у паризькій редакції «богохульного» видання.
Водночас інші люди, що знали Дадаєва або добре знайомі з чеченськими реаліями, натякають на те, що Заур не вчинив би жодного кроку не лише «проти Росії», а й без схвалення Кадирова.
Дивним збігом дехто назвав і те, що в день появи у блозі Кадирова запису про Дадаєва й, відповідно, трохи більш ніж через тиждень після вбивства Нємцова президент РФ Володимир Путін нагородив главу Чечні (який уже й без того має звання Героя Росії та безліч інших відзнак) орденом Шани «за трудові успіхи, активну громадську діяльність і багаторічну добросовісну роботу».
Як прокоментував цей факт прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, нагородження Кадирова саме в цей день є не більш ніж збігом, адже «оформлення нагородних документів триває кілька місяців» і вручити орден чеченському лідеру планувалося вже давно.
Решта обвинувачених у вбивстві опозиційного політика — Анзор Губашев, Шагід Губашев, Тамерлан Ескерханов і Хамзат Бахаєв — свою провину заперечують.
Гірка іронія долі полягає в тому, що саме Нємцов 1996 року зібрав у Нижньогородській області Росії більше мільйона підписів за припинення війни в Чечні...