Кримська або, як її ще називають, Східна війна тривала три роки — з 1853 по 1855 роки. Починалася вона з протистояння Російської імперії та Оттоманської порти за панування на Ближньому Сході. Згодом до Туреччини долучилися Великобританія, Франція та Італія, які спільними зусиллями отримали перемогу над Росією. Географічно військові дії охоплювали Балтійське море, Камчатку, Кавказ, Придунайські землі, але основні баталії розгорнулися в Криму при обороні Севастополя. Загалом війна імперських амбіцій забрала життя майже мільйона чоловік. Лише на Братському військовому меморіальному цвинтарі Севастополя поховано понад 50 тисяч воїнів, які загинули під російськими штандартами. З них, за даними севастопольських істориків, 60% рядових та 40% офіцерського складу були вихідцями з України.
Тема відзначення ювілею обговорювалася останнім часом українською владою на різних рівнях, адже цьогоріч виповнюється 150 років Інкерманської та Чорноріченської битв. Зокрема, київська влада виділила до цієї дати 650 тисяч гривень на відновлення пам'ятника гусарам Київського полку. У яку копієчку влетіло ювілейне буйство кримському бюджету, інформагентства наразі не повідомляють. Але про суму можна здогадатися з розмаху заходу і представницького рівня країн-учасниць. За рангом, безперечно, перше місце посідає Британський принц Майкл Кентський, який прибув у Крим у супроводі головнокомандуючого ВМС Великобританії адмірала сера Алана Веста та посла в Україні Роберта Брінклі. А от за важливістю, безсумнівно, перший щабель належить Надзвичайному і Повноважному Послу Росії (який віднедавна отримав статус міжнародного спостерігача на президентських виборах в Україні) Віктору Черномирдіну. Він разом із гуманітарним «віце» українського Кабміну Дмитром Табачником узяв участь в урочистих заходах, що відбувалися в Севастополі: покладаннi квітів, закладаннi каплиці, мітингу і перепохованнi на Братському кладовищі останків 1400 воїнів, загиблих у війні.
З нагоди ювілею до півострова також було запрошено представників колись ворожої сторони. Два військові фрегати турецьких Військово-морських сил з дружнім візитом увійшли учора в порт Севастополь. Під час стоянки «Кемальрейс» та «Явуз» будуть відкриті для всіх бажаючих побачити і помацати часточку турецьких ВМС ізсередини. Південна делегація, очолювана командувачем ВМС Туреччини армійським адміралом Озденом Орнеком, візьме участь у церемонії відкриття меморіалу турецьким воїнам, які загинули у Кримській війні.