Такого ескорту в центрі Києва, напевно, давно не було, — сотні таксі з синьо-жовтими стрічками на антенах (ознака участі у всеукраїнській акції протесту) просто-таки заполонили столицю. Їх було чути здалеку, позаяк усі таксисти увімкнули сирени — від того вереску під стінами Верховної Ради України було не до роботи. Близько тисячі представників Профспілки таксистів з усіх регіонів держави пікетували вчора парламент та Міністерство транспорту України. Причому акція не пройшла непоміченою і на околицях Києва — усюди по місту рух транспорту був ускладнений, раз по раз виникали затори.
Ще у понеділок до Києва зі сходу, заходу та півдня України з'їхалися пікетники, одна колона в'їхала в столицю через Житомирське КП, друга рухалася з боку Борисполя через міст Метро, а третя прямувала одеською трасою. Місце зустрічі усіх пікетників — річковий порт, тут таксисти влаштували гігантський автопарк. Ночували учасники акції у своїх же авто, а о 8-й годині ранку, як і обіцяли напередодні, приїхали пікетувати Верховну Раду та Мінтранс України. Основна вимога таксистів — виключення з порядку денного роботи сесії законопроекту, який передбачає наявність касових апаратів у таксі, а також створення таксомоторних організацій. «Ми не проти самих апаратів, за допомогою яких здійснюватиметься розрахунок між таксистами й клієнтами, — каже голова Професійної профспілки таксистів України Василь Попик, — протестуємо проти того, щоб за цими таксометрами здійснювалися розрахунки з податківцями. Щоб «зчитувати інформацію» з них, доведеться возити з собою бухгалтерів!». Кажуть, що за такий касовий апарат необхідно буде заплатити близько 300 доларів. Обурюють таксистів і наміри влади ввести квотування у цій сфері. Мовляв, на тисячу мешканців має припадати одне таксі. Місцева влада буде оголошувати тендери на право перевозити пасажирів, а кращих визначатиме виконавчий орган влади. Таксисти кажуть, що таким чином ринок таксі буде монополізований і доведеться давати хабар, аби отримати право таксувати.
Налаштовані пікетники рішуче, кажуть, що приїхало до Києва близько півтори тисячі авто. Богдан із Миколаєва, що прибув до столиці на власній машині, запевняє, що стоятиме до останнього під Верховною Радою. «Якщо парламент не ухвалить це рішення, то сьогодні ж ми повернемося додому, — каже чоловік, — якщо ні, то «погостюємо» в Києві стільки, скільки необхідно». З однієї лише Львівської області на акцію протесту приїхало 100 автомобілів. Для того, аби потрапити на пікет, таксистам із Львівщини довелося виїхати ще о 9-й ранку в понеділок. «Наша колона розтяглася на 25 кілометрів, — каже таксист Оксана, — дорогою нам сигналили усі авто, навіть даішники пропускали без затримок».
«Ви тільки порахуйте, скільки людей залишаться без роботи, — каже Володимир зі Львова, — а додайте до цієї цифри ще й кількість членів сім'ї, яких треба утримувати». «Навіщо нам шукати іншу роботу? Ми створили свої колективи, багато років працюємо. Це просто чергова спроба знищити одну з галузей приватного підприємництва, що самостійно виникла за роки незалежності України, — каже заступник голови профспілки таксистів у Львівській області Ігор Мухальський, — якщо вони так хочуть, ми поставимо перед Верховною Радою увесь український автопарк, привеземо у Київ усі 30 тисяч авто — нехай з ними роблять, що хочуть. А ми підемо шукати іншу роботу! Вони ж цього домагаються!». У Львові є близько тисячі членів профспілки — вчора з 9-ї до 12-ї години вони не працювали, підтримуючи колег, що пікетували у столиці. Така ж картина і в інших містах — 22 обласні центри України підтримали акцію протесту таксистів.
Пікетники кажуть, що не відстоюють під стінами парламенту жодні політичні інтереси — навіть бензин на дорогу купили за свої кошти. «Нас хочуть посадити на мінімальну зарплату й змусити працювати на якогось «дядю», — каже приватний перевізник із Житомира Ігор. — Того, що я зараз заробляю, мені й так не вистачає на утримання сім'ї. Нам хочуть заборонити приватні перевезення. А ми їх просимо: не заганяйте нас у тінь!».
Таксисти прогнозують, що нововведення зведуть нанівець дрібний приватний бізнес і призведуть до подорожчання вартості послуг на ринку таксі. Так, за оцінками фахівців, вартість перевезень може зрости на 30 відсотків, адже підприємці муситимуть платити не єдиний податок, а сплачувати ПДВ з кожного рейсу.
P.S. Коли верстався номер, «УМ» зв'язалася з організаторами акції по телефону. Голова Професійної спілки таксистів України Василь Попик запевнив, що «пікет закінчиться перемогою учасників акції протесту». «До нас вийшло багато народних депутатів, — сказав пан Василь, — і вони запевнили нас, що не підтримають законопроект. Тих, хто на нашому боці, — більшість».
Таксисти їдуть із Подолу до Верховної Ради.