Добро спецпризначення: як на Кіровоградщині створили центр для допомоги дітям з особливими освітніми потребами
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Не встигла влягтися радість iз приводу остаточного затвердження умов майбутнього конкурсу з виділення ліцензій на частоти зв’язку третього покоління, як у питанні 3G виникла нова проблемна точка. Позов Генеральної прокуратури до НКРЗІ про неправомірність рішення комісії щодо переоформлення компанією Укртелеком ліцензії на 3G-зв’язок на свого дочірнього оператора «ТриМоб» може мати вельми неоднозначні наслідки для розвитку телекомунікаційного ринку.
Підставою для виникнення претензій Генпрокуратури до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), стало звернення голови даного органу. Олександр Животовський ініціював звернення органів прокуратури до суду для позбавлення 3G-ліцензії компанії «ТриМоб». У НКРЗІ виникли сумніви щодо обґрунтованості попередніх рішень комісії, які були прийняті три роки тому. На підставі цих рішень було проведено переоформлення компанією «Укртелеком» ліцензії на 3G-зв’язок на свого дочірнього оператора «ТриМоб». У підсумку з’ясуванням того, чи помилилася у своїх рішеннях НКРЗІ, тепер займається Окружний адміністративний суд міста Києва.
На думку ГПУ, ліцензії були переоформлені з порушенням Закону «Про радіочастотний ресурс». «І Укртелеком, і «ТриМоб» не мали права звертатися в НКРЗІ з проханням перерозподілити радіочастотний ресурс і переоформити ліцензії, оскільки для цього вони обоє повинні були володіти дозвільними документами на перерозподілення частоти», — зазначив у суді представник ГПУ. На підставі цього відомство вимагає в судовому порядку не тільки скасувати частину пунктів рішення НКРЗІ № 647 від 17 жовтня 2011 року, в яких Нацкомісія переоформляє, зокрема, 3G-ліцензію Укртелекому на його дочірнє підприємство — компанію «ТриМоб», а також добивається анулювання 3G- ліцензії оператора. Унаслідок чого напередодні проведення конкурсу з видачі відразу трьох ліцензій на зв’язок 3G загальною вартістю понад 8 млрд. грн. наша держава отримала вельми неоднозначний судовий процес, який може негативно позначитися на результатах конкурсу.
По-перше, найбільших втрат за підсумками судового розгляду, де позивачем і відповідачем виступають державні органи, зрештою може зазнати один iз найбільших телекомоператорів України. Це однозначно не найкраще тло для залучення великих інвестицій у телекомунікаційну галузь.
Фактично у цій справі обидві компанії є «третьою стороною» і займають однакову позицію. При цьому спочатку позов був поданий і до «ТриМоб», але суддя прийняв рішення перевести компанію в статус «третьої особи», оскільки не побачив її провини в неправильному оформленні ліцензії. У цілому «ТриМоб» протестує проти позову, називаючи його необґрунтованим. «Ми вважаємо, що рішення НКРЗІ від 17 жовтня 2011 року було повністю законним, а позивач помилково зробив висновок, виходячи з п. 6 ст. 34 Закону «Про радіочастотний ресурс», — зазначив представник компанії на суді. Крім того, за його словами, подібні рішення приймалися і щодо перерозподілу частот між компаніями «Київстар» та «Українські радіосистеми» (бренд Beeline), однак при цьому Генпрокуратура не вважає їх незаконними. «У нас є підстави вважати, що глава НКРЗІ перевищив свої повноваження, звернувшись у ГПУ, оскільки немає рішення про необхідність цього звернення, прийнятого Нацкомісією», — додав представник «ТриМоб». Слід зазначити, що представник Укртелекому також звернув увагу судді на те, що задоволення позову та скасування рішення НКРЗІ фактично відновить 3G-ліцензію його компанії.
Крім того, підсумки судового розгляду можуть бути неоднозначними і в юридичній площині. «У законі «Про радіочастотний ресурс» є вичерпний перелік підстав для анулювання ліцензії. Скасування рішення про видачу ліцензії серед таких підстав не значиться», — зазначає керуючий партнер юридичної компанії Jurimex Юрій Крайняк. Основним приводом для позбавлення ліцензії оператора може бути порушення діючих правил ліцензійної угоди. Однак, як відзначають у «ТриМоб», НКРЗІ неодноразово за підсумками перевірок констатувала відсутність порушень Ліцензійних умов користування радіочастотним ресурсом України. Остання така перевірка проводилася вже за участю нинішнього складу НКРЗІ 31.10.2014 і так само не виявила порушень.
Таким чином, виникає законодавча колізія, при якій рішення суду про скасування рішення НКРЗІ щодо видачі дозволу на частоти не означає його анулювання. У цьому випадку «ТриМоб» володітиме ліцензією, яку йому де-юре (але не де-факто) ніхто не видавав.
З упевненістю сказати, навіщо Нацкомісії знадобилося визнавати свою помилку трирічної давності, зараз не може ніхто. Однак гравці телекомунікаційного ринку зазначають, що це може бути пов’язано з оголошеним конкурсом на 3G-зв’язок. Зараз, з урахуванням усерйоз завищеної ціни на 3G-ліцензію і низки зобов’язань, покладених на її покупця (зокрема, щодо фінансування перерозподілу військових частот і швидкості споруди мережі), телекомунікаційним компаніям може виявитися невигідним брати участь у конкурсі. Водночас придбання «ТриМоб» могло б принести покупцеві не тільки заповітну ліцензію на нове покоління зв’язку та майже півмільйонну абонентську базу (461,5 тис. абонентів на кінець другого кварталу 2014 року — дані E&C Consulting), а й низку інфраструктурних об’єктів. При цьому покупець «ТриМоб» не зобов’язаний буде нести жодної відповідальності перед державою. Якщо «ТриМоб» позбудеться своєї ліцензії (шляхом анулювання або передачі материнському Укртелекому), то компанія фактично знеціниться і не представлятиме інтересу для учасників майбутнього конкурсу.
Однак неправомірне анулювання ліцензії в суді може принести державі більше шкоди, ніж користі. Зокрема, інвестори отримають iще один привід, щоб задуматися, чи варто вкладати свої кошти в розвиток українського телеком-ринку. «Я вважаю, що приватна власність, у тому числі ліцензії, повинна бути недоторканною і не може відбиратися за примхою Генпрокуратури», — зазначає президент компанії «Київстар» Петро Чернишов. На його думку, це може дуже погано вплинути і на проведення 3G-тендера в лютому наступного року. «Як інвестор може віддати такі великі гроші, якщо є ризик їх повністю втратити?» — задається питанням пан Чернишов.
Крім того, є висока ймовірність, що «ТриМоб» оскаржить рішення суду в міжнародних інстанціях. «Є позиція міжнародних судів — ніяка ліцензія не може бути відібрана від ліцензіата, якщо він нічого не порушував. І держава не може карати ліцензіата за порушення, які сама держава і вчинила (наприклад, неправильно видала ліцензію)», — зазначають фахівці з міжнародного права. При цьому базовою вартістю для обчислення розміру збитків компанії може стати мінімальна ціна за 3G-ліцензію, зазначена в умовах тендера (близько 2,7 млрд. грн.), а не ціна, за якою «ТриМоб» цю ліцензію отримав. Крім того, держава також повинна буде відшкодувати судові витрати компанії та її недоотриманий через анулювання ліцензії прибуток.
Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет. >>
Проєкт системи оповіщення Полтавської територіальної громади обійдеться місцевому бюджету в 1 копійку. >>
Снайпер підрозділу активних дій ГУР МО України з позивним “Лектор” знищив російського окупанта кулею калібру .338LM на відстані 2069 метрів. >>
Одразу після оприлюднення скандального розслідування "Української правди" щодо вимагання грошей і знущання над військовими у 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ головнокомандувач Олександр Сирський призначив перевірку. >>
Ледь не щомісяця сироварка Лідія Корсун із Лазірок Лубенського району на Полтавщині дивує своїх покупців новими смаками й кольорами домашніх сирів. >>
Виконуючи бойове завдання в суботу, 14 грудня, загинув льотчик 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України. >>