Ціни на нафтопродукти, які зросли з початку року на понад 50 відсотків, схоже, далі збираються летіти вгору. За повідомленням нашого кореспондента із Сімферополя, минулих вихідних ціна бензину на автозаправках ТНК і місцевих «Современник» на найпоширеніший бензин марки А-95 зросла до 3 гривень 20 копійок за літр.
Ця ціна і та, яку задекларували в меморандумі уряд і нафтотрейдери, — як мовиться, дві великі різниці. Адже йшлося про те, що ціна на згадану марку бензину буде не більше 2 гривень 90 копійок. За неофіційною інформацією, у Херсоні на АЗС ТНК правлять таку саму ціну. Після опівдня вчора на всіх АЗС встановилася ціна на бензин А-95 на рівні 3 гривні 20 копійок. Це вже нагадує дружний зрив домовленостей, досягнутих у меморандумі.Не виключено, що ціни на пальне стрибнуть по всій Україні.
Утім учасники ринку нафтопродуктів не поспішають робити висновки. Скажімо, керівник київської фірми «Маріам» Віктор Вишневецький у розмові з кореспондентом «УМ» висловив думку, що, мовляв, сама ТНК-БП навряд чи має якийсь стосунок до цін на АЗС у Криму, оскільки несе відповідальність тільки за рівень закупівельних цін на бензин. Тобто, слід вважати, що в даному разі свою роль зіграла політика власників автозаправок, які вирішили нажитися на курортниках з огляду на закінчення купального сезону. Пан Вишневецький навіть припустив, що протягом дня податкова міліція, швидше за все, «придушить повстання» на АЗС, як це зробили, наприклад, у Дніпропетровську, де власники автозаправок підвищили ціни на пальне понад домовлену межу. За інформацією керівника «Маріам», тоді в цій операції брала участь не місцева податкова міліція, а спецзагін із Донецька — начебто для неупередженості розслідування. Але, як бачимо, до Сімферополя донецька «рука» ще не дотягнулася, принаймні на вчорашній день.
Отож, схоже, меморандум між урядом і нафтотрейдерами перестає діяти. Логіка ринку диктує зовсім іншу поведінку, яку не врегулюєш адміністративними важелями. На тлі подій на ринку нафтопродуктів заяви уряду про 6—7-відсоткову інфляцію в цьому році виглядають і справді казково. Окрім того, збільшення соціальних виплат, яке очікують з осені 2004 року, повинно збільшити сукупний попит на ринках України, що неодмінно призведе до подорожчання найбільш важливих споживчих товарів, вважає народний депутат Євген Жовтяк. Це при тому, що основним аргументом уряду щодо незмінних темпів інфляції є майбутнє зниження вартості імпортованих із Росії енергоносіїв. «Скасування Росією експортного ПДВ на енергоносії, що заплановано в 2005 році, навряд чи зможе істотно вплинути на зменшення українських цін на пальне: російські компанії будуть обтяжені іншими податками, які мають на меті компенсувати бюджетні втрати Російської Федерації від цієї акції. Це явно не сприятиме бажанню російських постачальників енергоносіїв зменшувати ціну на нафтопродукти для України», — зазначає пан Жовтяк.Він прогнозує, що, швидше за все, нас все-таки чекає в найближчому майбутньому інфляція, що для мільйонів наших співгромадян при мізерних зарплатах і мізерному збільшенні пенсій означає подальше злидарювання.
З ПЕРШИХ ВУСТ
Провідний спеціаліст прес-служби ТНК-БП Дмитро Звєрєв у своєму коментарі для «УМ» підтвердив інформацію про підвищення ціни на бензин А-95 до 3 грн.20 коп. У компанії немає своїх автозаправок, тому вона користується послугами джоберів, нагадав пан Звєрєв. Отож АЗС отримують нафтопродукти за оптовими цінами, зазначив він. «Формування цін в Україні відбувається неринковим шляхом , а тому ми вже у серпні відмовилися прогнозувати розвиток цінової ситуації на внутрішньому ринку. З одного боку, на нього справляє вплив політика підвищення експортного мита з боку РФ і, з іншого, — штучне стримування цін на нафтопродукти з боку уряду. У ТНК є свій ресурс, а у джоберів, очевидно, його вже не було, тому і стався стрибок цін», — пояснив Дмитро Звєрєв. Він вказав також i на інші чинники, які спричинили ситуацію на ринку: подорожчання ціни на нафту з 225 доларів за тонну (на час укладання меморандуму) до 300 доларів сьогодні, а також розширення можливостей для експорту російської нафти.