Туреччина, яка вже багато років веде переговори про вступ у Європейський Союз, укотре сама собі організувала перепони на цьому шляху. Країні, в якій масово «зачищають» опозиційних журналістів, у ЄС точно не будуть раді. А саме цим останніми днями займалися турецькі силовики, які в неділю провели облави у 13 містах країни. Затримано 27 осіб — здебільшого співробітників телекомпанії «Саманйолу» та газети «Заман», повідомляє «Франс пресс» із посиланням на офіційну Анатолійську інформагенцію.
Загалом же було видано 32 ордери на арешт. Серед затриманих і Екрем Думанлі, головний редактор газети «Заман» — одного з найбільших та найвпливовіших видань Туреччини, а також керівник «Саманйолу» Хідайєт Карач. Затриманих звинувачують у «створенні терористичної групи», спробі державного перевороту та наклепах на владу.
Операція поліції викликала масові акції протесту й пікети. «Це були єдині антиурядові засоби масової інформації в Туреччині. Може бути, що через ці ЗМІ свою думку висловлювали мільйони людей. Автократичний режим, що контролюється однією людиною, зараз намагається придушити свободу слова, але люди не збираються з цим миритися», — заявив голова Турецької спілки журналістів та письменників.
Про те, що їм загрожують арешти, представники опозиційних ЗМІ дізналися напередодні рейду поліції з анонімного повідомлення в мережі «Твіттер». Але вжити якихось заходів навряд чи встигли б, адже облави почалися у неділю рано-вранці.
Влада пояснює арешти боротьбою проти антидержавних змовників, які начебто прагнуть повалити уряд. «Ті, хто проникнув у державні установи, хто висвітлював найбільш таємні зустрічі прем’єр-міністра і президента, хто повстав проти національної розвідки, — вони не повинні думати, що їм не доведеться за це поплатитися», — заявив прем’єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу.
Президент країни Реджеп Тайїп Ердоган вважає, що підготовкою заколоту керує зі США його противник і колишній головний конкурент на президентських виборах, мільйонер Фетуллах Ґюлен, духовний лідер ісламістського руху «Хизмет».
У Євросоюзі дії Туреччини з переслідування політичних опонентів Ердогана рішуче засудили. Минулої неділі зі спільною заявою з цього питання виступили глава європейської дипломатії Федеріка Могеріні та єврокомісар із питань розширення Йоганнес Ган. Арешти журналістів вони назвали порушенням європейських цінностей та стандартів. Також у Брюсселі заявили, що дії турецької влади суперечать принципу презумпції невинності. І «якщо Анкара претендує на вступ у ЄС, турецькі правоохоронні органи мають провести прозоре та незалежне розслідування з дотриманням європейських стандартів щодо прав обвинувачених».
У Вашингтоні теж різко розкритикували арешти представників ЗМІ. Захистити свободу преси та демократичні цінності закликав Анкару Державний департамент США. Як зауважила його речниця Джен Псакі, «свобода ЗМІ та їхня юридична незалежність є ключовими елементами кожної здорової демократії і закріплені в Kонституції Туреччини».