— Візьміть зернові. Вони дають енергію, видаляють токсини, канцерогени (яких із віком стає більше), запобігають розвитку цукрового діабету, ожирінню, деяким видам раку, — розповідає столичний лікар-дієтолог Оксана Скиталінська. — Тож гречка, вівсянка, пшенична крупа нехай будуть у вашому раціоні постійно. Хліб корисніший із висівками або із цільного зерна.
Овочі, ягоди і фрукти містять фітохімічні речовини, які борються із прихованими запаленнями, і, за словами лікаря, здатні омолоджувати організм, оздоровлювати його органи і системи, попереджувати онкозахворювання. Разом із зерновими вони мають становити 75% у нашому раціоні. На запитання, які овочі-фрукти краще вживати, дієтолог відповідає: різні. І чим більша різноманітність асортименту, тим краще.
«Овочі корисні як у сирому вигляді, так і варені, тушковані. Тушкувати ліпше на воді, а масло і олію додавати в готові страви. Частіше готуйте овочеві пюре — так вони краще засвоюються. Овочі і фрукти вживайте з кожним прийомом їжі».
Неодмінно в раціоні має бути білкова їжа, оскільки білок — це те, з чого ми «збудовані». «З віком клітини організму зношуються і старіють, підвищується ризик мутацій. Тому червоне м’ясо частіше замінюйте на рибу та нежирну птицю (краще готувати на пару або варити), — наголошує Оксана Скиталінська. — Вживайте більше кисломолочних продуктів (сир, сирні запіканки, ліниві вареники). Бажано щодня з’їдати яйце, зварене нам’яко. А бобові та соєві продукти (в перетертому вигляді) — готуйте двічі на тиждень. І нежирний неміцний бульйон із курки (краще домашньої, звареної із овочами). Це — знаний еліксир здоров’я».
Пані Оксана нагадує, що жири краще споживати ті, що є в продуктах — у м’ясі, рибі, яйцях, сирі. А в готові страви рекомендує додавати суміш оливкової, соняшникової та кукурудзяної олії — столову ложку в день. У такій суміші багато корисних жирних кислот, каже лікар. Вершкового масла або вершків кладіть у готові страви не більше столової ложки в день. «Джерелом корисних жирів є також жирна морська риба (вимочений малосольний оселедець або скумбрія), горіхи (1-2 штуки в день), насіння льону (2 чайні ложки в день, бажано в меленому вигляді, додавати в готові страви). І омега-3 жири в капсулах».
Чим старша людини, тим гірше організм засвоює вітаміни і мінерали. Тому, за словами лікаря, їх потрібно додатково приймати у вигляді комплексів. «Особливо відчутна потреба у вітаміні С, — зауважує дієтолог. — Тому пийте щодня одну склянку шипшинового настою. Вимагає організм і вітамінів В6, В12 та В9 (фолієвої кислоти) — їх дефіцит може стати причиною інфаркту. Тому їх варто вживати додатково курсами або пити відвар із пшеничних висівок (півсклянки висівок варити 20 хвилин на слабкому вогні в одному літрі води). Відвар необхідно спожити протягом дня. І ще — дефіцит кальцію призводить до остеопорозу. Тому бажано приймати цей елемент додатково або споживати 100 г нежирного сиру щодня».
І не забувайте про рідину. «З віком її п’ють менше, відчуття спраги зменшується. Відтак кров не лише згущується і виникає ризик тромбів, інсультів, інфарктів, а й не виводяться токсини — розвивається хронічна інтоксикація, — каже пані Оксана. — Тому після сну корисно випивати склянку теплої води із соком лимона за 30 хвилин до їжі. А також — незадовго до сну — як профілактику інсультів уві сні. І не забувайте про зелений чай. Цей напій допомагає зберегти ясність думки, пам’ять, оберігає від прискореного старіння, різних прихованих запалень, онкологічних хвороб».
ДО РЕЧІ
Особливі продукти, що допоможуть затримати молодість:
— куркума: 1/3 чайної ложки додавати в готові страви;
— корінь імбиру: 1/3 чайної ложки на весь день (додавати в чай, компоти, супи);
— часник і цибуля: 1 зубок часнику і стільки ж цибулі — ввечері;
— броколі: 1-2 рази в тиждень — допомагає печінці виводити токсини, має протиракову дію;
— ягоди — хоча б кілька ложок, можна заморожені, у вигляді пюре — додавати в кисломолочні напої (обліпиху, горобину, вишню, чорницю, малину, смородину).