Згідно зі статистикою, українці щороку виймають із власних кишень на ліки понад 30 млрд. гривень. Для розуміння: це приблизно десята частина бюджету нашої держави! Тож не дивно, що для окремих ділків здоров’я народу перетворилося на банальне джерело наживи. А описаний нижче випадок за медичною термінологією узагалі можна назвати вкрай запущеним.
Поки на Донбасі триває неоголошена війна, а весь світ накладає санкції на російські компанії, сама Україна потихеньку підгодовує бізнес країни-агресора, фінансуючи ворожу армію. І стосується це якраз найбільш соціально вразливої галузі — фармацевтики.
У славному місті Дніпропетровськ нині працює один із найбільших національних фармдистриб’юторів — фірма «Вента ЛТД», яка постачає ліки всій Україні. Судячи з усього, це їй добре вдається, бо компанія посідає третє місце на ринку, а її виручка сягає 2,6 млрд. грн. на рік. І все б нічого, якби цей прибутковий бізнес не належав російському холдингу «Катрен», власником якого є Леонід Конобєєв (№188 у списку російського Forbes, статок $500 млн.).
У серпні цього року Антимонопольний комітет України викрив факт, що компанія «Вента ЛТД» разом з «Оптима-Фарм, ЛТД» «нав’язували дискримінаційні умови реалізації своєї продукції вітчизняним аптечним мережам». Останніх примушували закуповувати препарати у більших обсягах, ніж це було встановлено раніше. За висновками АМКУ, внаслідок цього аптеки змушені були підвищувати ціни на препарати для населення.
Пригадується й сумнозвісний листопад 2008 р., коли через грипозну паніку українці за лічені дні розкупили річний запас протизастудних ліків. Ціни на препарати тоді зросли на 30-50%, озолотивши найспритніших ділків. Тоді АКМУ розпочало розслідування щодо низки оптових фармацевтичних компаній за підозрою у необґрунтованому підвищенні цін на медикаменти. І в тому списку фігурувала «Вента ЛТД». Але тоді, за прикрою національною традицією, винні так і не були покарані. Можливо, саме ця традиція і стала причиною нинішньої абсурдної ситуації, коли українців змушують переплачувати за пігулки та водночас фінансувати зі свого ж гаманця бізнес країни-агресора.
У цій історії є й ще одна прикрість. Інформація про російські «вуха» «Венти» ні для кого не є таємницею, її можна почерпнути навіть на корпоративному сайті компанії. Але проблема в тому, що досі жодна владна структура чомусь не звернула увагу на таку халепу, що на вітчизняному фармацевтичному ринку працює компанія з російським капіталом і крутить цим ринком, наче циган сонцем. Окремий палкий привіт хочеться передати Міністерству охорони здоров’я, яке настільки сумлінно курирує питання поширення ліків в Україні, що «не помітило», як пригріло на своїх теренах «агресора».
Є в цій негарній історії і власна мораль. В одному з інтерв’ю керівник «Венти» Олександр Волошин заявив: «Ми — не «дешева» компанія. Стрижень і мета бізнесу в цілому, як і головна умова для розвитку окремого бізнес-оператора, — це отримання прибутку». Так і хочеться відповісти шановному менеджеру. Доки ви будете вважати прибуток головною метою фармацевтики, доти ми не зможемо побудувати нової європейської країни, найголовнішою цінністю якої є здоров’я та життя її громадян. Тому вибачте, але у нас із вами різні шляхи.