Більшість дітей переселенців iз гарячих точок сходу України, попри труднощі зі шкільною формою, канцелярією та іншими шкільними речами, на які у вимушених переселенців не так багато коштів, все ж змогли вступити до навчальних закладів міст, у яких їх прихистили. Лише на Київщині школи Пущі-Водиці, Димера та Коростишева прийняли понад 300 учнів. А загалом за парти не в своїх населених пунктах по всій Україні сіло близько 20 тисяч школярів.
«Діти зі Слов’янська і Краматорська поїхали додому, решта школярів, переважно з Криму, Луганська і Донецька, пішли в навчальні заклади за місцем тимчасового проживання. Дуже багато людей допомогли канцелярією, підручниками, портфелями, шкільною формою. Є лише один бар’єр — діти не дуже розуміють українську мову. У нас була дівчинка з Криму, яка не могла відповідати на уроці, оскільки не розуміла, що в неї питають. Але це проблема, яку можна вирішити. Поки всього вистачає, але згодом знадобляться ще різні речі, в тому числі підручники», — розповіла «УМ» Діана Горда, член волонтерського руху, який опікується біженцями.
А от у містах у зоні АТО початок навчання відтерміновано на невизначений час. «Навчальний рік у Донецькій та Луганській областях за рішенням місцевих органів виконавчої влади розпочинається 1 вересня лише в навчальних закладах, що перебувають на територіях, підконтрольних органам влади Держави Україна», — зазначено в офіційній заяві, оприлюдненій на офіційному сайті Міністерства освіти. У решті населених пунктів — йдеться в документі — навчання відновиться після їх звільнення. Орієнтовна дата — 1 жовтня, хоча про це поки що ніхто не може сказати впевнено.
Учителів, батьків і учнів, які перебувають на територіях, підконтрольних терористам «ДНР» та «ЛНР», закликають, попри погрози і залякування, не приходити до шкіл і не брати участі у навчальному процесі. За інформацією правоохоронних органів, російські інтервенти та бойовики можуть готувати у навчальних закладах низку терористичних актів.
Тим дітям, які фізично через загрозу життю не можуть відвідувати школи, у Міносвіти пропонують навчатися дистанційно. Досвід запозичили в освітян Запоріжжя, які розробили освітній онлайн-ресурс «Школа сучасних знань». На ньому розміщено спеціальні курси для учнів з основних навчальних предметів 5—9-х та 10—11-х класів. Серед них — фізика, математика, астрономія, біологія, хімія, екологія, географія, історія, українська мова та література, російська мова, німецька мова, християнська етика, основи здоров’я. Скористатися запропонованими відеороликами, презентаціями, конспектами, тестами зможуть як учителі, так і самі діти за допомогою батьків. Допомагати онлайн-учням будуть учителі-предметники, які розробляли ці курси.