Немов з гусей вода

27.08.2004
Немов з гусей вода

За мить м'яч опиниться у воротах туркiв. (Фото з офiцiйного сайту «Динамо» .)

      Багато чинників у середу було проти «Шахтаря» та «Динамо». Проте пекельний тиск трибун у Трабзоні та Брюгге, нереалізований  та перебитий пенальті, вилучення гравців і оберемок жовтих карток, нарешті дощ — усе це не стало на заваді виходу двох наших команд до омріяного групового турніру Ліги чемпіонів. Є приказка: а з них, немов із гусей вода. Тепер ми справді можемо жартувати, адже кияни вистояли в меншості з виходом на поле двох «гусей» — Андрія Гусина та Олега Гусєва. Щоб повторити успіх чотирирічної давнини, коли в суперлізі було відразу два представники України, довелося створити спортивний подвиг. Саме те, що наші чемпіон та віце-чемпіон змогли стати на дві голови вище за обставини (як у «Динамо») чи просто суперника (йдеться про «Шахтар»), і є найголовнішим досягненням наших команд. Чому б після найяскравішого виходу в груповий турнір за багато років обом грандам вітчизняного футболу не вести реальну боротьбу за вихід у 1/8 фіналу цього турніру? Хай обставини і цього разу не найсприятливіші, адже чого було очікувати від перебування під час жеребкування у четвертому «кошику».

 

«Стандарти» вiд Сабо

      Деякі «пророки» напередодні матчу на стадіоні «Хюсейн Авні Акер» стверджували, що Йожеф Сабо буде не склад кардинально змінювати, а потенціал розкривати. Нічого подібного, адже клубне керівництво дало обіцянку, що деяким недоторканним не знайдеться місця у складі команди. А новий виконуючий обов'язки «головного» залишається ще й віце-президентом клубу. В Трабзоні ми несподівано не побачили в «основі» Федорова, Несмачного, Гусина. Шкода, що всі вони українці з огляду на інтереси збірної, але в провальному домашньому матчі «Динамо» де-факто було визнано їх провину. Хоча тут залишається лише гадати. Йожеф Йожефович якраз і відомий тим, що ніколи не припустить появу в колективі різноманітних процесів. Крім того, лише він не комплексуватиме з бажання випустити на поле молодого гравця — при Сабо ж дебютував Андрій Шевченко і відразу проти «Баварії». Турецький тренер Зія Доган скаже потім, що його перехитрили. Та нічого подібного, адже просто український наставник посадив декого зі «стариків» на лаву запасних, а тим же Родольфо, Гіоане Каддурі та Саблічу дав шанс. А в тому, що «Динамо» має значно кращу тактичну виучку за суперника, не дав підстав засумніватися навіть перший матч. Бо в Києві в другому таймі грав лише один «Трабзонспор».

      Українець Шовковський та десять легіонерів змогли з перших хвилин заграти так, що з'явилося враження, ніби саме вони мають фору після першого поєдинку. Винен, звичайно, і наставник гостей, який дав настанову на обережні дії. Пригадалося, що свого часу яничари боялися саме поранених козаків. Проте «Динамо» не виглядало просто пораненим звіром, який засліплений від болю. Кияни і без свого травмованого диригента Валентина Белькевича діяли розсудливо, органічно поєднуючи надійність захисту, де «стовпом» стояв балканський дует Гавранчич—Сабліч, та контратакуючу різноманітність швидкісного Верпаковскіса та «таранного» Шацьких. Важко пригадати, коли це турки в рідних стінах за перший тайм спромоглися б лише на один удар, дозволивши гостям вісім разів потурбувати Петковича. План Догана на утримання переваги зламало виконання киянами стандартів. Спочатку Гавранчич забив як на тренуванні, після навісу, зі штрафного удару, а потім Рінкон добив м'яч у сітку, коли після кутового верхову боротьбу знову ж таки виграв Горан і пробив у поперечину — 0:2, і вже турецькій команді треба щось вигадувати. Вони не знайшли нічого кращого, як випустити на поле Яттару вже на 31-й хвилині. Утім стара травма дозволила зіграти йому лише до перерви, і ми зрозуміли, що з гвінейським півзахисником та без нього — це два різних «Трабзонспори».

      Сабо ще доведеться чимало попрацювати над ігровою дисципліною, що доводить приклад бразильця Родольфо. Маючи вже «гірчичник», він зробив відвертий фол у центрі поля, залишивши команду вдесятьох. Проте гості відреагували миттєво, випустивши на поле Андрія Гусина, який звів організацію атак господарів до примітивізму. Всі заміни були вдалими — Олег Гусєв на останніх секундах ледь не забив гол, а Клебер вийшов на поле, щоб займатися улюбленою справою — вовтузитися з м'ячем, притягуючи до себе кількох захисників. Після матчу Йожеф Сабо визнав, що з його приходом «стандарти» регулярно відпрацьовуються, найголовніше їх реалізовувати. Також він зауважив, що не полюбляє слово «битися» — треба грати у футбол, хоча після вилучення Родольфо команда справді билася. А ще один секрет успіху «Динамо» після матчу розкрив Маріс Верпаковскіс: «Ми прилетіли на гру літаком латиської авіакомпанії — тим самим, що віз нашу збірну на гру «плей-оф» Євро-2004. Я дуже задоволений, що вдалося помститися за «Сконто».

З Європою на «ти»

      «Шахтар» — це швидкість, сила і техніка. Саме такими словами головний тренер «Брюгге» Тронд Солльєд завершив свій післяматчевий виступ. До цього він визнав, що у «Шахтаря» є форварди, яким не потрібно багато моментів, щоб забити гол, тому ця команда може перемогти будь-кого в Європі. Нічого подібного від суперника однієї вагової категорії раніше чути не доводилося. Хоча перевагу донеччан над бельгійцями можна було побачити ще в першому матчі. І суть не в тому, що майстерність кожного окремого «бійця» Мірчі Луческу вища, а в тому, як це використовується на користь колективній справі. Випереджаючи події, зазначимо, що тут не все так просто. Згадаємо енергійні вигуки «Чіпі, пас», якими румун-наставник закликав свого молодого форварда-співвітчизника Маріку помічати партнерів. І справді, цей нападаючий, якого вже встигла «прийняти» донецька публіка, провів свій найгірший матч — занадто часто невиправдано брав на себе гру і перед заміною не забив пенальті. Ще один румун, Стойкан, заробив абсолютно не обов'язкову, коли вже все було зрозуміло, червону картку. Через це «Шахтар» матиме проблему в стартовому матчі групового турніру Ліги чемпіонів, оскільки очевидного, або визнаного, дублера на місце правого захисника немає.

      Гірники, упевнений, здивували норвезького наставника «Брюгге» вже своїм стартовим складом. Здавалося б, маєш 4:1, тож зіграй на утримання. Ні, при Луческу «Шахтар» завжди грає у свою гру. Ось і цього разу ми одночасно побачили на полі стадіону «Ян Брейдель» Джуліуса Агахову, Андрія Воробея та Чіпріска Маріку. Поки господарі поля міркували, що з цим тріо робити, по одному голу на початку кожного з таймів «робив» «офіційний диспетчер» Звонимир Вукич.

      Фактично вирішальним у матчі став момент, коли англійський арбітр Беннет почав свою історію з пенальті. По-перше, «точка» сама по собі була сумнівною, а по-друге, чеський голкіпер гостей Лаштувка відбив перший удар Сімонса, не порушуючи правила. Дубль «довелося» оформити Насті Чеху (перший гол він забив зі штрафного). І ось після цього, коли бельгійцям залишалося забити «лише» два голи, ми перший раз у сезоні побачили незлагоджений «Шахтар». На щастя, до перерви залишалося не так багато часу, а вже після неї у зустрічі поставало лише одне питання — чи переможе «Шахтар» удруге. З усієї «післямови» Мірчі Луческу відзначимо нові орієнтири для команди, які, погодьтеся, не виглядають «захмарними»: «Тепер ми готуватимемося подолати і груповий турнір, щоб навесні продовжувати виступи у єврокубках».

 

ТАБЛО

Результати повторних матчів третього кваліфікаційного раунду

«Трабзонспор» (Туреччина) — «Динамо» (Україна) — 0:2 (перший матч — 2:1)

Трабзон. «Хусейн Авні Анер». 20 тисяч глядачів

      Голи: Гавранчич, 6; Рінкон, 28

«Трабзонспор»: Пешкович, Емра, Хусейн, Д'Хан, Тіїс, Толга (Яттара, 31; Мехмет Ілмаз, 46), Тайфун, Лі Юнг (Августин, 64), Гекденіз Караденіз, Салаледдин, Фатіх Текке.

«Динамо»: Шовковський, Гіоане, Сабліч, Гавранчич, Каддурі, Пеєв (Гусєв, 63), Леко, Родольфо, Рінкон (Клебер, 67), Верпаковскіс, Шацьких (Гусин, 51)

      Попередження: Хусейн, 49 — Родольфо, 17; Леко, 32; Рінкон, 49; Верпаковскіс, 57

      Вилучення: Родольфо, 47

«Брюгге» (Бельгія) — «Шахтар» (Україна) — 2:2 (1:4)

Брюгге. «Ян Брейдель». 27 000 глядачів

      Голи: Чех, 15, 34 (пен.) — Вукич, 6, 53

      Нереалізований пенальті: Маріка, 69

«Брюгге»: Бутіна, Сімонс, Ван Дер Хейден, Клемент, Верхеєн, Чех, Балабан, Шпілар (Ланге, 67), Стойка, Корнеліс, Віктор (Блондел, 86)

«Шахтар»: Лаштувка, Стойкан, Хюбшман, Тимощук, Левандовський, Рац, Матузалем (Батіста, 67), Маріка (Брандао, 72), Воробей, Вукич, Агахова

      Попередження: Чех, 89; Блондел, 90 — Стойкан, 19; Лаштувка, 33

      Вилучення: Стойкан, 76

«Рейнджерс» (Шотландія) — ЦСКА (Москва, Росія) — 1:1 (1:2)

      Голи: Томпсон, 87 — Вагнер Лав, 60

«Реал» (Мадрид, Іспанія) — «Вісла» (Польща) — 3:1 (2:0)

      Голи: Роналдо, 3, Роналдо, 30; Павон, 84 — Горавські, 88

«Манчестер Юн.» (Англія) — «Динамо» (Бухарест, Румунія) — 3:0 (2:1)

      Голи: Сміт, 47, 50; Бейон, 70

«Югорден» (Швеція) — «Ювентус» (Італія) — 1:4 (2:2)

      Голи: Арненг, 19 — Дель П'єро, 10; Трезеге, 34, 86; Недвед, 54

«Баник» (Чехія) — «Байєр» (Німеччина) — 2:1 (0:5)

      Голи: Пападопулос, 38; Журек, 83 — Бербатов, 77

ПСВ (Голландія) — «Црвена Звєзда» (Сербія) — 5:0 (2:3)

      Голи: Ван Боммель, 9 (пен.), 56; Біслі, 32; Де Йонг, 57; Хесселінк, 80

      Вилучення: Бішевач, 29 (ЦЗ)

«Спарта» (Прага, Чехія) — «Ференцварош» (Угорщина) — 2:0 (0:1)

      Голи: Зеленка, 45; Гомола, 114

«Маккабі» (Тель-Авів, Ізраїль) — ПАОК (Греція) — 1:0 (3:0)

      Гол: Коен, 7