Духовний лідер іракських шиїтів великий аятола Алі аль-Сістані у середу несподівано повернувся на батьківщину з Лондона, де проходив курс лікування хвороби серця, та закликав своїх співвітчизників вирушити у марш на священне місто шиїтів Ен-Неджеф з метою покласти край кривавому військовому протистоянню між бойовиками радикального шиїтського лідера Муктади аль-Садра та іракськими урядовими й американськими підрозділами. Аль-Сістані сподівається, що втручання народу припинить кровопролиття та вбереже від руйнації головні святині шиїтів. Сам аль-Сістані провів ніч у місті Басра на півдні країни та вчора зранку вирушив до розташованого за 400 кілометрів Ен-Неджефа. Колона його автомобілів та автобуси з тисячами віруючих пересуваються під охороною іракської поліції та американських гелікоптерів. Тисячі шиїтів з інших куточків країни рухаються на Ен-Неджеф всіма можливими засобами пересування. Іракська поліція обстріляла одну з колон — двоє людей загинули. Аятола закликав тих своїх прихильників, які вже дісталися міста, не входити до нього, а брати Ен-Неджеф у кільце облоги.
Аль-Сістані запевняє, що має план закінчення повстання шиїтів у «палаючому місті», який він оголосить після прибуття до нього. Головні пункти плану відомі завдяки Бі-Бі-Сі. Це, по-перше, масовий марш шиїтів на Ен-Неджеф, що вже здійснюється, потім звільнення його головної святині, мечеті-мавзолею Імам Алі, від бойовиків аль-Садра, які вчора забарикадувалися в ній. Надалі контроль над містом має здійснювати іракська поліція, а коаліційні сили повинні залишити його. Навколо найбільших шиїтських святинь будуть створені демілітаризовані зони, в яких не мають права перебувати озброєні люди.
А поки триває марш, учора точилися бої майже біля самої мечеті-мавзолею. Американсько-іракські сили перебувають за 20 метрів від неї, стверджує агенція «Рейтер». У результаті двох учорашніх вибухів у мечеті іракського міста Куфа, яке розташоване неподалік Ен-Неджефа і де також зосереджені найбільші святині шиїтів, 25 осіб загинули та 60 отримали поранення. Прихильники аль-Садра покладають відповідальність за гарматний обстріл мечеті на американців, які наразі утримуються від коментарів цього кривавого інциденту. Сотні людей, які перебували в мечеті на час обстрілу, якраз готувалися до зустрічі аль-Сістані.
Садристи відчувають близькість своєї поразки в Ен-Неджефі, тому розгортають диверсійну діяльність в інших провінціях Іраку. Вчора вони здійснили акти саботажу на восьми нафтопроводах, які з'єднують окремі нафтовидобувні поля півдня країни з центральним нафтопроводом. Їм уже вдалося паралізувати постачання нафти з півночі Іраку до турецького порту Джейхан. Шантаж садристів, які вимагають в обмін на звільнення заручників поступок від країн коаліції, дає результати. Вчора глава МЗС Італії Франко Фраттіні зробив сенсаційну заяву в інтерв'ю телеканалу «Аль-Джазіра»: «Наші війська готові залишити Ірак хоч завтра, якщо уряд Іраку цього забажає». Ця заява побічно свідчить, що офіційний Рим розглядає можливість виведення з Іраку свого військового контингенту в обмін на звільнення захопленого в полон садристами відомого італійського журналіста Енцо Бальдоні.