Учорашнє ранкове засідання колегії судової палати з цивільних справ Верховного Суду України закінчилося вигуками «Слава Україні», «Слава Верховному Суду». Емоції українських письменників, які з осені минулого року борються за справедливість у вітчизняних судах, вихлюпнулися на повну силу, коли після наради головуючий на колегії Анатолій Ярема оголосив рішення: повернути касаційну скаргу голови НСПУ Володимира Яворівського на повторний розгляд до апеляційного суду міста Києва. І якщо учора судді весь час наголошували, що красномовство обурених літераторів і народних депутатів тут недоречне, бо суд розглядає питання не по суті, а по процедурі, то на повторному засіданні Апеляційного суду йтиметься якраз по суті — чи визнавати створену 29 жовтня минулого року 70 літераторами «нову спілку» і нового її голову Наталю Околітенко, чи кваліфікувати збори письменників-«меншовиків» у Пущі-Водиці як нелегітимні.
Нагадаємо, що 12 грудня 2003 року Святошинський райсуд підтвердив легітимність обрання головою Спілки Наталі Околітенко, і вже після позачергового з'їзду дійсної Спілки письменників, який відбувся 28 лютого просто неба і підтвердив повноваження чинного голови Володимира Яворівського, Печерський районний суд зобов'язав Мін'юст видати Наталі Околітенко дублікат свідоцтва про державну реєстрацію НСПУ, копію статуту Спілки. На підставі цих рішень Наталя Околітенко отримала і дублікат печатки НСПУ, і це формальне двовладдя призвело до блокування спілчанського рахунку. Юридична колізія тяглася до червня, доки письменники-ветерани і письменники-лауреати Державної премії імені Т. Шевченка не написали листи Президенту, Прем'єру і Голові Верховної Ради, і тільки Володимир Литвин відреагував на звернення літераторів і попросив Голову Верховного Суду України В.Маляренка «особисто розглянути це питання, взяти його, по можливості, під свій контроль або перевести розгляд зазначеної судової справи у провадження Верховного Суду України».
На вчорашньому засіданні ВСУ Наталя Околітенко сказала, що Спілка Яворівського застосувала небачені з часів СРСР репресії до неї та «багатьох інших письменників», маючи на увазі своє виключення зі Спілки. Натомість відомий літератор, дипломат і політик Роман Лубківський наголосив, що в ситуації зі Спілкою письменників порушені не лише юридичні норми, а й людські, моральні. Після засідання близько 40 письменників, які зібралися в приміщенні ВСУ, привітали представника НСПУ, юриста Павла Ткаченка з першою перемогою, а представник Наталі Околітенко Олексій Кононенко з усмішкою запевнив опонентів: «Це ніяка ваша не перемога, все починається спочатку». Яку вказівку цього разу дадуть Апеляційному суду міста Києва?