«Війну слід визнати війною»
Виступаючи перед делегатами з’їзду, Сергій Тігіпко зазначив, що оголосив було мораторій на критику влади, поки не минуть традиційні «сто днів», але більше не може мовчати з приводу кричущих недоліків управлінської політики. «Керівництво України ганебно провалило виконання поставлених перед ним завдань», — зазначив Тігіпко. Країну охопила найглибша за всю історію криза, промисловість фактично розвалена, інвестиційний клімат — на від’ємній позначці, боротьбу з корупцією так і не почато, а інфляція з’їдає усі заощадження працюючих.
Та найголовніший біль — це війна, що не припиняється вже кілька місяців. «Немає ніякої АТО, є справжня війна, і головне питання — питання миру — на сьогодні не вирішене», — наголосив Тігіпко. І додав: війна щодня обходиться Україні в 70 мільйонів гривень, причому сплачують за неї самі українці, і сплачують тричі: коли не отримують соціальну допомогу (її держава заморозила), коли стикаються з підвищенням цін і коли все більше витрачають на податки (зокрема, й на новий «військовий» податок). Війну слід завершувати, причому якомога скоріше. Бо кожен день збройних протистоянь — «це постріл у спину нашої держави», — резюмував політик.
«Вчитися жити в одній країні, прийнявши її розмаїття»
Але як зупинити війну? В першу чергу необхідно «консолідувати країну — всупереч планам Росії, яка хоче воювати на Донбасі руками самих українців». Слід навчитися жити в одній країні, єдиній та мирній, прийнявши її розмаїття і усвідомивши, що українці — різні, сказав лідер «Сильної України». Для цього слід провести справжню децентралізацію, а не впроваджувати її сурогат, приймаючи до того ж нову редакцію Конституції з посиленими повноваженнями Президента.
Друга умова для перемоги — підтримка професійної армії замість того, щоб призивати недосвідчених хлопців чи годувальників сімей. Третя — захист мирного населення, починаючи від організації гуманітарних коридорів і завершуючи підтримкою біженців та відновлення нормального життя на звільнених територіях. Четверта складова — пошук мирного вирішення ситуації. На думку лідера «Сильної України», нам слід зрозуміти, що без перемовин з Росією — хочемо ми того чи ні — встановити мир не вдасться. Перемога АТО не знизить загрозу ескалації, а тому нам потрібні переговори. Нарешті, п’ятий пункт — розвиток економіки: підтримка вітчизняного виробництва, робота над покращенням інвестиційного клімату, і обов’язково — боротися з корупцією.
«Завдання в тому, щоб виграти мир»
На питанні армії Сергій Тігіпко зупинився особливо детально. Він вказав на неприпустимість скеровування в зону АТО необстріляних юнаків, тоді як кадрові військові відсиджуються у штабах ЗСУ, МВС та СБУ. Політик також висловився за підвищення зарплати військовикам, що допомогло б залучити в їхні лави ветеранів спецназу. Лідер «Сильної України» закцентував також на прозорості держзакупівель в оборонній царині, аби був встановлений чіткий контроль за видатками на війну.
Але це тільки половина актуального завдання, пов’язаного з врегулюванням ситуації на сході. Друга частина роботи — це захист мирного населення, створення гуманітарних коридорів, облаштування таборів для біженців і — обов’язково! — відновлення інфраструктури скрізь, де територія вже звільнена від терористів. «Завдання не в тому, щоб виграти війну, завдання в тому, щоб виграти мир», — пiдсумував Сергій Тігіпко.
Партія нового зразка
На тлі цих потреб, нерозв’язаних завдань і безперервного болю, який переживає Україна, будь-якій політичній силі дуже важко зберегти до себе довіру. Власне, довіра до більшості партій підірвана давно. Але без розмаїття політсил не обійтися — саме вони репрезентують у сучасному світі демократичні методи управління, а альтернативи демократії на сьогодні ще нема, наголосив Тігіпко.
Відтак виникає попит на партії нового типу. Партії не загальнонаціональні, а локальні. Патріотичні, але не націоналістичні. Децентралізовані й побудовані «з низів», а не такі, якими управляють згори. Відкриті, прозорі та рівномірно представлені у регіонах. Саме такою є партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна». Вона боротиметься за втілення у життя усіх заявлених планів, будучи, за словами її лідера, тією ланкою, що з’єднає суспільство і владу.
Цього тижня партія провела свій перший з’їзд. Делегати розійшлися, щоб зустрітися за місяць і почати розробку стратегії, покликаної змінити країну. Зробити її сильною та єдиною, міцною та непереборною. Головне для цього — бути разом, відкинувши протиріччя. «Наш потенціал марнується, якщо ми роз’єднані», — підкреслив Сергій Тігіпко, закриваючи з’їзд.