П'ять кілець серед «коліс»

26.08.2004
П'ять кілець серед «коліс»

Першою здала «золото» росiянка Коржаненко.

      За задумом, Олімпіада в Афінах мала б стати «найчистішою» в сенсі допінгу. Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА), йдучи назустріч головним стартам чотириріччя, зробило жорсткішим підхід до пошуку заборонених препаратів. Спеціально до Ігор-2004 набрали чинності нові Антидопінгові правила: вперше всі спортсмени — учасники Олімпіади до Ігор — мали пройти перевірку на всі заборонені препарати. На самій Олімпіаді обов'язково перевіряють призерів, а також тих, на кого вкаже жереб та осіб, які викликають підозру своїми «неадекватними реакціями» (тоді як на попередніх Іграх допінг-контроль здійснювали вибірково — в основному проби на допінг брали в тих атлетів, яких раніше підозрювали в ковтанні нечесних пігулок і «коліс»). Особливим пунктом у нових правилах відзначено, що атлети повинні заздалегідь представити список препаратів, які вони приймали за рекомендаціями лікарів. ВАДА зробила тести точнішими й повідомила, що упродовж Олімпійських ігор в суперсучасній афінській лабораторії буде досліджено загалом 3500 проб, тобто прослизнути крізь сіті антидопінгового контролю дуже непросто. Організатори передбачали, що суворі нововведення зведуть до мінімуму факти виявлення в олімпійців заборонених препаратів. Мовляв, знаючи про масу розставлених пасток, мало хто захоче ризикувати й ковтатиме стероїди та іншу гидоту, а хто таки спожив плід забороненої фармакології — той на Олімпіаду просто не приїде. Але не так сталося. Вже зараз можна стверджувати, що XXVIII Олімпійські ігри стали справжнім допінговим «бенкетом». Результати тестів змінили вигляд уже не одного п'єдесталу пошани, щодня з'являються приводи для чергових фармакологічних скандалів. І дякуймо долі, що поки аналізи всіх українських спортсменів чисті.

      Як уже знають читачі «УМ», почалося все ще за день до офіційного початку Олімпіади, коли грецькі спринтери Костас Кендеріс та Єкатеріні Тану не з'явилися на проходження допінг-контролю, інсценізувавши мотоциклетну аварію і сховавшись у шпиталі. Костас не зміг відтак навіть пронести грецький прапор на церемонії відкриття! Президент країни назвав їхню поведінку «ганьбою для нації»; «солодка парочка» знялася зі змагань. Слід зазначити, що ці двоє ходили серед фаворитів Афін: чотири роки тому в Сіднеї Кендеріс виграв стометрівку, Тану була на цій дистанції другою серед жінок, а до Олімпіади-2004 вони готувалися в «закритому режимі», показуючи дуже високі результати.

      Наступними, хто погорів на допінгу, стали п'ятеро штангістів з країн другого важкоатлетичного ешелону. Найбільше «прокололися» богатирі з Індії, котрі звинуватили у застосуванні в тренувальному процесі заборонених препаратів своїх «коучів». І саме у важкій атлетиці результати допінг-проб примусили по-новому переписувати медальні відомості. І знову в порушенні «дієтичних» норм «фейр плей» винними виявилися греки. Конкретно — Леонідас Сампаніс, якому «колеса» допомогли здобути бронзову медаль у ваговій категорії до 62 кг. Поки еллінський атлет клянеться, що нічого такого не їв і взагалі не знає, чому в нього такий високий тестостерон, його «бронзу» передали наступному в турнірній таблиці — Ісраелю Хосе Рубіо з Венесуели.

      Кількох спортсменів-«допінгожерів» завернули з Ігор ще до того, як вони почали змагатися. Скажімо, новозеландський велосипедист Ентоні Педен знявся з олімпійських змагань сам, офіційно повідомивши, що приймав медичний препарат, який містить заборонені речовини. Педен пояснив, що з лікарями команди не радився, бо наївний був, дурний, просто намагався позбутися від хронічних болів у спині. А от іранського боксера Салмана Карімі (категорія до 69 кг) відправили додому з ганьбою вже контролери, його дискваліфіковано на два роки. Так само навіть не дійшла до змагального помосту російська важкоатлетка Альбіна Хомич: понад 75-кілограмову «залізну леді» викрили заздалегідь і випроводили подалі від місця чесного суперництва.

      А ось історія з іншою «бой-бабою» вдарила по російському самолюбству значно болючіше. Росіяни виступають в Афінах невдало, для них кожне «золото» — на вагу чогось значно більшого, ніж золото, а от медаль найвищого гатунку, здобуту Іриною Коржаненко у штовханні ядра, доведеться повертати з Москви. Росiянка штовхнула снаряд на 21 м 06 см — майже на півметра далі, аніж кубинка Юмілейді Кумба, але, як виявилося, не без допомоги станозололу. Через це у вiвторок дискваліфікована Ірина «депортувалася» до Росії. Трійка призерів у жіночому ядрі набула такого вигляду: Кумба (Куба) — 19,59; Кляйнерт (Німеччина) — 19,55; Кривельова (Росія) — 19,49.

      Прикро ще й те, що 30-річна Коржаненко боролася негідним чином у святому місці — на древньому стадіоні в Олімпії. Вочевидь, цей факт буде ще одним аргументом на користь довічної дискваліфікації росіянки. Справа в тім, що Коржаненко свого часу вже відбувала покарання за допінг. Нагадаємо, що за схожу хронічну пристрасть до заборонених препаратів була вигнана з великого спорту українка Віта Павлиш, недавня суперниця Ірини Коржаненко саме в секторі для штовхання ядра. На зимовому чемпіонаті світу Віта залишила головну суперницю позаду, невдовзі змушена була здати «золото», а тепер та сама історія повторилася і з Коржаненко, лише на вищому, олімпійському рівні. Цікаво, що перед Олімпіадою всі російські спортсмени нібито успішно пройшли допінг-тести на батьківщині...

      А скандали з переграванням «золотих» результатів на цьому не припинилися. І знову легка атлетика, і знову метання. Позавчора Міжнародний олімпійський комітет офіційно підтвердив інформацію про позбавлення найвищої нагороди угорського дискобола Роберта Фазекаша. Його оказія взагалі не вписується в жодні рамки пристойності: Роберта спіймали під час спроби надати від свого імені для допінг-тесту чужу сечу! Пізніше Фазекаш спробує пояснити це тим, що упродовж двох годин він так і не зміг справити на вимогу допінг-контролерів малу нужду, але суті справи це не міняє. Таким чином, золота медаль у метанні диска перейшла до литовця Віргіліуса Алекни (69,89 м), «бронзу» на «срібло» змінює інший угорець — Золтан Кеваго (67,04), а бронзову нагороду отримує Олександр Таммерт з Естонії з цікавим результатом 66,66.

      Далі буде?