Сьогодні у польському курортному місті Сопот на узбережжі Балтійського моря розпочинається 41-й Міжнародний фестиваль пісні. Впродовж двох фестивальних днів на сцені сопотського амфітеатру під відкритим небом виступить низка польських виконавців та кілька «зірочок» локального масштабу, зокрема ветеран польської поп-музики Кшиштоф Кравчик, який таким чином вшанує 40-річчя своєї сценічної діяльності, та Кейт Раян. Балканська зірка Горан Брегович, який мав стати окрасою цьогорічного Сопота, за кілька днів до початку фестивалю повідомив організаторам імпрези, що він не з'явиться до Польщі, бо цілком задовольнився попереднім виступом у Сопоті 2001 року.
У 60-х та 70-х роках сопотський фестиваль був типовим пісенним конкурсом, що його організовувало міністерство культури та мистецтв Польщі спільно з артистичною агенцією «Пагарт». Втім для мешканців так званого соціалістичного табору, передусім СРСР, він був великою подією. Сопот став своєрідним місцем, де зустрічалися європейські Схід і Захід. Оскільки Москва транслювала фестиваль на свою 1/6 земної суші, то її мешканці мали унікальну нагоду побачити на власні очі та почути на власні вуха хоч когось із західних виконавців. Якщо не справжню зірку, то хай хоч зірочку. І не лише західну, бо значна частина виконавців з «табору» була також забороненим плодом для радянських людей. Чех Карел Готт чи полька Мариля Родович вряди-годи навідувалися з концертами до Москви та кількох інших обраних міст, але для мешканців совкової Тмутаракані вони здавалися мало не людьми з іншого світу, нагода побачити яких «по тєліку» випадала раз на рік завдяки саме Сопоту.
У 80-х роках, коли обнесена «залізною завісою» система почала хитатися, до Сопота навідалися кілька справжніх тогочасних зірок, зокрема, співачки Кім Вайлд та Алісон Моєт, співак Пол Янг, рок-група Marillion. Впродовж 90-х років, коли Польща вже вирвалася з «табору», Сопот продовжував за інерцією та завдяки ностальгічним почуттям публіки залишатися такою-сякою принадою. Організаторам вдавалося за великі гонорари заманювати відомих західних виконавців на ролі «весільних генералів». Але впродовж останніх років стало цілком зрозуміло, що фестиваль рухається до свого логічного кінця. Організатори розривалися в намаганнях надати йому «друге дихання»: відмінили конкурс, запровадили презентації виконавців окремих країн чи окремих музичних стилів, зокрема так званої «музики світу». Але то були припарки, які лише продовжували животіння приреченого. Хай Сопот надалі залишається цікавішим від всіляких «слов'янських базарів», але в умовах нормальної країни, якою поступово стає Польща, він просто вичерпав себе. В країні над Віслою мало не щотижня концертує якийсь виконавець зі світовим ім'ям, тому людям середнього віку, а тим більше — молоді, Сопот видається архаїчним пережитком.
Цього року організатором фестивалю востаннє виступає «Телевізія Польська» (польське громадське телебачення), яка опікувалася ним із середини 90-х років. З 2005 року у фестивалю новий власник — група ІТІ. Ця комерційна структура на початку 90-х розпочинала свою діяльність з відеопрокату, а на цей час є власником найбільш динамічної на польському ринку групи телеканалів TVN. Група ІТІ підписала з владою міста Сопот угоду про проведення сопотських пісенних фестивалів упродовж наступних п'яти років. Можна не сумніватися, що це вже буде цілком інша (комерційна) історія, i зовсiм інша пісня.
Стосовно ж цьогорічного фестивалю, то сьогоднішній його день буде присвячений пам'яті славетного польського співака, музиканта та композитора Чеслава Нємена, який помер 17 січня цього року. Пісні Нємена виконуватимуть провідні польські виконавці. Завтрашній фестивальний день пройде під гаслом Vive la France! Уже з назви зрозуміло, що він буде присвячений французькій пісні. Зірками вечора будуть француженка Патрісія Каас та бельгійка Кейт Раян.