На білий гриб схожі гірчак неїстівний і боровик пурпуровий. М'якуші у них білі, а як розріжеш — рожевіють. Крім того, гірчак має гіркий смак, а боровик — неприємний запах. У справжньої лисички шапочка однакового кольору, а у несправжьої — знизу яскравіша, ніж зверху. Неїстівна сироїжка має яскраво-червону шапку, а їстівна — різні відтінки жовтого кольору. У неїстівного опенька шапочка дуже яскрава, а в їстівного — ні. На підосичник схожий сатанинський гриб, у якого шапка світло-коричнева або біло-сіра, низ її — червонуватий, м'якуш білий, але при переломлюванні спочатку червоніє, згодом синіє.
Серед усього кагалу отруйних грибів найстрашніший — бліда поганка. Симптоми отруєння нею з'являються через деякий час (вiд 6—12 годин до 1—2 діб). У людини з'являється різкий біль у шлунку, сильний пронос, блювання, далі — спрага, судоми.
Симптоми отруєння мухомором червоним та пантерним з'являються через 0,5—3 години. Спочатку починається збудження, істерика, гарячка, запаморочення з галюцинаціями, далі погіршується зір, координація рухів, настає параліч. Немає блювання, проносу. Хворий за допомогою медицини одужує через кілька днів, але отруєння може залишити свої наслідки: хронічний нефрит, цироз печінки, гепатит.
При перших ознаках отруєння грибами негайно викликайте лікаря! А до його прибуття промивайте шлунок перевареною водою з содою, марганцівкою. Якщо холонуть ноги, є судоми, до них прикладають грілку. У стані отруєння не можна засинати. Смакуючи грибами, не можна одночасно пити алкогольні напої, які сприяють всмоктуванню токсинів. У таких грибах, як гнойовик блідий, рижики, гнойовик чорнильний, є отруйні речовини, які розчиняються лише в спирті. Якщо споживати ці гриби з горілкою, то можна ними отруїтися. Симптоми цього отруєння через деякий час пройдуть, але якщо наступного дня випити алкоголь знову, то отруєння повториться.
Безперечно, гриби — неоціненний дар природи, тому до них слід ставитися з повагою та симпатією, їх можна й потрібно збирати, але робити це з обережністю. Насамкінець хочу побажати всім відвідувачам лісу щасливої грибної стежки!
Алла ЯРОШЕВСЬКА.