Учора Апеляційний суд Києва виніс ухвалу, згідно з якою капітана судна «Навстар-1» Миколу Мазуренка і старшого помічника Івана Сощенка визнано винними у контрабанді нафтопродуктів в Іраку та засуджено до ув'язнення. Ця нашуміла історія, яка триває вже понад рік, встигла перерости в політичний скандал.
Почалося все 5 серпня, коли британські військово-морські сили за підозрою у контрабанді пального затримали у Перській затоці танкер «Навстар-1» під панамським прапором і з українським екіпажем на борту. 13 жовтня іракський суд підтверджує винесені звинувачення та засуджує капітана та старпома до семи років ув'язнення і штрафу 1,2 мільйона доларів на кожного. Інших 19 членів екіпажу через відсутність претензій з боку чинної влади відпускають в Україну, а Мазуренка і Сощенка, що не визнавали за собою ніякої вини, надовго запроторюють у тюрму «Абу-Грейб», яка згодом уславиться випадками нелюдських знущань працівників закладу над своїми «вихованцями». Коли це сталося, МЗС України, що постійно тримало руку на пульсі «навстарівської» справи, почало форсувати події. Дійшло навіть до втручання мiнiстра Грищенка, який звернувся із відповідним листом до американського посла в Україні. Справа просувалася, як мокре горить, і лише наприкінці червня цього року було оголошено про повернення моряків в Україну, але — за умови, що їх судитимуть за українським законодавством.
«Ми й подумати не могли, що відбуватимемо покарання на батьківщині», — каже тепер Сощенко. За його словами, перед відправкою з Іраку їм обіцяли, що ніякого судового розгляду в Україні не буде. Чи не тому моряки замовчували факт катування в «Абу-Грейбі». Але, коли після повернення в Київ їх помістили в Лук'янівське СІЗО, їхні язики розв'язалися. Капітан Мазуренко зізнається, що угоду про екстрадицію він підписав лише задля того, щоб уникнути знущань у іракській в'язниці. Тепер бувалих морських вовків (капітан Мазуренко віддав флоту 50 років і має 16 урядових нагород за виконання спеціальних завдань) чекають сім років «дрейфування» на нарах. Київський апеляційний суд підтвердив рішення Центрального кримінального суду Іраку про семирічне ув'язнення: узгоджуючи рішення іракців iз вітчизняним законодавством, українська Феміда знайшла відповідну норму в нашому Кримінальному кодексі, де ст. 201 передбачає «замах на контрабанду, скоєний групою осіб за попередньою змовою». Водночас було відмінено пункт про мільйонні штрафи, оскільки такого у КК не прописано. Як передає кореспондент УНІАН, оголошуючи постанову суду, суддя Валентина Лясовська наголосила, що, відповідно до Міжнародної конвенції щодо передачі засуджених, суд не може пом'якшити міру покарання, яку було винесено винним у скоєнні злочину на території іншої держави. Єдиним послабленням можна вважати рішення рахувати початок терміну від 16 серпня 2003 року, тобто один рік Мазуренку і Сощенку вже «скосили». Суд не взяв до уваги важкий стан здоров'я 67-річного капітана, який страждає на гіпертонію, астму і цукровий діабет і разом зi своїм товаришем перебуває на лікуванні в одній із київських лікарень. Перед винесенням вироку Мазуренко заявив, що позбавлення волі призведе до його смерті.
За словами адвоката засуджених, суд міг пом'якшити покарання, якщо би застосував одну корисну норму: якщо він сумнівається щодо фактів кримінальної справи, то може розтлумачити їх на користь підсудних. Але твердження моряків про те, що вони не знали історію походження пального, київські служителі Феміди до уваги не взяли. Як стверджує Микола Мазуренко, після завантаження нафтопродуктів на судно, вони стали чекати супровідних документів, які, згідно з правилами, передаються після одержання вантажу. У той час корабель стояв на якорі в 5 милях від берега і в 5 — від морського кордону Іраку, але несподіваний шторм змусив підняти якір, і корабель дрейфував неподалік стоянки. За словами капітана, арешт судна був неправомірний, оскільки воно не перетинало іракського кордону.
Від самого початку ця справа викликала багато запитань. Навіть у кулуарах владних структур погоджувалися, що моряки стали заручниками американської політики в Іраку. Варто загадати також заяву омбудсмена Ніни Карпачової, зроблену після повернення моряків в Україну. Серед документів, переданих іракською стороною, повідомила вона, є тільки вирок від 13 жовтня 2003 року, скасований 8 грудня 2003 року Касаційним судом Іраку, іншого вироку в Україні немає. Адвокат моряків заявляє, що впродовж місяця його підопічні оскаржуватимуть рішення київського суду у Верховному суді України.