Маріуполь у вогні
Кількість жертв під час АТО у Маріуполі різна: за даними Донецької ОДА, 9 травня загинуло семеро людей, ще 39 отримали поранення. Глава МВС Арсен Аваков навів інші цифри: в бою 20 терористів були знищені, чотирьох — взяли в полон. Загинуло двоє військових та троє правоохоронців.
Усе почалося з того, що шістдесят терористів минулої п’ятниці спробували штурмувати міськвідділ міліції (очевидці вказують на професійність їхніх дій, мовляв, знову «працювала російська спецура»), але наразилися на шалений опір. Нардеп Олег Ляшко, який перебував у Маріуполі, повідомив, що снайпери вбили заступника командира Дніпропетровського батальйону територіальної оборони Сергія Демиденка (після чого нелюди ще й відрізали вбитому вуха та викололи очі). Снайперське «гніздо» облаштували на даху лікарні, звідки поцілили не лише в силовиків (вбито кулеметника батальйону Олега Ейсманта), а й у мирних мешканців. Саме бійці цього добровольчого батальйону з Дніпропетровська прийшли на допомогу міліції (військова частина Нацгвардії у цей час була завчасно заблокована «мирними» протестувальниками), коли терористи вже захопили два поверхи міськвідділку міліції.
На місці штурму загинув і начальник ДАІ міста Віктор Саєнко. Тримався до останнього начальник маріупольської міліції Валерій Андрощук — з палаючої будівлі УВС його намагався вивезти відставник, але терористи поранили його ножем, а Андрощука захопили в полон. Пізніше терористи опублікували фото нібито повішеного начальника за рішенням «народного трибуналу». Утім з’ясувалося, що пан Андрощук живий, за нього запросили чималий викуп. Учора вранці стало відомо, що викраденого і жорстоко побитого правоохоронця таки вдалося звільнити.
Незважаючи на те, що в суботу в Маріуполі було оголошено день жалоби, у місті палали міськрада, прокуратура, військова частина Нацгвардії, а магазини масово грабували мародери. Полювали, у першу чергу, на збройові магазини, а з військової частини вивезли БМП (яку згодом спалили у центрі міста) та винесли навіть тушонку. На той час Нацгвардія відійшла з міста, щоб зменшити «відсоток провокацій по відношенню до мирних жителів».
Уже в неділю обов’язки начальника міліції Маріуполя було покладено на полковника Олега Моргуна, а всі правоохоронці повернулися до виконання своїх обов’язків і почали охороняти громадський порядок разом зі сформованими народними дружинами — переважно з працівників холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова. Міліція і дружинники почали спільне патрулювання міста, щоб приборкати мародерів. А місцева влада одразу заявила про те, що ситуація в місті нормалізується.
Зрозуміло, що палаючий Маріуполь вочевидь вразив неофіційного «короля Донбасу» Ріната Ахметова, який закликав Київ припинити антитерористичну операцію на сході (цей заклик дивним чином збігся не лише з таким самим бажанням Кремля, а й «біженця» Віктора Януковича). Олігарх, якого небезпідставно підозрюють у стимулюванні заворушень заради досягнення власних преференцій та у таємних перемовинах із тимчасовим керівництвом України (окремі сепаратисти почали прямо вказувати в інтерв’ю російським ЗМІ на роль грошей Ахметова у так званому «визвольному» русі), вочевидь почав втрачати контроль над регіоном. Адже ті, хто мав би «танцювати» на замовлення місцевого «короля», все більше схиляються до «танців» під дудку північного «царя».
Слов’янськ: кільце стискається
Ознаки безпорадності найбагатшої людини країни тепер не влаштовують і Банкову: виконуючий обов’язки Президента, Голова Верховної Ради Олександр Турчинов прямо заявив, що влада готова до розмови з тими, хто шукає вихід із кризи. Але не з тими, хто «вбиває, катує, ґвалтує». Тим більше що в «мирних» протестувальників у принципі не може бути сучасної російської зброї, включно з кулеметами Калашникова останнього покоління, ПЗРК, РПГ-26 та мінометами. Тож АТО триватиме.
Хоча самопроголошений «мер» Слов’янська В’ячеслав Пономарьов днями й погрожував, що його бійці більше не братимуть полонених, а будуть «валити всіх» силовиків, кільце навколо цього терористичного «гадючника» стискається все сильніше. За окремими даними, Пономарьов планує тікати до Росії, от тільки вирватися поки що не виходить.
У ніч на неділю терористам не вдалося прорвати оточення, хоч як запекло та з використанням мінометів вони не штурмували телевежу на околицях міста. Безрезультатним був їхній штурм і в ніч на понеділок. У свою чергу силовики знищили блокпости в районі Слов’янська, Краматорська та Красного Лиману.
Від Макіївки до Красноармійська
За даними нардепа Володимира Ар’єва, у Макіївці на сепаратистів дивляться чимдалі зліше, тому що вони погрожували закидати шахту вибухівкою через український прапор на адмінбудівлі. У результаті шахтарі створили власну самооборону.
Водночас минулої п’ятниці терористи викрали важкопораненого «свободівця» Олексія Демка. Чоловіка знайшли на околиці міста з вогнепальним пораненням та доправили в реанімаційне відділення однієї з лікарень. Після цього його намагалися вивезти за межі області, однак карету «швидкої» розстріляли з автоматичної зброї. Лікарі були змушені повернутися до лікарні, з якої проти ночі на 10 травня терористи знову викрали Демка та вивезли його у невідомому напрямку.
Побільшало і провокацій. За повідомленнями місцевих видань, до Красноармійська у неділю нібито зайшли для охорони військові батальйону «Дніпро» Національної гвардії. Під час протистояння з місцевим мешканцями «гості», вдягнені в мілітарі-одяг «різного фасону», відкрили вогонь у повітря, але кулі-дури таки поцілили в людей. У результаті — двоє загиблих.
Заступник «губернатора» Дніпропетровської області Борис Філатов одразу заявив, що в Красноармійську не було ніякого батальйону МВС «Дніпро». «Такого підрозділу, як батальйон «Дніпро» Національної гвардії, не існує! Є Національна гвардія. Є батальйон «Дніпро» МВС, — зазначив пан Філатов. — Батальйон «Дніпро» не був у Красноармійську. Він допомагає військам в установці блокпостів. Усе. Висновки робіть самі».
Ці слова підтвердили і в МВС і додали, що за фактом подій у Красноармійську розпочато розслідування за статтею «умисне вбивство».