Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
«Народ, який не годує свою армію, годуватиме армію окупанта. В умовах протистояння російській агресії бюджетні видатки на українську армію мають бути збільшені щонайменше утричі і становити 5% від ВВП України. Нині необхідно вживати достатньо рішучих дій, і нещодавнє збільшення бюджету Міноборони на 6,8 мільярда гривень є тільки першим кроком у цьому напрямi», — заявив напередодні Великодня лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок під час зустрічі з громадою Черкащини.
Він зауважує, що за роки свого президентства Віктор Янукович свідомо руйнував українську армію, залишаючи військо без необхідного фінансування: коштів надходило менше половини від фактичних потреб. Нагадаємо, що коли наприкінці 2013 року уряд Азарова оприлюднив проект держбюджету на наступний рік, громадськість обурило те, що витрати на Міноборони скоротилися і стали меншими за витрати на МВС, які навпаки збільшилися (14,5 млрд. проти 18,4 млрд. грн.). Тоді як Польща витрачає на оборону майже 10 млрд. доларів на рік, і це при тому, що питання власної безпеки наших сусідів регулюється членством у НАТО. А військовий бюджет Туреччини є більшим від українського майже у п’ять разів і становить близько 11 млрд. доларів! Звісно, з такими витратами на армію Туреччині легше виступати з впевненими заявами про захист кримськотатарського населення, які ми почули від офіційної Анкари на початку кримського конфлікту.
Показовим для України може бути й приклад Тайваню — держави, незалежність якої не визнає її грізний сусід Китай. Військовий бюджет Тайваню також є більшим за 10 млрд. доларів, хоча населення цієї країни становить 23 мільйони, що є меншим від українського удвічі. Саме завдяки логічним витратам на оборону Тайваню вдається зберігати незалежність, хоча зазвичай Китай не схильний до делікатних рішень у питаннях територій, які вважає своїми.
Варто зазначити, що військовий бюджет — це не лише витрати на зброю та технічне оснащення армії. Не менш важливим є соціальний аспект. Військовослужбовець — це людина, яка вирішила раз і назавжди пов’язати своє життя із захистом Батьківщини, і в цьому виборі він може покластися винятково на державу. Саме держава мусить забезпечити нормальні умови життя для наших військових. А це, насамперед, можливість отримати власне житло, в тому числі завдяки пільговим кредитам, аби не жити довгі роки цілими родинами у гуртожитках.
Цей аспект безпосередньо впливає на безпеку країни. Військовослужбовець, про якого дбає держава, у свою чергу, дбає про державу, тому значно менш вірогідними стають випадки саботажу під час військових операцій. Це підтверджує і політолог Олександр Палій: «Зараз головне — це гроші на армію. Всі фінансові ресурси мають бути витрачені на неї і на те, щоб у ній не було зрадників».
До речі, ідею Тягнибока так чи інакше підтримали інші лідери президентських перегонів. Петро Порошенко також обіцяє підвищити видатки на оборону, хоча не уточнює, на скільки саме. А от Юлія Тимошенко запропонувала прив’язати оборонний бюджет до ВВП у тому самому обсязі, що й «свободівці».
Із власних джерел «Україні молодій» стало відомо, що велика кількість об’єктів соціального житла для військовослужбовців, зведення яких фінансувалося з держбюджетів часів уряду Азарова, вже є збудованими на 80—90 відсотків. Чому будівництво зупинилося на такій пізній стадії — одна з типових загадок фінансової анархії, що була характерною для того уряду. Але фактом є те, що, за вмілого керівництва та прозорого використання коштів, проблему забезпечення власним житлом військових можна вирішити досить швидко та суттєво.
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Майк Волтц, який стане радником новообраного президента США Дональда Трампа одразу після інавгурації, озвучив три «ключові частини» плану Білого дому щодо припинення війни росії проти України. >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Служба безпеки та ДБР задокументували нові факти підривної діяльності колишнього народного депутата України, який переховується за кордоном та публічно виправдовує збройну агресію рф. >>
Скориставшись підробленим висновком військово-лікарської комісії колишній керівник КП "Київський метрополітен" незаконно виїхав з України. >>
Минулого тижня відбулося 25-те засідання Контактної групи з оборони України. >>