Як відомо, невдовзі після прийняття рішення про проведення Олімпіади-2008 у Пекіні китайці оголосили, що збираються виграти на батьківщині неофіційний командний залік. У всіх частинах Піднебесної республіки закипіла робота, і на її проміжному етапі — в Афінах — уже можна побачити результати. У зв’язку з цим, проектуючи грецьку дійсність на наші реалії, хочеться зауважити, що піклуватися про спортсменів треба не тільки під час передвиборчих перегонів, а впродовж довгих років їхнього становлення (8—10), тільки за таких умов можна по-справжньому бути причетним до олімпійських успіхів, і успіхи ці будуть частішими та невипадковими. В Афінах же першим прозвучав китайський гімн — на честь Їфу Ванга, незворушного 43-річного дядечка з чималим черевцем, який зі своїм пневматичним пістолетом на 10-метровій дистанції виявився влучнішим за росіянина Михайла Неструєва. І друге «золото»-2004 — з пневматичною гвинтівкою — виграла китаянка Лі Ду. А невдовзі, продемонструвавши фантастичну виучку (іноді віриться у байки, що азіатів тренують палицями, як собак), представники КНР перемогли у двох видах синхронних стрибків у воду.
Варто зазначити, що перший день обійшовся взагалі без золотих нагород традиційних лідерів загального заліку — американців та росіян, хоча нашим північним сусідам, до речі, одна ювелірна фірма пообіцяла три персні з діамантами. Перший мав дістатися тому, хто здобуде перше російське «золото» в Афінах — це мала стати 500-та медаль найвищої проби в активі спортсменів СРСР, СНД та Росії починаючи з 1980 року. Лише в неділю на такий сувенір розжився Олексій Аліпов — найвлучніший стрілець на траншейному стенді. Крім того, представникові ЦСКА буде присвоєно позачергове звання в російській армії — капітана.
Тим часом у американців теж із тріумфами негусто. Принаймні до вчорашнього дня. Першу з восьми «запланованих» золотих медалей здобув 19-річний плавець Майкл Фелпс Третій. Йому на батьківщині пообіцяли мільйон доларів за побиття абсолютного рекорду — вісім перших місць на одних Іграх. Утім амбіції Майкла зазнали краху вже в другий день турніру плавців, коли американська збірна з Фелпсом у складі програла естафету 4х100 м вільним стилем. Чоловіча четвірка зі США стала лише третьою, а радість перемоги на новий світовий рекорд помножили плавці з Південної Африки.
Загалом змагання з плавання дозволяють поки що перебувати на верхніх рядках командного заліку збірній Австралії (так само, як і японцям, — турнір з дзюдо). У Акватик-центрі не виправдав наших сподівань чемпіон Європи Олег Лісогор, який на стометрівці брасом посів лише восьме місце з восьми учасників фінального запливу.
Зате змагання фехтувальників в «Елленіко олімпік комплексі» принесли медаль, якої, в принципі, могло й не бути. Сподівання в турнірі шаблістів — найдинамічнішій дисципліні цього виду спорту — ми пов’язували передусім із чемпіоном світу 2003 року, лідером світового рейтингу Володимиром Лукашенком. Але так розпорядилася доля, що у чвертьфіналі перетнулися шляхи двох 24-річних киян — Лукашенка і Владислава Третяка. Переможцем дуелі друзів вийшов бронзовий призер минулорічної світової першості Третяк — 15:12. На жаль, у півфіналі він «перегорів» і надолужити провальний старт (0:5) у поєдинку з сильним угорцем Ласло Немчиком не зміг. Проте у зустрічі за третє місце емоційний українець доволі переконливо здолав білоруса Дмитра Лапкеса (15:11) й приніс нашій країні першу медаль на XХVIII літніх Олімпійських іграх, нехай і бронзову.
Після суботи із «золотом» Клочкової та «бронзою» Третяка українська збірна йшла шостою в загальному заліку медалей, а наступного дня тріумф Олени Костевич пересунув нашу команду на 4-5-й рядок (поруч із турками).
А от перша втрата на Іграх спіткала українську збірну ще до початку стартів. Боксер Ігор Пащук (вагова категорія до 64 кг) на тренуванні в Греції ще раз травмував пошкоджене раніше око, і після наради з лікарем було вирішено не ризикувати здоров’ям спортсмена. Над атлетом з Червонограда, срібним призером ЧЄ-2002 неначе висить злий фатум: нещодавно він порізав брову на кухні, збільшив травму під час гри у футбол, а тепер от не зміг вийти на олімпійський ринг. І так невеличка група наших боксерів (7 чоловік) зменшилася ще на одну особу. Інші, щоправда, стартовий бар'єр здолали без втрат.
Натомість у дзюдо український чемпіон Європи Муса Настуєв (66 кг) «вилетів» з боротьби уже в першому раунді.
З ігрових видів спорту відзначимо дві перемоги футболістів воюючого Іраку, одна з яких — над самими португальцями.
У першому ж матчі на турнірі отримали ляпаса баскетболісти американської «команди мрії», відчутно поступившись пуерторiканцям.
МЕДАЛІ
Лідери загальнокомандного заліку (станом на 15.00 вчорашнього дня)
З С Б разом
1. Китай 5 2 1 8
2. Австралія 5 1 3 9
3. Японія 4 1 0 5
4. Італія 2 1 0 3
5-6. Туреччина 2 0 1 3
5-6. Україна 2 0 1 3
7. США 1 4 3 8
8. Росія 1 3 2 6
9. Франція 1 2 2 5
10. Угорщина 1 1 1 3