Учора народні депутати — голова Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації Валентина Семенюк та голова Бюджетного комітету Петро Порошенко — провели прес-конференцію у відповідь на ту, що напередодні провів керівник Фонду держмайна Михайло Чечетов. Як зазначили парламентарії, вони були вимушені це зробити, оскільки вважають заяви шефа ФДМУ проявом непрофесійності і викривленням сенсу приватизації. За висновком голови Бюджетного комітету, від такої злочинної політики приватизації держбюджет наступного року втратить мільярди гривень. Крім того, злива процесуальних порушень під час проведення конкурсів, на думку Петра Порошенка, перешкоджає громадянам реалізувати їхнє законне право бути співвласниками об'єктів, виставлених на продаж. У підсумку спільними зусиллями уряду Януковича, ФДМУ, який зробив ставку на «мафію оцінщиків», та Генпрокуратури, що ігнорує звернення народних депутатів, і здійснюється нинішня політика приватизації, стверджують Валентина Семенюк та Петро Порошенко. Вони наполягають на тому, аби ФДМУ проводив конкурси з продажу об'єктів приватизації, виходячи з принципів прозорості та об'єктивності оцінки майна.
Народні депутати вказали на порушення законності під час продажу Криворіжсталі, Криворізького залізорудного комбінату та, у майбутньому, Укртелекому. Як голова Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації Валентина Семенюк вирішила перешкодити цьому беззаконню і звернулася до керівництва світових бірж з проханням не проводити котирування цінних паперів цих підприємств. За її словами, вже була реакція з боку Лондонської фондової біржі. Завдяки цьому втручанню продаж згаданих підприємств на вторинному ринку навряд чи буде можливим. Отож, за словами Петра Порошенка, для декого перемога під час приватизаційних конкурсів стане пірровою. Валентина Семенюк передбачає, якими негативними наслідками для іміджу нашої країни може обернутися така біржова пригода.
Парламентарії звинувачують уряд Януковича в тому, що він так і не зміг відійти від психології наперсточників, розпродуючи кращі об'єкти державного майна. У випадку з Криворіжсталлю та Криворізьким залізорудним комбінатом, за словами народних депутатів, було порушено статтю 73 Господарського кодексу України, який набрав чинності з 1 січня цього року. Згідно з цією статтею, керівництво цих підприємств має право оперативного управління його майном, але не має права розпоряджатися ним як своєю власністю. Тому, як попереджає у своєму зверненні до бірж голова Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради, ті, хто придбає цінні папери Криворіжсталі та Криворізького залізорудного комбінату, насправді придбають повітря. З цього приводу Валентина Семенюк подала позов, і судове засідання відбудеться 19 серпня.
Крім того, народні депутати звернули увагу на ситуацію навколо приватизації Одеського припортового заводу, який, згідно з переліком об'єктів держмайна, не підлягав продажу, принаймні станом на 30 червня. Проте тепер цей завод готують до продажу. Парламентарії вбачають порушення і в тому, в який спосіб уряд створює так звану вертикально інтегровану компанію (ВІНК) на основі державних пакетів акцій у низці НПЗ, зокрема у ВАТ «Укртатнафта». На думку Валентини Семенюк і Петра Порошенка, це рішення може завдати величезної шкоди національним інтересам України в умовах кризи на ринку нафтопродуктів.
Загалом, за підрахунками голови Бюджетного комітету, держава може недорахуватися коштів від приватизації на суму від 13 до 15 мільярдів гривень.