Удар по «УДАРу»
Те, як погіршились стосунки «Батьківщини» та «УДАРу», унаочнює згадувана «УМ» пікіровка між спікером Олександром Турчиновим та Віталієм Кличком, котрий наполягав на проведенні відкритих засідань РНБО. Інцидент стався у понеділок, а у вівторок він набув продовження: першого разу, коли «УДАР» вимагав відставки Турчинова з посади Голови ВР (постанова набрала лише два голоси «за»). І вдруге, коли кандидатура міністра оборони Михайла Коваля була внесена Турчиновим без обговорення з представниками інших фракцій.
Власне, ображатись за це на «Батьківщину» повне право має й «Свобода». Остання, як і «УДАР», отримала менші шматки при розподілі провладного пирога, значна частина якого відійшла «Батьківщині». А з відставкою в.о.міністра оборони Тенюха «Свобода» ще більше скоротила представництво у виконавчій вертикалі, адже його вважали креатурою «Свободи». Хай там як, а «дружба» між трьома екс–опозиційними (а нині — провладними) фракціями лишилась у минулому. З виходом з тюрми Юлії Тимошенко багато що змінилося, але якщо досі в парламенті зберігався який–не–який баланс на користь революції, то тепер союз її переможців може бути переглянутий.
Нагадаємо, що в передостанній день лютого в парламенті було створено коаліцію «Європейський вибір», що складається з трьох фракцій та двох депутських груп (поза процесом лишились тільки «регіонали» та комуністи). Та не минуло й місяця, як Радою почали ширитися чутки про можливість створення «Батьківщиною» «широкої коаліції» з «Регіонами». Конкретних доказів подібних переговорів поки що нема, але з кулуарів влади надходять серйозні сигнали, які, звісно, можна інтерпретувати по–різному.
Таким сигналом можна вважати й вбивство людьми Авакова — міністра внутрішніх справ за квотою «Батьківщини» — Сашка Білого. З типовою для себе недолугістю правоохоронці спочатку визнали власну провину в загибелі бійця «Правого сектору», але наприкiнцi дня почали говорити про самогубство Білого, в серце якому всадили щонайменше дві кулі. З точки зору політичної доцільності «ліквідація» Білого може бути розцінена як попередження політичним опонентам. (І це при тому, як слушно зазначає колишня «регіоналка» Інна Богословська, що досі не покарано Клюєва і його команду, тобто осіб, безпосередньо причетних до кривавої зачистки Майдану).
Назад у минуле: повертаємось до «ширки»?
Окремого розгляду заслуговує і арешт глави «Нафтогазу» Євгена Бакуліна — ще одна справа рук Арсена Авакова. Затримання чиновника засудив депутат від ПР Сергій Тігіпко, який назвав це політичними репресіями і зауважив, що нова влада діє старими методами. Експерти схильні трактувати казус Бакуліна як удар по позиціях Тігіпка, який представляє в парламенті, так би мовити, прогресивну складову ПР. На противагу їй існує й суто «прокремлівська» складова. Але яким чином до цього причетна Тимошенко?
Затята опонентка Юлії Володимирівни Інна Богословська пояснює це так: «Одне крило ПР підтримує кремлівський сценарій з невизнання президентських виборів. А БЮТ готує ґрунт для того, аби забезпечити Тимошенко незаконну перемогу на виборах, позаяк на законну перемогу вона не має жодних шансів. БЮТ і ПР мають колосальний досвід фальсифікації виборів», — говорить Богословська в інтерв’ю «5–му каналу». Характеризуючи стосунки між учорашніми партнерами, Богословська додає таке: «БЮТ діє так само, як колись діяла Партія регіонів, до того ж демонструє, що певні домовленості з ПР існують. «УДАР» для БЮТу вже не є комфортним — їм набагато простіше спілкуватися з ПР, з якою вони говорять однією мовою». Врешті–решт, каже Боголовська, все впирається в те, що Владімір Путін визначився з фаворитом й на президентських перегонах він ставить на Тимошенко як на свого давнього і зручного партнера.
Видання «Вєсті» зазначає, що джерела в «Батьківщині» підтверджують можливість створення коаліції з ПР. Однак дають цьому інакше обґрунтування. Мовляв, справа не в Путіні, а в тому, що завданням номер один ЮВТ бачить укріплення власних позицій. Адже в середині фракції є чимало незадоволених її бажанням балотуватися. До того ж останнім часом усе більшу фронду демонструє Арсеній Яценюк, який не бажає ховати себе як політика під уламками рейтингу ЮВТ. Ще одна причина зближення з «Регіонами» — це повернення до «Батьківщини» старих кадрів, а, точніше, старих перебіжчиків (таких, наприклад, як Баграєв та Хмельницький), пишуть «Вєсті».
ОТАКОЇ!
План військових — у корзину
Турчинов добровільно здав Крим
Військові запропонували в. о. Президента України Олександру Турчинову план із захисту Криму від анексії Росією, проте він відмовився його приймати. Про це «Вістям в Україні» заявив екс–глава аеромобільних військ України полковник запасу Іван Якубець. «Ми запропонували активні безкровні дії в Криму: розділити півострів навпіл, не дати провести референдум, підтримати кримських татар і українців, заявити про свої права на Крим. На це Турчинов відповів, що це невчасно», — розповів Якубець. За його словами, відмова від реалізації запропонованого плану означала добровільну здачу Криму, за яку несе відповідальність особисто Турчинов.