Разом із російськими окупаційними військами до території нашої держави непомітно наближається місяць квітень. Це означає, що розпочинається другий квартал 2014 року, а отже, починає діяти нова ціна на російський природний газ. Якою саме вона буде — це є нині головною інтригою функціонування економіки держави.
Профільний міністр Юрій Продан порахував і оприлюднив свої дані: «387 доларів за тисячу кубометрів без урахування знижки за базування Чорноморського флоту. Тому остаточна ціна нині уточнюється». Оптимізм урядовця не поділяють незалежні експерти. «Якщо для когось не зрозуміло, то нині Україна перебуває у стані війни з Росією, — каже експерт Юрій Гаврилечко. — РФ анексувала частину нашої території, на якій розташованi її військові бази, тому угоду з Москвою де–факто скасовано». Такої ж думки речник російського президента Дмитро Пєсков: «Знижку тепер не можна застосовувати ні де–юре, ні де–факто».
Без знижки ціна російського пального становитиме 480 доларів і стане однією з найвищих у Європі. Найпесимістичніше налаштований наш Прем’єр Арсеній Яценюк, який заявив про ціну газу в 500 доларів за тисячу кубів. Тобто матимемо зростання ціни майже вдвічі. Уряд уже нині готується піднімати ціну газу для населення. На скільки конкретно — ще радяться. Враховуючи і точку зору Міжнародного валютного фонду, який нині працює у Києві. Єдина ясність — терміни. «Технологічно з 1 квітня ми ціну підняти не зможемо, тільки з 1 травня», — потішив присутніх міністр Продан та пообіцяв: МВФ не проти нових, доволі суттєвих субсидій для малозабезпечених.
Цьогоріч, як відомо, наша держава запланувала закупити у росіян 27—30 млрд. кубометрів палива. Для бюджету, враховуючи необхідність заповнювати підземні сховища, це буде великою проблемою. Тому влада почала шукати альтернативу, хоча би часткову, російським енергоносіям: адже повністю відмовитися від палива східного сусіда ми поки не зможемо, а втрата Криму зумовлює втрату перспективних газових родовищ на шельфі, які вже почали освоювати разом із зарубіжними інвесторами. Сьогодні найреальнішим варіантом вважається трохи призабутий реверс із Заходу. Завершуються перемовини на цю тему зi Словаччиною, а у 2015 році може початися експорт до України американського газу. Раніше отримати енергоносій із країни, яка вже оголосила про готовність підтримати нас, не вдасться суто технічно.