Заздалегідь відомі результати кримського «референдуму» та наступне звернення нелегітимної Верховної ради самопроголошеної «суверенної республіки» остаточно розв’язали руки кремлівським агресорам. Сьогодні президент Росії Володимир Путін планує звернутися до Федеральних зборів РФ із посланням, головною темою якого стане прийняття до складу Федерації нового суб’єкта — Криму. Нагадаємо, 21 березня в порядку денному нижньої палати парламенту, Державної думи, стоїть розгляд законопроекту про спрощене надання громадянства Росії російськомовним громадянам інших держав. У цей же день депутати можуть обговорити й приєднання Криму.
Тим часом натхненна розвитком подій Москва фактично висунула Києву ультиматум. У заяві, поширеній міністерством закордонних справ РФ, російська влада вкотре наголошує на своїй непричетності до ситуації в Україні, яка «є результатом глибокої кризи Української держави, що призвела до поляризації суспільства і різких загострень антагонізму між різними частинами країни». І пропонує «для подолання цього внутрішнього конфлікту» створити «групу підтримки для України».
Ця група, за версією нашого «непричетного», але аж надто турботливого сусіда, має зайнятися виконанням домовленостей 21 лютого (між тодішнім Президентом Віктором Януковичем та опозицією, причому представник Росії під цими домовленостями не підписався на знак незгоди. — Ред.) у частинi «здачі незаконної зброї, звільнення будівель і вулиць, розслідування смертей у Києві».
А також «без зволікання скликати за рішенням Верховної Ради конституційні збори з рівним представництвом усіх українських регіонів для підготовки нової федеративної Конституції». У Кремлі вказують, що новий основний закон має «закріпити федеративний устрій України, її військово–політичний нейтралітет, державний статус для російської мови, захист прав людини і всіх меншин, виборність місцевої влади і невтручання в справи церкви».
Затвердити Конституцію слід на всеукраїнському референдумі, після чого в кожному суб’єкті майбутньої федерації та загалом в «оновленій» Україні мають відбутися вибори органів законодавчої і виконавчої влади. Окремо наголошується на необхідності визнати право Криму визначати свою долю за результатами референдуму 16 березня.
Залишається сподіватися, що у новій українській владі не знайдеться охочих пристати на умови агресора. Раніше сайт «Дзеркало тижня» з посиланням на свої джерела повідомив, що в наближених до ВО «Батьківщина» київських кабінетах серйозно розглядають варіант примирення з Москвою. Щоправда, без участі Януковича, але зі створенням широкої коаліції з Партією регіонів і без проведення дострокових парламентських виборів.
Водночас учора директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс назвав заяву зовнішньополітичного відомства Росії «схожою на ультиматум» і заявив, що викладена в ній позиція «є абсолютно неприйнятною для української сторони».