Постріли вже не гумовими, а справжніми бойовими почалися відразу по восьмій ранку. Журналісту Ігорю Захарченку з «Радіо «Свобода» вдалося зняти, як два снайпери на Інститутській (це вулиця вгору від площі, і Майдан з неї видно, як на долоні) ціляться, стріляють, перезаряджають гвинтівки і знову стріляють. Чоловіки на Майдані стверджують, що приблизно в той же час «працював» снайпер й iз зайнятої тоді силовиками консерваторії та висотки готелю «Україна». «Усіх, хто був на першій барикаді на вулиці Інститутській, — розстріляли», — розповів «УМ» «свободівець» Юрій Сиротюк.
Прицільна стрільба не вщухала й пополудні, потому, як силовики відступили. Кореспондент ТСН Олександр Завгородній приблизно о 14–й став свідком, як за кількадесят метрів від нього, на досить–таки віддаленій від передової частині Майдану куля влучила в шию дівчині–волонтерці медичної служби та юнаку. Важкопоранених, їх затягнули в карету «швидкої». Снайпери, за деякими даними, працювали й на вулиці Грушевського, прострілювалася зона на відтинку між Кабміном і Верховною Радою. Чиї це бійці — ніхто нi з силовиків, ні МВС, ні СБУ не давали відповіді.
На Майдані ситуація — як на фронті. Втім, чому «як»? Але, попри смертельний ризик, оборонці не розходяться. «Зберігайте спокій» — закликають промовці зі сцени. З цим важко погодитися, коли йдеш по Хрещатику. Кожної хвилини їде «швидка» з мигалкою, чоловіки просять усіх звільнити шлях і йти винятково по тротуару. Біля барикад із мішків, дощок та колючого дроту між Головпоштамтом і вулицею Городецького, о 13.00 на ковдрах лежать вісім розстріляних молодих чоловіків. Їхні тіла вкриті синьо–жовтими прапорами, пробитими кулями бронежилетами, з відкритими восковими обличчями, залитими кров’ю. Замість іконки і свічечки в руках, яку, за християнською традицією, дають покійнику в руки, у вбитих воїнів на прапорі лежать листочки з зошита, де вказана інформація з іменами і назвами населених пунктів, звідки приїхали герої. Правда, не всіх убитих вдалося розпізнати, документів при деяких не знайшли.
У ногах небіжчиків священик без упину читає «Отче наш» і «Богородице». Воїнів з усіх боків оточили активісти. Познімавши шапки, вони моляться зі священиками за упокій побратимів. У головах убитих у пляшці палахкотить свічка. Біля неї — аркуш iз написом «Яник, ти наступний».
«Коли принесли першого вбитого, в його кишені в куртці задзвонив телефон. Витягнули мобілку. Це був тато. Не встиг на пару хвилин. Довелося сказати, щоб приїжджав по сина», — каже чоловік, який із восьмої години стоїть біля барикад.
Кількість убитих, поранених, у тому числі важко поранених, годі порахувати, адже їх доставляють не тільки в геть переповнені столичні лікарні, а й у польові медпункти, що в Михайлівському Золотоверхому, а також у відкриті вчора на вулиці Гончара та Прорізній. Приймати важких почала вчора й комерційна клініка «Борис».
Офіційні дані, наведені вчора МОЗ України станом на 12.00, видаються нам дуже неповними. Міністерство звітує про 35 загиблих за останні дві доби, з них семеро — «беркутівці» та солдати ВВ. Рiч у тім, що тільки за 18–19 лютого офіційно повідомляли про 28 загиблих з обох боків! Але це теж був далеко не остаточний мартиролог, адже слід урахувати ще троє обгорілих тіл, виявлених волонтерами в спаленому «Беркутом» Будинку профспілок (ці тіла на очах телекамери ТСН медики віднесли до ґанку столичного главку МВС, що розташований навпроти Михайлівського собору, адже дороги були заблоковані, і машина з моргу не мала змоги прибути на місце). Врахуймо й дві жертви протистояння біля СБУ в Хмельницькому: вдень 19 лютого там смертельно поранили з вогнестріла жінку–протестувальницю, яка стояла за десяток метрів від дверей оточеної будівлі, а під ранок есбеушники застрелили 23–річного юнака, що переліз через паркан у дворик спецслужбістів. Є ще одна жертва протистояння влади з народом. Це 40–річний мешканець села Подібна на Уманщині, яке повстало, щоб на трасі Одеса—Київ зупиняти автобуси з «тітушками», що рухалися у столицю. Чоловіка на смерть збила автівка. Отже, тільки до вчорашнього дня внаслідок протистоянь по всій країні загинуло 34 особи. І тільки на одному майдані Незалежності вчора до 16–ї години журналісти зафіксували 31 загиблого. Тобто 65 осіб за трохи більш як дві доби!
Щодо поранених, то, за офіційними даними МОЗ, станом на 12.00 учора було доправлено до лікарень загалом 505 осіб. Цікаво, що МВС у своїй статистиці, розміщеній на сайті, говорить про 500 своїх співробітників, що потрапили до лікарень. Щось десь не сходиться.