«Хто взяв меч — від меча й загине!»

20.02.2014

«З великою прикрістю стверджую, що заклики Церков про недопущення кровопролиття і мирне врегулювання конфлікту не було почуто», — зазначає у своїй відозві з приводу вуличної війни в Києві глава УГКЦ Святослав (Шевчук), верховний архієпископ Києво–Галицький.

«В імені Божому засуджую насилля, безоглядність і нехтування людськими правами та волею народу. Наголошую на тому, що той, хто має владу, несе всю повноту відповідальності за те, що відбувається в країні. Звертаюся до всіх: негайно зупиніть кровопролиття! Закликаю всіх дітей Церкви до посту, молитви та солідарності з постраждалими. У цю мить, коли над Україною нависло лихо братовбивства, нехай у всіх храмах УГКЦ дзвонять дзвони», — заявляє предстоятель українських греко–католиків, наголошуючи на тому, що потрібно охолодити «гарячі голови» й повертатися до мирного спротиву, який є продуктивним шляхом у протистоянні добра і зла».

Виступив із заявою й Патріарх Київський і всієї Руси–України (УПЦ КП) Філарет. «Церква не раз за останні три місяці повторювала три речі, необхідні для виходу з кризи: зупинення насилля, результативний діалог сторін, політичний компроміс. Натомість відбувається ескалація насильства, діалог не приносить позитивних наслідків, події свідчать про небажання знаходити порозуміння. Церква не може замість політичних, державних та громадських діячів вивести Україну з кризи. Але ми маємо обов’язок сьогодні знову повторити: негайно припиніть насилля!» — закликає Святійший, наголошуючи: — За кожного вбитого, кожного скаліченого, кожного безпідставно переслідуваного винними буде особисто дано відповідь перед Богом. Бог знає кожного, хто безпосередньо чинив зло, Бог знає кожного, хто закликав до чинення зла, хто віддавав злочинні накази. За зло Бог карає, і цього покарання не уникне ніхто!»

Предстоятель Православної церкви Київського патріархату також апелює до Президента Віктора Януковича: «Законом і займаною посадою Вам дано найбільше влади і повноважень у країні, тому і міра Вашої відповідальності — найвища. Як віруюча людина згадайте слова Господа Ісуса Христа: «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться» (Євангеліє від Матфея 5:9). Спаситель також говорить: «Усі, хто взяли меч, від меча і загинуть» (Євангеліє від Матфея 26:52). Закликаю Вас обрати блаженний миротворчий шлях, а не шлях застосування сили!»

«Ще раз закликаю Президента, керівників опозиції та громадських активістів відкласти звинувачення та негайно відновити переговори й досягти позитивного результату. Молюся за упокій вбитих і за одужання поранених. Закликаю Боже благословення на всіх, хто прагне миру та добра незалежній соборній Україні!» — резюмував Патріарх.

До глав церков доєднався й керуючий справами УПЦ митрополит Антоній (Паканич): «Зупиніться! Негайно припиніть насильство і відновіть діалог! Наша країна вже третій місяць балансує на межі національної катастрофи. Зараз усі, і влада, і опозиція, і кожен iз нас мають усвідомити відповідальність перед Богом за свої вчинки. Загроза громадянської війни та економічного краху в Україні стає, на жаль, усе більш реальною. Закликаємо сторони протистояння: браття й сестри, не розривайте Україну!» відповідну заяву із заудженням ескалації насильства вчора ухвалила і Всеукраїнська рада церков та релігійних організацій, висловивши намір «включитись усіма доступними засобами до відновлення миру в нашій країні».

ГОЛОС ГРОШЕЙ

Із заявами з приводу ескалації насильства виступили також двоє найзаможніших олігархів України — Рінат Ахметов i Віктор Пінчук.

Один із головних спонсорів Партії регіонів Ахметов, чиє помешкання в Лондоні останніми днями щонайактивніше пікетує Євромайдан, закликав «зупинити кровопролиття на вулицях Києва, всім протиборчим силам терміново повернутися в переговорний процес і ні на хвилину не припиняти роботу до тих пір, поки не буде знайдено рішення щодо виходу України з глибокої політичної кризи». «Людські жертви й постраждалі з боку протестувальників і правоохоронців у перебігу вуличних сутичок — неприпустима ціна за політичні помилки», — зазначає глава компанії «СКМ».

Із ним солідарний зять Леоніда Кучми Віктор Пінчук: «Конфлікт має бути вирішено мирним шляхом, імперативом має бути незастосування сили. Має бути знайдено компроміс. Україні за часи незалежності вдавалося уникати кровопролиття. Ми повинні відновити цю традицію негайно. З цієї хвилини величезна відповідальність лягає на кожного — на владу, опозицію, громадянське суспільство, бізнес. Настав час для всіх сторін зробити настільки сміливі кроки в напрямі досягнення компромісу, до яких, можливо, вони ще не були готові навіть сьогодні вранці. Для кожного з нас любов до України повинна бути безмежно важливішою, ніж будь–які інші почуття та інтереси».

  • Загинув за Батьківщину? Доведи

    60-річна Тетяна Горячевська пригадує, що спершу син Олександр не посвячував її з чоловіком у свої задуми. Він був інженером-теплотехніком за освітою, після закінчення вишу працював на Полтавському тепловозоремонтному заводі за фахом. >>

  • На чужині — не ті люди...

    Українці вже звикли до того, що війна в нас називається АТО, окупанти — сепаратистами, а біженці — переселенцями. Кажуть, що так зручніше «батькам нації» вести міжнародні перемовини. Це, у свою чергу, теж виявилося лише черговою брехнею і призвело фактично до капітуляції України перед так званими тимчасово непідконтрольними територіями. >>

  • «Русскій мір» у нашій церкві служити не буде»

    Село Черневе, що в Глухівському районі на Сумщині, — невелике, ледве чотириста мешканців набереться. Проте неабиякі пристрасті вирують нині в цій сільській глибинці, розташованій усього за якихось п’ять кілометрів від російського кордону. >>

  • Батько солдата

    Ця історія починається з Майдану. Олексій Кабушка пригадує, що потрапив на Майдан іще тоді, коли його, по суті, не було. Дізнавшись про те, що Віктор Янукович відмовився підписати у Вільнюсі договір про євроінтеграцію, відчув, що потрібно вирушати до Києва. Приїхав на Майдан годині о 19-й, але там нікого не було. Чоловік навіть розгубився: невже він сам такий? >>

  • «Нашим хлопцямна війні Бог дає інші очі»

    Доки ми з Юрієм Скребцем спілкувалися, він увесь час відволікався на телефонні дзвінки. Усі вони переважно стосувалися поранених українських воїнів, життя яких від самого початку бойових дій на Донбасі дніпропетровські лiкарi рятують постійно і цілодобово. >>

  • Зона як заповідник

    Чорнобиль і через 30 років після аварії на атомній станції є загадкою. Ми відправилися туди в організований тур, прихопивши власний старенький дозиметр 1987 року випуску... Нагадаю, напередодні 30-х роковин із часу вибуху на ЧАЕС Президент підписав указ про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. >>