Якою б переконливою не була реклама про користь магазинних йогуртів, багато господинь роблять для родини кисломолочні продукти власноруч. Щоб бути впевненим, що у скляночках справді необхідний організмові якісний продукт, а не «здобрений» фарбниками–стабілізаторами–покращувачами смаку.
Для приготування домашніх йогуртів–кефірів, як відомо, потрібні молоко, йогуртниця і закваска. Без спеціального пристрою, звичайно, можна обійтися, сквашуючи тепле молоко просто в термосі, замотаному в ковдру. Втім, якщо ви збираєтеся робити корисну кисломолочку постійно на кількох людей, краще мати на кухні йогуртницю. (Ціни варіюються в межах від 100 до 2 тисяч гривень).
Магазинне молоко варто брати ультрапастеризоване або стерилізоване — тоді є гарантія, що в йогурті не буде шкідливих живих мікробів та їхніх спор. Якщо віддаєте перевагу звичайному пастеризованому молоку з магазину чи домашньому, їх обов’язково треба перекип’ятити. Молоко для приготування кисломолочних продуктів має бути не холодним і не гарячим. Про температурні режими уважно читайте в інструкціях до заквасок і дотримуйтеся їх.
Трапляється, що молоко погано заквашується. Однією з причин цього може бути те, що в магазинне молоко недобросовісний виробник додавав соду або у ньому присутні антибіотики, якими фермери підгодовували корів, щоб ті не захворіли.
Безперечно, однією з умов для отримання смачного й корисного йогурту або кефіру є закваска. На ринку з’явилося вже немало її видів. Які найкращі — спробували розібратися спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест». Сухі закваски пакетовані або розфасовані в герметично закриті флакони. Із них можна робити кефір, йогурт, біойогурт, біфідойогурт, біокефір, наріне, ацидофільне молоко, вершковий сир — уважно читайте написи. Порошки між собою різняться переліком корисних мікроорганізмів. Композицію кожного спеціально підібрано, щоб отримати бажану консистенцію, смак і користь від кожного продукту, який матимете в результаті. Кожна закваска має бути активною, швидко «прокидатися» і сквашувати молоко. Така активність властива свіжим порошкам, термін придатності яких не спливає. (До речі, закваски треба зберігати в холодильнику. У теплу пору року навіть час переміщення від аптеки чи магазину, в якому їх придбали, до приватної кухні має бути мінімальним).
Експерти вирiшили з’ясувати, чи дійсно різний склад пакетиків заквасок, одні з яких обіцяють зробити корисний домашній йогурт, а інші — кефір? Підстави сумніватися давали результати досліджень кількарічної давнини магазинних йогуртів і кефірів. Тоді останні зовсім не містили дріжджів, які обов’язкові у складі справжніх кефірів, а лише молочнокислі бактерії, і, по суті, нічим не відрізнялися від йогуртів.
Експерти дослідили сiм заквасок: «Економ йогурт», «Genesis йогурт», «Good Food біокефір», «Good Food йогурт», «Vivo йогурт», «Vivo кефір» та «Mio симбинорм». Загалом, у всіх заквасках була достатня кількість мікроорганізмів. Для класичного йогурта достатньо лише двох їх видів, як у заквасках «Економ» та Genesis. Закваска «Good Food біокефір» відповідає біфідобіокефіру, а «Vivo кефір» — біокефіру. Закваски «Good Food йогурт» і «Vivo йогурт» схожі, швидше, на біойогуртовий напій, оскільки видів мікроорганізмів у ньому більше, ніж у класичному йогурті. Малувато молочнокислих бактерій було у найдешевшій у тесті заквасці «Mio симбинорм» (7,01 грн. за пакетик). Утім цей продукт виробник не називає ні йогуртом, ні біойогуртом. Усі зготовані продукти були смачними.
Домашні кисломолочні продукти не є дешевими. Але вони точно корисні.