«Я хотів би, щоб Європа сьогодні відчувала, що це її обов’язок, що європейська політика повинна бути активною, що європейська місія повинна працювати в Україні не один день, не два і не тиждень. Це надзвичайно важливо для спокою континенту, для демократії континенту». Про це Президент України 2005—2010 років Вiктор Ющенко сказав в інтерв’ю телеканалу CNN.
Він нагадав, що саме різка відмова від європейського курсу вивела людей на Майдан у листопаді минулого року.
При цьому Віктор Ющенко застеріг від зволікання у цих рішеннях, оскільки вони дають можливість Росії реалізувати в Україні власний сценарій.
«Усе, що відбувається з першого дня на Майдані, — це антиросійські послання. Це —послання до Європи. І те, що відбулося в грудні, коли влада повернула з європейської дороги і пішла на прийняття пакета азійської політики, включаючи домовленість про 15 млрд. доларів фінансової допомоги Україні і знижку на газ і таке інше, — це Переяславська угода–2. Понад 300 років тому було підписано приблизно таку ж політичну угоду, яка забрала у нас суверенітет і незалежність на три століття», — сказав Віктор Ющенко.
Він підкреслив, що наближення до ЄС означатиме для України запуск великого пакета реформ, починаючи з боротьби з корупцією. Україна, приведена до європейських демократичних стандартів, є тим, у чому має бути зацікавлений ЄС та кожна країна–учасниця.
«В ЄС нема важливішого питання, як питання українське в ближчі роки», — сказав Віктор Ющенко. «Я не хотів би, щоб сьогодні повторилося те, що відбулося 2008 року, коли йшлося в Бухаресті про надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО, коли нас по суті залишили один на один iз проблемою», — нагадав Віктор Ющенко.
Він закликав український парламент синхронізувати свої рішення з вимогами Майдану щодо зміни політичного курсу країни, а не лише реалізації внутрішньополітичних вимог про зміну влади. «Треба повніше представити в політичній тактиці в парламенті України ті очікування, сподівання, які є на українському Майдані. Є група питань блоку влади і її зміни — дострокові парламентські вибори, імпічмент, вибори в Києві і таке інше. Це задачі другого ешелону. Якщо ми програємо в найближчий час формулювання зовнішньополітичного курсу країни і будемо займатися питаннями, які відносяться до трансформації влади, ситуація може стати такою, що демонтувати те, що відбудеться за останні тижні і місяці, буде дуже важко», — спрогнозував Віктор Ющенко.