Перемовини «влада — опозиція»: невдалі спроби
Нагадаємо коротко, як почалися переговорні процеси на Банковій. 22 січня, через пару годин після того, як свіжий номер «УМ» пішов у друк, завершилася зустріч Януковича з лідерами парламентської опозиції — Яценюком, Кличком, Тягнибоком. Того ж вечора троє перемовників мали слово на Майдані. По гарячих слідах опозиціонери повідомили 50–тисячному зібранню, що домовились з Президентом... домовлятися далі. Поки що Янукович прохолодно поставився до трьох основних вимог своїх візаві: демілітаризувати Майдан, відставити уряд та скасувати закони від 16 січня («Скромнішими треба бути в ультиматумах», — встряв із коментарем фігурант вимог Микола Азаров).
«На запитання, чи збирається Президент розглядати дострокові вибори, відповіді не отримано. Чи можлива відставка Кабміну — можливо, але треба погодити на черговій сесії, яка збереться, і ПР повинна затвердити, згодна вона буде чи ні», — передав Віталій Кличко зміст почутого від Януковича. «Можливо, будуть скасовані закони, які кожного протестувальника в Україні ставлять у ранг злочинця. Переговори продовжаться», — додав він і оголосив, що на виконання вимог Президентові дали 24 години. Інакше — Майдан перейде у наступ. «Кожен iз вас буде мене критикувати за те, що я не закликав вас зараз до якихось активних дій. Але наше ключове завдання сьогодні — щоб Майдан ні в якому разі не зачистили. Вони чекають, щоб розтягнути сили — ми будемо оборонятися, завтра нас буде набагато більше», — додав Кличко.
«Бажання помсти є почесне, але пам’ятаймо: на нас лежить відповідальність за завтрашній день, а помста — це страва, яку їдять холодною», — сказав у свою чергу лідер «Свободи» Олег Тягнибок. «Ми маємо стати дисциплінованою, єдиною армією, яка приведе нас до звитяги проти цього режиму. Тримаймося, борімося — і ми досягнемо мети», — резюмував він.
На такий палкий заклик соцмережі відгукнулися не вельми поштиво. Вже з ранку 23–го інтернетом гуляла «фотожаба» — знімок опозиційної трійці з написом: «Раніше в нас було дві біди: дурні та дороги, а зараз з’явилася третя — дурні, що вказують, якою дорогою нам слід іти».
Патетикою всіх перевершив керівник «Батьківщини» Арсеній Яценюк. Він почав зі згадки про загиблих на Майдані: «Це, мабуть, найбільш драматичний і найтрагічніший день в історії нашої країни. П’ятеро людей, які мали сім’ї, які мали родини, деякі з них мали велике майбутнє, були просто застрілені (...) У нас є два шляхи: перший — зупинити кровопролиття. На цей шлях у нас залишилось 24 години. Якщо цього не буде, то я скажу за себе: я із соромом жити не буду. Завтра підемо вперед: якщо куля в лоб — значить, куля в лоб. Але чесно, справедливо і сміливо», — пообіцяв Арсеній.
Захід на друге коло
Тоді ж, увечері 22–го, опозиція створила Народну Раду — як альтернативу Верховній. До складу цієї віртуальної (будемо дивитись правді в очі) структури увійшли всі нардепи, котрі не підтримали голосування за закони 16 січня.
А тим часом видання «Інсайдер» розкрило буцімто справжню причину того, чому перемовини «влада—опозиція» вийшли невдалими: Янукович був на відстані півкроку від того, аби прийняти вимоги опозиції, коли Віталій Кличко забажав від Президента його відставки. Янукович відразу змінив тональність бесіди, пише видання. Але саме за відставку Януковича воюють українці на вулиці Грушевського, і вони є виразниками інтересів тих 50% населення, які підтримують Євромайдан (на противагу 42%, які не підтримують).
Учора Віталій Кличко, котрий нібито завдав удару по майже затверджених домовленостях, агітував по обидві сторони барикади на Грушевського за припинення бойових дій. Таке–сяке хистке перемир`я встановилися: повстанці не чинили спротиву, коли силовики гасили полум`я від палаючих автомобільних покришок, густий дим яких розділяв воюючі сторони ще з середи.
«Рішення про перемир’я під час проведення переговорів є правильним. До того ж у цьому місці пробити багатотисячний броньований кулак є фактично неможливим. «Беркут», що вже перетворився на фашистську організацію, від барикад недосяжний (...). Кидатися на них без шансів пройти неможливо. Тактику треба змінювати», — прокоментував зусилля Кличка очільник «Третьої Української республіки» Юрій Луценко.
ОВВА!
Події в Україні спонукали виступити в ролі миротворця екс–президента СРСР Михайла Горбачова. Цей політик похилого віку волів би бачити спільні зусилля для врегулювання українських протистоянь iз боку... Володимира Путіна та Барака Обами.