Яскраво–жовте, а не сонце...
Вершкове масло експерти досліджують не вперше. Коли нещодавно перевіряли 50 зразків продукції з різних регіонів, у 12 з них знайшли рослинні жири. Цього разу досліджували 9 різновидів, закуплених у супермаркетах Києва. Фальсифікатами виявилася третина. За словами Валентина Безрукого, керівника Центру незалежних споживчих експертиз «Тест», фальсифікація вершкового масла рослинними жирами прибуткова для виробників.
У нинішню дев’ятку ввійшло солодковершкове масло з процентом жиру 72,6 — 73 від українських виробників «Золотий резерв», «Простоквашино», Molendam, «Кожен день», «Галичина», «Главмолоко», «Румо», «Славна і К°» та 82,5–процентне «Брест–Литовск» з Білорусі. Відразу зазначимо, що трохи заниженою жирність була у продукції «Галичина» (замість 72,6% — 70,4%) та «Главмолоко» (замість 72,5% — 69,9%).
Коли експерти перевірили, чи є сторонні, немолочні жири, результат не втішив.
У вершковому маслі торгової марки «Главмолоко» (ТОВ «Продукт України, Донецьк) виявили їх 70, 29 %; у «Румо» (ДП «Ружин–молоко», смт Ружин Житомирскої обл., разфасовано ВАТ «Ашан») — 55,25%. У «Славна і К°», яке на смак було сальним iз кислинкою, немолочний жир знайшли, але його кількість визначити не змогли. Протестоване масло «Главмолоко» на смак нагадувало маргарин. «Румо», за оцінкою пробантів, мало затхлий, з ознаками окислення запах і виражено солодкий, не характерний для масла смак. На вигляд цей зразок — яскраво–жовтого, неоднорідного кольору, твердої консистенції. Тому не дивно, що за органолептичні показники продукт «Румо», який виробники назвали вершковим маслом, отримав оцінку «погано». Ціна не найвища — 5,94 грн. за 100 г, але й не копійчана.
Аж у трьох зразках: «Брест–Литовськ», «Галичина» і « Славна і К°» експерти знайшли кишкову паличку. Це не означає, що вона потрапила у пачки на виробництві. Вона могла з’явитися і в процесі транспортування або зберігання уже в магазині. Втім сам факт не може не насторожувати споживачів.
Найкращими у тесті за всіма показниками стали «Золотий резерв», «Простоквашино» і «Кожен день». Найдоступніше з них — останнє, за 5,33 грн. за 100 г. Найдорожче у тесті білоруське масло — 11,83 грн. за 100 г, загалом смачне і справжнє.
Купуючи масло, споживачам ще варто звернути увагу на те, що в продажу є не лише традиційні 200–грамові пачки. З’явилися також 180–грамові. Ще пам’ятайте, що термін зберігання вершкового масла без заморожування — лише 35 діб. Тому уважно дивіться на дату випуску. Є немало виробників, які наносять її нерозбірливо.
Сої мало, але є
За аналогією вислову з радянського фільму про те, що «наші люди на таксі у булочну не їздять», — балики більшість споживачів у нас щодня не купують. Зокрема і з цієї причини хочеться, щоб люди купували цей якісний різновид м’яса. Спеціалісти «Тесту» дослідили вісім зразків у вакуумних упаковках копчено–варених баликів вітчизняного виробництва: «Роганский м’ясокомбінат», «Фарро», «Луганські делікатеси», «Гармаш», «М’ясна гільдія», «Ювілейний», «Ятрань» та «Колос». Усі вироблені не за єдиним держстандартом, а за затвердженими власними технічними умовами.
Це тільки непосвяченим у тонкощі написи на такій продукції : «м’ясо 100%», «м’ясо свинини 100%» або «м’ясна сировина 100%» можуть видатися правильними. Писати так не зовсім коректно хоча б тому, що на кожній упаковці можна знайти досить довгий список інгредієнтів на зразок: рослинний білок, соя, тваринний білок, колаген, камеді тощо, вважають захисники прав споживачів. Варто пам’ятати, що шматок м’яса, перед тим як перетворити на магазинний балик, шпигують розсолом зі згаданими і незгаданими речовинами.
Дехто з виробників баликів — зокрема «Роганский м’ясокомбінат» — узагалі не згадує у списку інгредієнтів крохмаль. А в лабораторних умовах у протестованому шматку його знайшли — 1,1%. Ще один інгредієнт, який експерти цілеспрямовано шукали, — соя. Її виявили у трьох зразках. Виробники двох — «Колос» і «Гармаш» написали на упаковці про присутність сої, яка є рослинним білком. На упаковці балика «Фарро» про це — ні слова, а в шматку м’яса сою знайшли. Найдорожчими у тесті були балики «Роганського м’ясокомбінату» (104,99 грн за 1кг) та «Фарро» (100,52 грн за 1кг). За смаком пробантам найбільше сподобалися «Луганські делікатеси», «Гармаш», «М’ясна гільдія».