Станом на 15:00 учора, коли цей номер «УМ» готувався до друку, МВС повідомило, що внаслідок масових заворушень на вулиці Грушевського більше ста правоохоронців звернулися по медичну допомогу. Із них госпіталізовано до лікувальних закладів столиці 61 міліціонера. У потерпілих діагностовано закриті черепно–мозкові травми, переломи, забиття та отруєння невідомими речовинами. В одного з бійців «Беркута» лікарі виявили колото–різане поранення.
У найважчому стані перебуває «беркутівець», якого в неділю протестувальники захопили в полон, а згодом відпустили. Як зазначають у МВС, постраждалого висмикнули зі строю під час штурму живого ланцюга правоохоронців. Зі слів бійця «Беркута», його відвели до Будинку профспілок, дорогою та всередині будівлі били. Медики попередньо констатували в нього закриту черепно–мозкову травму, переломи ребер i носа, шоковий стан. Тепер йому надають допомогу у відомчій лікарні МВС.
Під час масових заворушень на вулиці Грушевського міліція мала право застосовувати вогнепальну зброю, переконаний начальник Управління масових та спортивних заходів Департаменту громадської безпеки МВС Олег Матвєйцов. Мовляв, відкрити стрільбу на враження у разі групового нападу на працівників міліції, що загрожує їхньому життю та здоров’ю, дозволяє ст. 12 Закону України «Про міліцію».
«Міліціонери діяли не так жорстко, як дозволяє їм у цій ситуації закон. Стосовно тих, хто вчиняв активні протиправні дії, застосовували лише спеціальні засоби активної оборони, які використовуються під час несення служби з охорони громадського порядку. Зокрема, це сльозогінний газ, спеціальні засоби для відстрілу гумовими кулями несмертельної дії та світлошумові гранати», — каже Матвєйцов.
У МВС також продовжують наполягати, що водомети міліція використовувала лише для того, аби загасити пожежі на підпалених запалювальними сумішами міліцейських авто. Проте чимало свідків протистояння зазначають, що з водометів міліція неодноразово поливала водою перші ряди мітингувальників, змушуючи їх відступати. Зазначимо, що використання водометів проти людей при мінусовій температурі (а в неділю в Києві було –7) заборонено п. 16 постанови «Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку». Інакше це означає тортури.
Утім активісти Євромайдану, які збирають травматичні кулі на місці НП, зазначають, що більшість із них є масивними, з тупим наконечником під помпову рушницю (саме такою зброєю відстрілюються силовики). За твердженнями окремих мітингувальників, такі кулі заборонено використовувати під час масових заворушень у багатьох цивілізованих країнах світу.
Генерал–лейтенант, колишній заступник голови СБУ Олександр Скіпальський у коментарі «Радіо «Свобода» зазначив, що правоохоронці, перекривши вулицю Грушевського, порушили п’яту статтю Конституції, адже люди йшли, щоб пікетувати Верховну Раду мирним шляхом. Щодо світлошумових гранат, то Скіпальський наголошує, що вони застосовуються до терористів чи злочинців і кидати їх у натовп мітингувальників щонайменше недоцільно. Зауважимо, що саме світлошумові гранати завдали протестувальникам чимало ушкоджень і поранень: як через ударну хвилю, яка валила людей iз ніг і вони отримували травми голови та контузії, так і через шматки асфальту, які після вибуху гранати потрапляли в ноги й обличчя людей.