Спостерігачі з Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) вперше в історії США будуть здійснювати моніторинг цьогорічних президентських виборів, повідомила американська інформаційна телемережа Сі-Ен-Ен. Групу фахівців ОБСЄ запросив з цією метою Держдепартамент США. Речник організації Урдур Гуннарсдоттір заявив в інтерв'ю Сі-Ен-Ен: «США, як і всі інші країни-члени ОБСЄ, зобов'язані запросити нас. США десять років тому підписали з ОБСЄ документ, яким зобов'язуються запрошувати спостерігачів для нагляду за виборами».
Рішення про запрошення закордонних спостерігачів далося США нелегко. У липні 13 депутатів палати представників від Демократичної партії звернулися з листом до Генерального секретаря ООН Кофі Аннана з проханням надіслати спостерігачів на листопадові вибори з метою попередити можливі порушення, які були зафiксованi, зокрема, у штаті Флорида під час попередніх президентських виборів 2000 року. Аннан відмовився, мотивуючи тим, що запрошення повинна надіслати адміністрація США. Тоді демократи звернулися до держсекретаря США Коліна Пауелла. Відбулося гаряче обговорення цього питання у Палаті представників, під час якого депутати-республіканці внесли поправку до закону про закордонну допомогу, якою забороняється витрачати федеральні кошти на оплату моніторингу американських виборів спостерігачами від ООН, повідомила агенція «Асошіейтед Пресс». Хоча американські спостерігачі здійснюють моніторинг виборів у більшості країн світу, але республіканці не забажали надати таке ж право на території своєї країни представникам ООН. Демократи продовжували здійснювати тиск на Держдепартамент — у результаті заступник держсекретаря Пол Келлі 30 липня звернувся до ОБСЄ iз запрошенням надіслати своїх спостерігачів. У тексті, який був оприлюднений минулого тижня, немає згадки про спостерігачів від ООН.
ОБСЄ, яка є найбільшою у світі регіональною організацією з безпеки, надішле своїх фахівців до Вашингтона у вересні. Речник Держдепартаменту пояснив: «Усі учасники ОБСЄ 1990 року домовилися про взаємний моніторинг виборів у всіх її 55 країнах-членах, включно з Європою, Євразією, Канадою та Сполученими Штатами». Він додав, що США наразі не мають інформації про чисельний склад делегації ОБСЄ та про те, представники яких країн будуть до неї входити. Фахівці ОБСЄ останній раз здійснювали моніторинг у США минулого року — пiд час виборів губернатора Каліфорнії, на яких перемогу здобув Арнольд Шварценеггер.