Громадяни України вважають, що тривалу політичну кризу має розв’язати насамперед Президент. Про це свідчать дані соціологічного опитування, яке провели Центр «Соціс» та група «Рейтинг».
Це дослідження соціологів цінне тим, що є першим після спалаху Євромайдану, початку масових маніфестацій та силового розгону мітингувальників у центрі Києва. 3200 респондентів (по 1600 для кожного із соціологічних центрів) опитано в усіх регіонах України протягом 7–17 грудня. Статистична похибка вибірки — не більше 1,8%.
Хто має розв’язати кризу? Наприклад, ЗМІ...
Відповідальність за вирішення наявної політичної кризи опитані покладають передусім на Президента (41,5%), громадянське суспільство (32,6%) та опозиційні партії (29,3%).
Ще 19,1% вказали, що головною рушійною силою для подолання політичної кризи мають бути нові лідери, 17,3% — Верховна Рада, ще 7% називають панацеєю... засоби масової інформації.
Переважна більшість опитаних — 72,6% — підтримують ідею «круглого столу» і проведення переговорів між владою та опозицією для розв’язання навколомайданних суперечностей.
Проти переговорного процесу — 13,9%. Ще 13,4% — не визначилися.
Європа — наш орієнтир
Майдан починався з протесту проти непідписання Віктором Януковичем у Вільнюсі Угоди про асоціацію з ЄС. Пригадується, на початку кризи в одному зі своїх звернень Президент казав, що спиратиметься на громадську думку. Будь ласка: вибір українців — не той, що зробив Янукович, поїхавши до Путіна. Згідно з даними опитування «Соцісу» й «Рейтингу», 49,1% наших співгромадян проголосували б на референдумі за вступ до Євросоюзу. 32,5% підтримали б приєднання до Митного союзу з Росією.
Проти ЄС — 29,6%. 21,3% опитаних із цього приводу не визначились.
Проти Митного союзу в рамках ЄврАзЕС — 41,9%; не сформували думку 25,6% респондентів.
Якби на референдум винесли питання про обрання вектору інтеграції між двома варіантами — Європейським та Митним союзами, то за ЄС проголосували б 46,9%, а за МС — 28,9%.
У другому турі фаворити — опозиціонери
Якби Віктор Янукович пристав на пропозицію провести дострокові президентські вибори, яких вимагає Майдан, то не зміг би повторно обратися на найвищу посаду.
Якби вибори Президента відбувалися найближчої неділі, 20,2% (серед усіх опитаних) підтримали би Януковича, 18,6% — Віталія Кличка, 9,4% — Арсенія Яценюка, 7,1% — Петра Порошенка, 5,1% — Олега Тягнибока, 4,5% — Петра Симоненка, 0,9% — Віктора Медведчука.
Інших кандидатів підтримали б 4,7% громадян. Не брали би участі у виборах 14,7%, не визначились — 14,9%.
Зверніть увагу: Порошенко, нарощуючи на Майдані вагу як «четверта сила», вже обійшов за популярністю Тягнибока.
При цьому якби Юлія Тимошенко змогла взяти участь у виборах, то підтримка кандидатів виглядала б так: Янукович — 20,1% (серед усіх опитаних), Тимошенко — 16,6%, Кличко — 16,2%, Порошенко — 5,7%, Симоненко — 4,5%, Тягнибок — 3,9%, Медведчук — 0,9%.
Найцікавіше — другий тур, у якому все й вирішується. Планові вибори мають бути трохи більш як через рік, а наразі співвідношення сил у ймовірних «фіналах» (серед усіх опитаних) виглядає так:
Янукович — Кличко — 25,2% проти 42,7%;
Янукович — Яценюк — 25,8% проти 35%;
Янукович — Порошенко — 25% проти 33%;
Янукович — Тимошенко — 26,6% проти 32,1%;
Янукович — Тягнибок — 27,1% проти 28,8%.
Фактично, лідер націоналістів у ймовірному другому турі вперше обігрує чинного главу держави. При цьому навіть у такій парі «стеля» Януковича — 27%.
Якщо брати співвідношення серед тих громадян, хто вже точно визначився з вибором, суть не змінюється: 52,9% проти 47,1% на користь лідера ВО «Свобода». Перевага Кличка над Януковичем серед таких виборців ще відчутніша — 63,3% проти 36,7%.
Дострокові вибори Ради утворять євромайданівську більшість
Згідно з цим самим опитуванням, якби найближчим часом відбувалися вибори Верховної Ради, нинішні опозиційні фракції могли би створити нову парламентську більшість (щоправда, без урахування депутатів–мажоритарників, які становлять половину парламенту).
Підтримка партій виглядала б так: Партія регіонів — 20,2% (серед усіх опитаних), «Батьківщина» — 17%, «УДАР Кличка» — 16,9%, «Свобода» — 5,6%, КПУ — 5,5%. Це ті, що долають бар’єр за чинним законодавством.
Решта партій не подолали би 5–відсотковий бар’єр: «Солідарність» Петра Порошенка, фактично не помітна в політичному полі, має підтримку 3,6% виборців — зрозуміло, лише завдяки зростанню ваги свого лідера; «Український вибір» Медведчука — 0,9%, Радикальна партія Ляшка — 0,7%, «Наша Україна» — 0,3%; інші партії — 2,1%..
Не брали би участі у виборах — 15,5%, не визначилися — 12,6%.