Під час Майдану–2004 одним із якщо не вирішальних, то дуже важливих для перемоги моментів була підтримка Помаранчевої революції дипломатичним корпусом України. Цього разу ключові дипломати не надто поспішають заявляти свою позицію. Хоча трапляються й винятки.
Одразу після розгону «Беркутом» Євромайдану під монументом Незалежності застосування сили проти мирних демонстрантів різко засудив генеральний консул України у Стамбулі Богдан Яременко. «Доступні описи, фото і відео нічних подій свідчать, що мирну демонстрацію не розганяли, а ліквідували, знищували, попередньо оточивши і позбавивши мирних цивільних можливості врятуватися. Так діють карателі й окупанти. Так діяли фашисти», — написав дипломат у своєму «Фейсбуці». Звертаючись до керівників спецназу, Яременко наголосив: «ви зганьбили пам’ять батьків і дідів, принизили честь офіцера, правоохоронні органи, всю українську владу. Ви вбили клин, викликали хвилю ненависті між громадянами і владою, чим дуже ускладнили обстановку в країні, підвели своїх командирів, ускладнили політичне майбутнє Верховного Головнокомандувача. Кожен із нас може зробити помилку. Але не кожну ганьбу можна змити без крові. Мені відомо, що командному складу загонів «Беркута» перед відрядженням до Києва видали табельну зброю. Застосуйте її правильно».
Ці та інші — різкі і влучні — оцінки ситуації на Євромайдані, відносин із Росією, євроінтеграційних проколів влади тощо пан Богдан висловлював у приватному блозі в мережі «Фейсбук». Але все, що написано в такій соціальній мережі, одразу стає публічним. Дописи сміливого й відвертого генконсула поширювали й коментували десятки користувачів. Тож, зрозуміло, вони швидко потрапили у пресу, хоч і без дозволу автора. Вражений потоком вдячних відгуків і слів підтримки, генконсул наголосив, що, поки перебуває на посаді, «офіційних» коментарів не даватиме, «бо навіть у періоди збурення держслужбовці повинні дотримуватися етики поведінки — так буде менше розрухи». І запевнив своє керівництво, що, незважаючи на його приватну позицію, консульство працюватиме злагоджено і спокійно, як і раніше.
Утiм, як нескладно було спрогнозувати, керівництво цим не задовольнилося. Міністр закордонних справ Леонід Кожара заявив, що Яременко порушив присягу держслужбовця («вірно служити народові України, суворо дотримуватися Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов’язки»). І надіслав йому листа з повідомленням про «завершення закордонного відрядження» на посаді генконсула і необхідність повернутися в Україну до 7 грудня.
«Додому! Розпакувати речі —і на Майдан!» — відреагував на це повідомлення чесний дипломат, якому тепер, можливо, доведеться шукати іншу роботу... До зміни керівництва МЗС.
ДО РЕЧІ
Раніше у відставку подаа перший секретар посольства України в Канаді Наталія Голуб. «З сьогоднішнього дня я не вважаю себе державним службовцем України, — написала Наталія на сторінці посольства у «Фейсбуці» після силового розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада. — Дякую всім своїм колегам–дипломатам і бажаю їм мужності і надалі достойно захищати інтереси нашої Батьківщини. Я свідомо повертаюся до статусу простої громадянки України, чому безмежно рада».
Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв також висловив обурення розгоном Євромайдану. «Я обурений замахом на конституційні права наших громадян — на право волевиявлення, право вільного зібрання. Я разом із вами вимагаю розслідування не тільки того, що відбулося, а й чому відбулося. Чому на балансі національних інтересів і ялинки перемагає ялинка?» — заявив дипломат пікетувальникам представництва України при ООН у Нью–Йорку, повідомляє медіапортал української діаспори VIDIA.
Також у зв’язку з підтримкою учасників Євромайдану подав у відставку директор департаменту зовнішньоекономічних зв’язків Міністерства аграрної політики і продовольства Вадим Трюхан.