Харківським Євромайданом уже більше тижня слугує невеликий простір біля пам’ятника Тарасу Шевченку в однойменному парку, оскільки площу Свободи, розташовану неподалік, комунальники екстрено готують до святкування Нового року. Учора на ній з’явився двометровий металевий паркан, що остаточно перекрив доступ мітингувальникам.
Зупинити масові акції протесту мер Геннадій Кернес на початку минулого тижня спробував також спеціальним розпорядженням про введення у місті карантину з причини «підвищення рівня захворювання на ГРВІ». Кілька днів поспіль люди виходили на протести у медичних масках. Але невдовзі «лікарський» циркуляр владі довелося відмінити через необхідність терміново провести мітинг на підтримку позиції Президента у Вільнюсі. Останній захід запам’ятався не стільки активністю підприємців, орієнтованих на російський ринок, скільки оригінальною витівкою пана Кернеса, який вийшов на трибуну в спортивному одязі з велосипедом. У такий спосіб міський голова, очевидно, прагнув продемонструвати свою близькість до європейських стандартів.
Після розгрому київського Євромайдану харків’яни вирушили до будівлі облдержадміністрації. Серед гасел, які вони тримали в руках, були не лише заклики до підписання асоціації з Євросоюзом, а й вимоги про відставку чинної влади. Дісталося на горіхи і Геннадію Кернесу з Михайлом Добкіним, що вже тривалий час мають імідж нероздільного правлячого дуету з підмоченою репутацією. Найбільш знаковою подією недільного харківського Євромайдану стало рішення розірвати прапор Партії регіонів, що й було зроблено під речівку «Ми прощаємося з минулим». Натомість прапор Євросоюзу на мітингу з’явився у формі величезного синього полотнища, на якому люди залишили відбитки своїх долонь, змочених у жовту фарбу. Там же діти і молодь намалювали золоті зірки. На мітингу звучали заклики розформувати спецзагони «Беркута» й відправити їх на сільгоспроботи. А також була ухвалена резолюція, автори якої, крім усього, звернулися до НАТО з проханням «попередити Росію про невтручання у справи України».
Ще одним результатом майдану стало створення у Харкові Комітету протидії диктатурі, до складу якого ввійшли представники опозиційних партій та рухів, а також відомі громадські діячі міста. Вони вже закликали городян пікетувати позачергову сесію облради, яку, на їхню думку, скликали вчора, аби просити Президента ввести в країні надзвичайний стан. Правда, цю інформацію вчора зранку спростував голова облради Сергій Чернов, повідомивши, що депутати дійсно «вимагатимуть забезпечення законності й порядку на території усієї держави, але не шляхом введення надзвичайного стану».
Лариса САЛІМОНОВИЧ