«Майдан визначатиметься, що робити далі, або 29–го вночі, або 30–го вранці»
Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Щодо силового розгону Майдану — це надто ризиковано для влади з двох причин. По–перше, це означало б серйозну кризу в стосунках із Заходом і фактично закриття теми європейської інтеграції, а гру із Заходом Янукович не хоче припиняти, саме тому він їде у Вільнюс. Перед президентськими виборами йому це (застосування сили) не потрібно. По–друге, це ризиковано і з точки зору внутрішньополітичної ситуації, бо може спровокувати ланцюгову реакцію протесту, причому в непередбачуваних формах.
Із високою вірогідністю можна сказати, що Угода не буде підписана у Вільнюсі. Але може бути якась проміжна політична Декларація про продовження діалогу і, можливо, про конкретні терміни підписання Угоди, наприклад, навесні. Тоді це може стати приводом для опозиції і громадських активістів для припинення Майдану.
Якщо Угода не буде підписана, ймовірно, звучатимуть радикальні вимоги продовження Майдану. Є сумніви, що його масштаби вдасться розширити. Щодо активізації дій опозиції, то досягнути розпуску Верховної Ради теоретично можливо, практично — дуже важко, бо це можливе тільки за рішенням Президента. Досягнути відставки уряду Азарова теоретично можливо, практично — голосів у ВР для цього не вистачить. Навряд чи ладен на зміну ВР і Президент: для Януковича будь–яка поступка опозиції неможлива — це прояв слабкості, тож пам’ятаючи досвід Майдану–2004, він на це не піде. Поки питань більше, ніж відповідей... Думаю, громадські активісти визначатимуться з тим, як бути далі, або 29–го вночі, або 30–го вранці.
«Євромайдан може стати початком підготовки до 2015 року»
Сергій Таран,
голова правління центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір»:
— Фактор Майдану не спрацьовує з одноразової акції. Наприклад, Помаранчева революція не могла б бути можливою без акції «Україна без Кучми». Такі акції мирного спротиву діють як розхитування човна. У разі непідписання Угоди про асоціацію Євромайдан може стати початком підготовки до 2015 року. Чим усе закінчиться? Подальшою оптимізацією. Буде утворено кілька координаційних організацій, мереж, які робитимуть системну підготовку до наступного Майдану. Той Майдан, який утворився зараз, не мав жодної підготовки і координаційних центрів, це було рішення громадськості, журналістів, які вирішили це зробити. І якщо ми бачимо такий результат без підготовки, то можемо собі уявити, що буде, якщо до таких акцій нормально, системно готуватися.
«Після 29 листопада
Майдан буде розпущено — зникне мета»
Ігор Жданов, президент аналітичного центру «Відкрита політика»:
— Якщо Угода, всупереч волі народу, підписана не буде, не думаю, що Майдан залишатиметься в такому великому вигляді після 29 листопада. Гадаю, Майдан буде розпущено — не буде мети, заради якої він стоятиме. Я був сьогодні вночі на Майдані — атмосфера трошки відрізняється від 2004 року: менше спрямованості на підписання Угоди, більше бажання жити по–європейськи. Діти обнімаються, танцюють і співають; це схоже не на Євромайдан, а на євродискотеку.
«Якщо Угоду не підпишуть — протестуючі стануть європартизанами»
Сергій Каплін, народний депутат (фракція «УДАР»):
— Громадяни, які вийшли на Євромайдан, не просто зрефлексували на рішення влади — це нова проєвропейська еліта, яка сформувалася в Україні. Після Євромайдану, якщо, не дай Бог, Угода не буде підписана, вони стануть справжніми європартизанами в нашій країні.