Циклон, що вже кілька днів атакує Україну, може стати одним із найбільш «дощових» в історії нашої країни. Найжахливіше: негода забрала ще одне людське життя. Як уже писала «УМ», у селі Демня на Львівщині у селевих потоках загинув тракторист. Другу жертву стихія «знайшла» на Франківщині. У селі Черніїв Тисменицького району бурхлива вода підмила опору мосту через річку Бистриця-Надвірнянська, дві бетонні секції обвалилися на мікроавтобус «Мерседес-Бенц» iз трьома особами «на борту». Як повідомляє прес-служба МінНС України, внаслідок падіння одна людина загинула, водій та ще один пасажир з легкими травмами госпіталізовані до районної лікарні.
Від злив та шквального вітру постраждало 16 областей, жертвами грози стало близько 10 тисяч будинків. Ще й досі рятувальникам вистачає чимало роботи: лише в ніч із вiвторка на середу при каганцях сиділи жителі 252 населених пунктів у 10 областях.
За попередніми даними МінНС, Львівська область загалом зазнала збитків на 15 мільйонів гривень, Івано-Франківська — на 24 мільйони. І це не остаточна цифра, адже підрахунки ще тривають. Гроші, виділені Кабміном, не покривають навіть половини втрат: державний бюджет допоможе Львівській області трьома з половиною, а Івано-Франківській — двома з половиною мільйонами гривень.
Уточнюється розмір збитків у сільському господарстві. Якщо після таких повеней кукурудза ще «дихає», то для пшениці ця негода смертельна. Ранні зернові цього року точно не ляжуть у комори у визначений термін. Колоски постраждали від негоди не менше, аніж люди. Так, за даними Гідрометцентру, опади у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій областях, а також на Київщині, Черкащині та Миколаївщині лише за тиждень (із 25 липня до 3 серпня) «виконали» місячну норму, а місцями і перевиконали вдвічі та втричі. Так, у найбільш постраждалих західних областях кількість опадів становила від 70 до 245 міліметрів, у центрі — 30—50 міліметрів. А за такого рівня вологи зерно зазвичай проростає і у валках на скошеній площі, і в колосі. Для того, аби зерно зіпсувалось, достатньо навіть 20 міліметрів опадів. Отже, ті поля, які не добив град (на Миколаївщині) і які від цього втратили в кількості, від вологи втратять у якості. В зерні втрачається вміст клейковини, від якої залежить якість випеченого хліба. Не менш «песимістичне і зменшення загальної маси зерна на 15—30 відсотків за рахунок «вимивання» цукру, розпаду крохмалю та відтоку пластичних речовин.
А тим часом міністр агрополітики Віктор Слаута впевнений, що дощі таки вплинуть на кількість ранніх зернових, але не негативно, а позитивно. Так, якщо раніше планувалось зібрати 32—35 мільйонів тонн, зараз прогнозують до 40 мільйонів. На жаль, ноу-хау, за яким аграрії продовжуватимуть жнива у зливи, міністр не розкрив. Зараз на полях залишається п'ять мільйонів ранніх зернових.
В Укргідрометеоцентрі прогнозують, що погода протягом тижня підкине ще кілька неприємних сюрпризів. Тільки на півночі України пройде невеликий дощ, на решті території слід очікувати сильних злив, граду та шквального вітру. В Карпатах можливі повені.