У номері від 17 жовтня «Україна молода» надрукувала лист нашої читачки Олександри Ковальової під назвою «Дисертація з клоунадою». Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який авторка звинувачує в неефективності наукової школи, одразу ж відреагував на публікацію.
Лист «містить умисне фальшування фактів», переконані в Інституті. Зокрема, у такому: «...перший опонент дисертантки Апанович професор М. Ткачук. Хоча у відповідних Положеннях і сказано, що член ради не має права бути опонентом на «своїй» раді, але хто там буде до цього придивлятися — все ж «схвачено». У відповіді Інституту повідомляють, що відповідно до п.17 «Порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. №567, передбачено право опонування дисертації у спеціалізованій вченій раді, членом якої є потенційний офіційний науковий опонент: «Для розгляду кандидатської дисертації призначаються два офіційні опоненти, з яких один — доктор наук, а другий — доктор або кандидат наук, причому тільки один iз них може бути членом спеціалізованої вченої ради, де проводитиметься захист, чи співробітником вищого навчального закладу або наукової установи, в якій утворено спеціалізовану вчену раду».
Не відповідає дійсності, зазначають в Інституті, й згадка про те, що «директор Інституту філології Г. Семенюк, він же й голова спецради, на якій захищається дисертантка, повідомляє: «молодий» науковець ніякий не комендант, а викладач на якихось приватних курсах». Дисертаційна справа М. Апанович, наголошується в листі Інституту, містить усю об’єктивну інформацію про здобувача із зазначенням її офіційної посади — «завідувач гуртожитку №18 Київського національного університету імені Тараса Шевченка».
«На кафедрі цю дисертантку ніхто ніколи не бачив» — це твердження, вважають в Інституті, також є абсурдним. Позаяк М.Апанович, котра, окрім того, з 1978 року навчалась на підготовчому відділенні Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, а по закінченні стала студенткою філологічного факультету (що на його базі створено Інститут філології), який закінчила в 1985 році, була прикріплена до кафедри новітньої української літератури з метою підготовки і захисту кандидатської дисертації спочатку терміном на 5 років з 01.11.2004 р. по 01.11.2009 р., (наказ №599–34 від 01.11.2004 р.), потім — строком на 6 місяців з 01.02.2013 р. (наказ №51–34 від 05.02.2013 р.) і відрахована з 27.06.2013 р. у зв’язку із захистом (наказ №429–34 від 19.07.2013 р.). Дисертацію М. Апанович також було обговорено на засіданні кафедри новітньої української літератури Інституту філології 19 лютого 2013 року в присутності її професорсько–викладацького складу.
Як ідеться в поясненні Інституту, автор листа видає за корупційну схему публікування наукових праць пошукувача наукового ступеня у фахових збірниках установ, де працюють голова ради і опонент, хоча у жодних чинних нормах таке право не заперечується. Більше того, обізнаність із науковою продукцією дисертанта, суголосність проблематики наукового пошуку є бажаною при призначенні офіційних наукових опонентів, на відміну від співавторів опублікованих праць здобувача (п.17 «Порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. №567).