Цього тижня, за місяць до Вільнюського саміту, громадська організація «Телекритика» представила узагальнені дані моніторингу теленовин за дев’ять місяців нинішнього року.
Досліджували сюжети суспільно–політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, «Новому каналі», «Першому національному», «5–му каналі» й ТРК «Україна». Моніторинг складається з трьох частин: досліджують матеріали, що мають ознаки замовності (цензури); звертають увагу на дотримання телеканалами стандартів інформаційної журналістики; моніторять, які важливі теми не потрапили в інформаційні випуски. Антилідером моніторингу, у новинах якого найбільше незбалансованої і не надто об’єктивної інформації, є «Перший Національний». Найкраща ситуація — у новинах «5–го каналу».
«Такого стандарту як баланс думок критично не дотримуються усі телеканали, — зауважує головний редактор сайта MediaSapiens Діана Дуцик. — З початку року цей показник погіршується, він не дотягує навіть до 0,35 бала. Найчастіше без балансу думок повідомляються новини про владу». Дотримання такого стандарту як достовірність теж на низькому рівні. Журналісти у сюжетах роблять абстрактні узагальнення — «експерти сказали», «в уряді вважають», при цьому не посилаючись на конкретні джерела. Один із найгірших показників має стандарт відокремлення фактів від думок, за винятком новин на «5–му каналі».
На «Першому національному» найбільше замовчуються насамперед ті теми, які стосуються політики — публічні заяви та дії опозиції; інформація про акції протесту різних політичних сил чи активних груп населення, судові заборони цих акцій. Телеканали в основному неохоче повідомляють інформацію про неправомірні дії правоохоронних органів, зокрема, коли блокується діяльність активістів або кримінально переслідуються учасники.
Ті тенденції, які зафіксував моніторинг «Телекритики», в цілому збігаються з результатами моніторингів, які проводить Академія української преси за участі вчених Інституту соціології НАН України, зазначає президент АУП Валерій Іванов. За його словами, у вересні відбулось різке погіршення ситуації — перш за все в такому пункті, як представлення влади і опозиції. Рейтинг уваги до влади: у 2,8 раза більше, ніж до опозиції. Загалом на восьми телеканалах частка синхрону представників влади у 4,3 раза більша, ніж в опозиції. Найбільше погіршення стандартів зафіксовано на телеканалі СТБ та «Новому каналі», які у вересні дали 100% синхрону влади.